FAO: w styczniu wzrosły ceny żywności na świecie  Ze świata

Żywność jest coraz droższa. Przez cukier i zboża

W styczniu br. wskaźnik wartości żywności FAO wzrósł do odwiedzenia poziomów najwyższych od nieopodal dwóch lat, na jak wpływ miały przede każdemu wzrosty cen cukru a także notowań zbóż i olejów roślinnych. Wskaźnik osiągnął 173, 8 pkt i był o 16, 4 proc. wyższy niż rok uprzednio.

W styczniu br. indeks FAO światowych wartości żywności wzrósł w stosunku do notowań z grudnia 2016 r. o dwóch, 1 proc. (3, siedmiu pp. ) do 173, 8 pkt. Notowania rosły systematycznie od początku minionego roku, jedynie w lipcu i w grudniu posiadał miejsce nieznaczny spadek.

7, 5 milionom dzieci grozi głód. UNICEF: należy 1, 70 zł, by pomóc

Cukier po górę

W pierwszym miesiącu tego roku wzrosły w największym stopniu ceny cukru (+9, dziewięć proc. ), a też w mniejszym stopniu zboża (+3, 4 proc. ), olejów roślinnych (+1, 8 proc. ) i produktów mleczarskich (+0, 2 proc. ). Potaniało natomiast ponownie nieznacznie mięso (-0, jednej proc. ).

Indeks cen cukru FAO osiągnął w styczniu 2017 r. średnią wartość 288, pięć pkt (czyli wzrósł na temat 9, 9 proc. ). W styczniu na spory wzrost cen cukru na międzynarodowych rynkach wpłynęły przede wszystkim prognozy dotyczące spadku produkcji tego surowca w przełomie 2016 i 2017 roku. Szacunki mówiące na temat mniej dynamicznym wzroście produkcji cukru związane są przede wszystkim z przedłużającą się małą podażą cukru w pasach, gdzie surowiec ten wydaje się produkowany. Dotyczy to głównie Brazylii, która jest największym ogólnoświatowym producentem i eksporterem cukru, Indii - drugiego u dołu względem wielkości producenta i Tajlandii - czytamy na stronie FAO.

Zboża droższe

Indeks cen zbóż wzrósł o 3, czterech proc. w porównaniu spośród grudniową jego wartością, do odwiedzenia poziomu najwyższego od sześciu miesięcy. Ostatnie jego zwyżki odzwierciedlają przede wszystkim umocnienie się notowań pszenicy na rynku światowym.

O 1, 8 proc. wzrósł indeks olejów roślinnych, zwłaszcza za sprawą wzrostu wartości oleju palmowego, który podrożał do najwyższej wartości od czasu 30 miesięcy. Podobnie umocniły się ceny oleju rzepakowego wobec perspektyw mniejszej podaży. Natomiast ceny oleju sojowego spadły ze względu na spodziewaną wielką podaż soi pomimo styczniowej redukcji zbiorów soi m. in. w USA.

Kryzys po Europie bezpośrednio uderzyłby w Polskę. Najnowszy meldunek

Mięso nieznacznie tańsze

Indeks produktów mięsnych w kwietniu nieznacznie spadł, głównie potaniało mięso owcze, a po mniejszym stopniu drób i wieprzowina, natomiast wołowina podrożała. Notowania mięsa ogółem zostały jeszcze o 7, dziewięć proc. wyższe niż poprzednio rokiem.

Wzrost opłat wołowiny jest spowodowany odbudową stada bydła w Australii i ograniczeniem podaży mięsa na eksport. W wypadku mięsiwa owczego, ceny eksportowe w Oceanii obniżyły się już trzeci miesiąc natomiast wraz z względu na sezonowy szczyt ubojów i wzrost podaży. Wieprzowina i drób natomiast taniały m. in. wraz ze względu na większą podaż na rynku światowym i stabilny popyt.

Czym jest FAO?

Indeks cen żywności FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do kwestii Wyżywienia i Rolnictwa) wydaje się być miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen: mięsa, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału przy eksporcie w latach 2002-2004.