1, 2 mld zł w tym roku wypłaciła rolnikom Agencja Rynku Rolnego

Potężne pomoc dla rolników. By wojować z falą kłopotów

W tym roku Agencja Rynku Rolnego wspierała m. in. producentów mleka, wieprzowiny oraz owoców i warzyw. Łącznie wypłaciła 1, 2 mld zł - poinformował w poniedziałek prezes ARR Łukasz Hołubowski. Dodał, hdy Agencja zajmuje się również promocją polskiej żywności.

Do najważniejszych zadań ARR należy przekazanie unijnej pomocy dla producentów wieprzowiny i mleka. W ramach tegoż mechanizmu do rolników trafiło 245 mln zł. Ponadto Agencja w związku z trudną sytuacją w branży mleka prowadzi interwencyjny skup odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) oraz dopłaca do przechowywania masła i mleka w proszku (OMP) - powiedział prezes podczas konferencji omawiającej rok pracy ARR.

Problem z eksportem

Ptasia grypa atakuje też gęsi. Pierwszy taki traf

Agencja podtrzymuje też rolników, którzy czują skutki rosyjskiego embarga. Rozchodzi pomoc dla producentów słodkich i warzyw w pozbyciu się nadwyżek produktów za pośrednictwem tzw. wycofanie ich z rynku. Unijny mechanizm prognozuje rekompensaty w zamian zbytnio zniszczenie produktów bądź przekazanie ich na cele charytatywne.

W ramach działań związanych z embargiem ARR wypłaciła przeszło 570 mln zł. Wycofano z rynku ponad 313 tys. ton owoców jak i również warzyw, w tym 283 tys. ton jabłek. Obecnie realizowana jest kolejna transza wypłat. KE m. in. zgodziła się na wycofanie przez Polskę ponad 80 tys. ton jabłek i gruszek. Przyjęto ponad dwunastu, 4 tys. powiadomień na temat chęci korzystania z rekompensaty.

Problem z wieprzowiną

W związku z problemami w rynku wieprzowiny, od stycznia br. realizowane są dopłaty do prywatnego przechowywania metrów. in. półtusz wieprzowych. Objęto nimi ok. 6 tys. ton i wypłacono dziewięć, 2 mln zł.

Dużym obszarem działalności ARR jest promocja polskiej pokarmu na światowych rynkach pod hasłem "Polska smakuje". Prowadzona jest się ona poprzez misje handlowe i szkolenia na temat. jak sprzedawać polskie towary na danym rynku. Będą organizowane także spotkania (b2b) polskich przedsiębiorców z potencjalnymi kontrahentami zagranicznymi.

Mleko

Mniej na krowy, maliny bez wsparcia. Zmiany po dopłatach dla rolników

Zdaniem prezesa, do ważnych zagadnień można też zaliczyć realizację unijnego programu szklanka mleka oraz owoce w uczelni. Oba programy skierowane istnieją do uczniów i mają zmieniać nawyki żywieniowe. Kolejnym zadaniem Agencji jest pomocną dłoń żywnościowa dla najuboższych. Przy 2016 r. zostanie sfinansowany zakup 65 tys. dźwięk różnych produktów o wartości 300 mln zł.

Agencja zajmuje się również dopłatami do materiału siewnego, wsparciem pszczelarzy, interwencją na sektorze zbóż (w przypadku gdyby cena zbóż spadła niżej 101, 31 euro za tonę). Monitorowany jest rynek wina, mleka, biopaliw. Wydawane są pozwolenia importu jak i również eksportu niektórych towarów dzięki rynki trzecie - wyliczał Hołubowski.

Zmiany

Uczestniczący w konferencji wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki poinformował, że w planach resortu jest utworzenie dwóch agencji rolniczych w miejsce trzech. Cząstka ARR miałaby być złączona z Agencją Restrukturyzacji jak i również Modernizacji Rolnictwa w obrębie stałego wspierania rolników, a część np. promocyjna znalazłaby się w nowo utworzonej agencji, do której włączona byłaby także Agencja Nieruchomości Rolnych.

Według Boguckiego, do połączenia trzeba właściwie przygotować instytucje pod kątem m. in. rozwiązań prawnych i organizacyjnych. - Pośpiechu nie istnieje, bo Agencje działają dobrze - ocenił wiceszef resortu. - Chodzi o to, by dzięki połączeniu lepiej wykorzystać potencjał tych instytucji, żeby były dane kabiny prysznicowe silniejsze i jednocześnie ponosiły mniej kosztów, a większą ilość wiadomości środków przeznaczały na rzeczywistą pomoc rolnikom - tłumaczył. - Obecnie sprawa zestawiania agencji jest etapie zadań w ministerstwie - dodał.