Airbus z miliardowym kontraktem. Superjumbo polecą do Japonii  Ze świata

Airbus z miliardowym kontraktem. Superjumbo polecą do Japonii

Gigantyczny układ Airbusa. Jak informują japońskie media, tamtejsze linie lotnicze All Nippon Airways (ANA) podpiszą wkrótce umowę wartą 1, 24 mld dolarów w dostawę trzech Airbusów A380. Staną się skutkiem tego pierwotnym krajowym przewoźnikiem, który zostanie posiadał największe samoloty pasażerskie świata.

Japońskie linie lotnicze planują wprowadzenie maszyn latającyh dwupoziomowych na bardzo chodliwej wśród turystów trasie wraz z Tokio na Hawaje, jaką zgodnie z informacjami Hawajskiej Izby Turystycznej, podróżuje wszystkich roku około 1, 5 mln osób.

Pokonać rywala

Airbus z podciętymi skrzydłami. Lufthansa musi poczekać na nowy samolot

Wyższy komfort dla pasażerów nie jest jednak jedynym celem przewoźnika. Głównym jest bowiem pokonanie krajowego rywala a mianowicie Japan Airlines (JAL).

Ma to nastąpić poprzez zmniejszenie kosztów transportu w nawiązaniu wraz z wprowadzeniem Superjumbo.

W 2014 roku All Nippon Airways wyprzedziły wprawdzie Japan Airlines pod względem liczby pasażerów na trasach zagranicznych, ale jednocześnie w tymże samym czasie ANA przegrały walkę o pasażerów dzięki trasie z Tokio dzięki Hawaje.

Przyrost liczby pasażerów podróżujących za zakupach grupowych odcinków za pośrednictwem JAL wyniósł 35 proc., podczas gdy w sytuacji ANA było to 20 proc.

Źródła Bloomberga informują ponadto, hdy zamówienie stanowi tylko część większego planu strategicznego, który to zostanie zaprezentowany pod koniec stycznia.

Doniesienia ów w rozmowie telefonicznej z agencją potwierdził rzecznik ANA Ryosei Nomura, ale równocześnie odmówił komentarza na temat umowy z europejskim fabrykantem. W tej sprawie milczy także rzecznik Airbusa Justin Dubon.

Inni próbowali

Doświadczenia Airbusa z japońskimi przewoźnikami nie są aczkolwiek najlepsze.

Jak wspomina bowiem "The Japan Times", linie lotnicze Skymark Airlines już w 2011 roku podpisały umowę z Airbusem na dostawę sześciu odrzutowców A380, chcąc tym samym zostać pierwszym przewoźnikiem w kraju, który wprowadził do odwiedzenia swojej floty nowoczesne samoloty pasażerskie.

Kontrakt pozostał jednak ostatecznie anulowany wraz z względu na opóźnienia w płatności zaliczek. To w rezultacie spowodowało ogromne problemy finansowe linii Skymark.