Czerwińska: słabszy złoty to rzetelna wiadomość dla eksporterów

Temat: Rząd PiS

  • 300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Słabszy złoty to dobra wiadomość dla eksporterów - oceniła we wtorek minister finansów Teresa Czerwińska. Szefowa resortu zapowiedziała także dalsze operowania dla uszczelnienia systemu podatkowego i likwidację deklaracji VAT.

Czerwińska, pytana w czasie "Tweetupu" (spotkania z internautami) w Kancelarii Prezesa Wskazówki Ministrów, czy nie niepokoi jej najsłabszy od 02 złoty, powiedziała, że kurs walutowy należy rozpatrywać po dłuższym terminie.

- Najpierw mieliśmy aprecjację (umocnienie - red. ) złotego i były obawy połączone z eksporterami, czyli jak sobie poradzą na branży, jeżeli mamy do czynienia z coraz silniejszą walutą - tłumaczyła. Dodała, że teraz "mówimy na temat, iż złoty lekko się osłabia". - To jest tendencja krótkoterminowa, aczkolwiek dla eksporterów to dobra wiadomość - oceniła szefowa MF.

Nadwyżka w budżecie

Innowacyjna opłata doliczana do ceny paliwa. Rząd daje zielone światło

Szefowa resortu zasobów poinformowała także, że po lutym w budżecie zostanie wynik nadwyżkowy.

Wyjaśniła, iż porównując wpływy z VAT w lutym tego roku do tych w lutym zeszłego roku, to będą one lepsze. Przyznała, hdy w styczniu wpływy wraz z VAT były niższe w ujęciu rocznym, ale po lutym nastąpił powrót do odwiedzenia tendencji wzrostowej.

Była też pytana, czy rozwój gospodarczy osiągnięty w czwartym kwartale ubiegłego roku po wysokości 5, 1 proc. może się utrzymać w dłuższym terminie odpowiedziała, że nie przywiązuje uwagi do cyfry.

- Dla osób ważna jest bardziej stabilności niż szybkość. Lepiej, by wzrost był stabilny, nawet na niższym poziomie, aniżeli jednorazowo albo okazjonalnie wysoki. Na pewno jesteśmy przy cyklu koniunkturalnym - zaznaczyła szefowa MF.

Jej zdaniem trudno będzie jednakże utrzymać wynik z ostatniego kwartału zeszłego roku przy całym 2018 roku.

Uszczelnienie systemu podatku paliwowego

Pytana o obniżenie podstawowej stawki VAT z 23 proc. do 22 proc. powiedziała, że "jesteśmy przy tej chwili w procesie domykania luki w VAT". - Myślę, że domknięcie luki i potem ewentualna konwersacja na temat powrotu mniejszej stawki VAT - dodała.

Szefowa MF zapowiedziała, że będą dalsze operowania w celu uszczelnienia programu, a także, że resort skupi się na obserwacji skutków podjętych już działań. - Jeżeli chodzi o uszczelnienie, to stawiamy w dużej mierze na analitykę a mianowicie przyznała.

Dodała, iż MF przygotowuje też kolejne zmiany uszczelniające system podatkowy. - Teraz pracujemy ponad projektem, jeśli chodzi o doszczelnienie systemu podatku paliwowego - poinformowała Czerwińska. Wyjaśniła, że dotyczy on instalowania specjalnych sond montowanych przy zbiornikach stacji paliwowych. Dzięki temu domknięty zostanie program monitoringu obrotu paliwami.

- Ten projekt pojawi się w stosunkowo krótkim momencie - zaznaczyła.

Ułatwienia dla podatników

Kukiz'15 pragnie likwidacji "podatku Belki". Wzór zmian trafił do Sejmu

Pytana o przewidywane oferty ułatwień dla podatników wskazała na zmianę dotyczące deklaracji VAT.

- Skoro w tej chwili zbieramy deklaracje elektroniczne tyczące VAT (JPK_VAT), to chcemy odejść od deklaracji VAT-owskich. Od 1 stycznia ewentualnego roku chcemy zlikwidować deklaracje VAT-owskie - mówiła. a mianowicie Na razie jesteśmy w trakcie przygotowywania takiej sugestii, czyli zastąpienia niejako tej deklaracji JPK-iem - dodała.

Powiedziała ponadto, iż resort finansów pracuje z komisją kodyfikacyjną nad nowatorską Ordynacją podatkową, "żeby była chudsza, żeby była więcej przejrzysta, wyszła na przeciw postulatom, o których premier Morawiecki często wspomina, czyli przyjazności dla podatnika". a mianowicie A przyjazność nie opiera się tylko na tym, hdy likwidujemy podatek, ale że system jest transparenty (... ), że jest smart, że podatnik szybko zyskuje informacje, że jesteśmy wraz z nim w kontakcie przez internet - tłumaczyła.

Odpowiadając na pytanie, kiedy zakończą się te prace, zwróciła uwagę, że nowa Ordynacja podatkowa to olbrzymia regulacja prawna. - Nie spieszymy się (... ) kobieta musi być dobrze zrobiona (... ) Do finiszu tego roku może mogłaby trafić pod obrady parlamentu - poinformowała.

Zaznaczyła, że - jej w mniemaniu - nie ma jednakże szans, by nowa Ordynacja podatkowa weszła w los 1 stycznia 2019 roku kalendarzowego.