Firmy sięgają po osoby po pięćdziesiątce

Temat: Praca

  • Nawet milion pracowników być może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz
  • Czarny scenariusz gwoli gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy wolą pracę w obcych firmach
  • Ponad 12 tyś dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy wolą pieniądze
  • "Brakuje mnie rąk do pracy jak i również pracodawcy narzekają". Nowe wiadomości co do bezrobocia

Blisko 23 procent firm najmuje i planuje w najbliższych miesiącach zatrudnić pracowników przy grupie wiekowej 50 plus - wynika z testowania Work Service. Pracodawcy pokazują, że osoby w naszym wieku mają duże praktykę zawodowe i angażują się w swoją pracę.

W najnowszym badaniu Work Service podkreślono, że 23 proc. przedsiębiorców zatrudnia jak i również planuje w najbliższych dwunastu miesiącach przyjąć do pracy osoby w wieku 50+. 3, 8 proc. odrzucić zatrudnia takich osób, ale to planuje.

Polacy budują najwięcej domów od czasu ośmiu lat

Rośnie zainteresowanie

Z raportu wypływa, że 63 proc. firm zatrudnia osoby powyżej 50 roku życia i nie planuje zmian w tymże zakresie. Nie zatrudnia jak i również nie planuje zatrudniać tego rodzaju osób 9, 5 proc ankietowanych. 1 proc. badanych zatrudnia osoby w stuleciu 50+ i planuje zmniejszenie etatów dla takich pracowników.

Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz z Work Service, zaznaczył w badaniu, że rośnie zainteresowanie współpracownikami 50+. - Korzystają na tym obie strony: pracodawcy rekompensują sobie deficyty w pozostałych grupach wiekowych, a podwładni, którzy są już na 50. roku życia mają większe szanse na robotę niż jeszcze kilka latek temu. Widać to w danych GUS dotyczących bezrobocia (według metodologii BAEL). Po II kw. 2015 roku kalendarzowego w grupie 55-64 wynosiło ono 5, 3 proc., an obecnie to już 4 proc. – skomentował.

Według raportu Work Service, 32 proc. ankietowanych zatrudnia w firmie jednostki w wieku 50+, gdyż mają one duże doświadczenie zawodowe. 21 proc. wskazuje, że takie osoby istnieją zaangażowane w realizację powierzonych zadań. 19 proc. badanych zwróciło uwagę, że angażuje pracowników w wieku 50+ dlatego, że rzadziej dostosowują oni pracę.

Brak pracowników

Dziewięć proc. respondentów podkreśliło, że zatrudnia jednostki w wieku 50+, gdyż są one dyspozycyjne. 8 proc. przedsiębiorców wskazało, że zatrudnia pracowników po pięćdziesiątce, dlatego że na branży pracy brak jest młodszych pracowników.

W badaniu zaznaczono, że polskie ludzie się starzeje, dlatego stanie się wzrastać liczba osób przy wieku 50+ na branży pracy. - Dzisiejszy stopień życia sprawia, że dobrą kondycję i zdrowie możemy utrzymać dłużej, przez co poziom aktywności zawodowej osób dorosłych też się zwiększa. Można dojrzeć to w danych Eurostatu. Z kolei w ciągu dekady odsetek zatrudnionych seniorów zwiększył się w Polsce z 28, 5 proc. do 47, 4 proc. To drugi największy postęp w Ue - wskazano.

Badanie

Badanie "Postawy pracodawców wobec seniorów dzięki rynku pracy" zostało przeprowadzone przez firmę Work Service na celowej próbie 105 przedsiębiorstw. Próbę dobrano wraz z ogólnopolskiej bazy klientów Stajnie Work Service. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w terminie lipiec-sierpień 2017 r.