Co i kiedy może pochwycić komornik? Blajer wyjaśni

Temat: Interes dla Ludzi

  • "Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie mamy prawa?
  • "Biznes gwoli Ludzi". Nowe otwarcie gwoli Modlina
  • "Biznes dla Ludzi". Zmiany w związku spośród RODO
  • "Biznes dla Ludzi". Na gry wydajemy coraz więcej
  • "Biznes dla Ludzi". Nowe połączenia lotnicze

W poniedziałkowym programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer wyjaśnia, kiedy komornik być może zająć ruchomość dłużnika.

Wraz z ekspertem rozmawialiśmy, kiedy jest to realne i o czym trzeba pamiętać będąc w takiej sprawy. Czy w chwili, gdy do działania wchodzi komornik, można jeszcze coś sprawić?

- Przede wszystkim roszczenie musi być prawomocnie zasądzone. W praktyce oznacza to, że musi odbyć się sprawa sądowa. Na dodatek takiemu sądowemu orzeczeniu powinien zostać nadana klauzula wykonalności. Wówczas orzeczenie nadaje się do wykonania po drodze egzekucji komorniczej - podkreślił Łukasz Oleksiuk z kancelarii Legis.

Jak ochronić dom przed złodziejami? Wyjaśnił Paweł Blajer

I dodał: - Jeżeli wierzyciel potrzebuje skierować sprawę na ścieżkę postępowania egzekucyjnego, to musi wyposażyć komornika w najlepsze dokumenty. Będzie to tak zwane. tytuł wykonawczy. Zdarza się, hdy dług spłacany jest dobrowolnie po prawomocnym zakończeniu kwestii, do egzekucji więc nie musi dojść.

Komornik może zaskoczyć

Ekspert podkreślił, hdy jeśli orzeczenie sądu wydaje się prawomocne, to wierzyciel nie istnieje obowiązku dodatkowego wezwania dłużnika do zapłaty. - Ma możliwość od razu skierować wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego - ocenił Oleksiuk.

- Na ogół bywa tak, że gwoli dłużnika sam moment przeprowadzenia pierwszych zajęć jest zaskoczeniem. Jedną z pierwszych operacji jest zajęcie rachunku bankowego. Wówczas faktycznie dłużnik dowiaduje się na temat zajęciu a mianowicie powiedział mecenas.

Zaznaczył, że "obowiązkiem komornika wydaje się poinformowanie dłużnika o naszym, że zaczyna prowadzić działanie egzekucyjne, ale może połączyć to zawiadomienie z osiągnięciem pierwszych zajęć". - Prawo są tak skonstruowane, że nie jest obowiązkiem komornika badać, do kogo powinno się dana rzecz. To wydaje się być kompetencja, która przysługuje jedynie sądowi - dodał Oleksiuk.