Adamczyk o S7: ruszy konstrukcja trasy od Krakowa do odwiedzenia świętokrzyskiego

Ominą oprotestowany fragment drogi. Ruszy budowa dużego odcinka S7

Umowa na budowę odcinka drogi ekspresowej S7 od Krakowa do granicy Małopolski z województwem świętokrzyskim powinna zostać podpisana wciąż w tym roku – zapowiedział szef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk. Inwestycja nie będzie włączać oprotestowanego fragmentu w obszarze Poradowa.

Budowa więcej niż 50-kilometrowego odcinka drogi S7, z wyłączeniem okolic Poradowa, otrzymała decyzję środowiskową. - Mam nadzieję, że przetarg zostanie rozstrzygnięty wrzesień-październik; podpisujemy umowę na realizację miły ekspresowej S7 w Małopolsce jeszcze w tym roku. Chcę to zrobić, jestem zdeterminowany i doprowadzimy do odwiedzenia tego - powiedział minister na antenie Radia Kraków.

Protesty mieszkańców

Protesty mieszkańców wsi Poradów w powiecie miechowskim dotyczące ok. 4-kilometrowego fragmentu S7 przy rejonie ich miejscowości doprowadziły do uchylenia przez sąd decyzji środowiskowej.

Powstaną trzy odcinki trasy ekspresowej S19

- Podjąłem decyzję wraz z inżynierami i dyrekcją oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie: wyłączamy oprotestowany Poradów - poinformował Adamczyk, zaznaczając jednocześnie, że wypracowywanie decyzji środowiskowej gwoli S7 od Krakowa do granicy Małopolski z województwem świętokrzyskim trwało 12 latek, a po orzeczeniu sądu pojawiło się zagrożenie, że procedura ta potrwa następujące lata.

Budowa nieznanego, blisko 56-km odcinka drogi ekspresowej S7 od Krakowa do granic Małopolski wraz z woj. świętokrzyskim będzie realizowana w trzech częściach. Zaciekawione inwestycją firmy mogły tworzyć wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na całość lub dowolnie wybraną liczbę odcinków realizacyjnych. Trasa budowana będzie w systemie "zaprojektuj i zbuduj", czyli ustanowieniem, że wykonawca będzie pasował za wszystkie etapy zagadnienia.

Odcinek drogi ekspresowej S7 będzie liczył nieopodal 56 km. Wytyczono jego od węzła "Igołomska" po Krakowie, przez Zastów, Widomą, Szczepanowice do Moczydła (granica z woj. świętokrzyskim). Trasa będzie przebiegać zupełnie świeżym szlakiem, w trzech rejonach krzyżując się ze "starą" drogą krajową nr szóstej.

S7 wraz z Krakowa do granicy regionu świętokrzyskiego

Górski odcinek drogi

Obecnie w Małopolsce trwa budowa trzech odcinków górskiego fragmentu drogi ekspresowej S7 między Lubniem a Rabką w Małopolsce. W liczącej 16, 7 km trasie powstaje najdłuższy w Polsce, ponad 2-kilometrowy tunel. Lokatę podzielono na trzy odcinki: Lubień - Naprawa, Poprawa - Skomielna Biała z budową tunelu i Skomielna Biała – Chabówka. Struktura poszczególnych odcinków tej drogi krajowej powinna się zakończyć po latach 2018-2021.

Droga krajowa nr 7 (na niektórych odcinkach S7) jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce przebiegającym od Gdańska do Rabki-Zdroju. Jej długość wynosi ok. 720 km. Nową trasę w większości zlokalizowano w miejscu istniejącej drogi krajowej nr szóstej, czyli w korytarzu ścieżki europejskiej E-77. Droga zespoli aglomerację trójmiejską, warszawską jak i również krakowską.