E-paragon tylko dla klienta spośród kartą

Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, lecz inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Dzięki kartom płatniczym e-rachunki trafią do skrzynek odbiorców. Testy ruszą już podczas lata - czytamy w piątkowym "Puls Biznesu".

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii według wewnętrznych rozmowach zdecydowało, hdy e-paragon nie jest jak i również nie powinien być argumentem zapłaty dla klienta spośród gotówką. E-rachunek w sposób naturalny i logiczny można natomiast powiązać z płatnością elektroniczną - czytamy w piątek w "Pulsie Biznesu".

Polska sieć hipermarketów z nowym inwestorem

Rozwiązanie

Jak pisze czasopismo, resort ma już rozwiązanie, tak jak zrobić. Po jednego razu kolejny w ostatnich latach chce do tego wykorzystać doskonale rozwiniętą infrastrukturę bankową.

W praktyce wyglądałoby to tak, że w czasie płatności terminal płatniczy standardowo pobierałby z banku dane, czy na rachunku klienta są pieniądze, oraz na dodatek komunikat o żądaniu wysłania e-paragonu. Następnie przekazywałby fita do kasy fiskalnej, zaś ta po zakończeniu umowy nadawałaby e-rachunek do agencji bankowej.

Cytowany przez "Puls Biznesu" wiceminister w MPiT Tadeusz Kościński uważa, iż sprzedawca czy usługodawca nie powinien wiedzieć, czy odbiorca chce otrzymać e-paragon.

Pilotaż

- To wydaje się informacja o charakterze handlowym. Nie chcemy, żeby nabywca był dodatkowo nagabywany, proszony o zarejestrowanie się lub podawanie dodatkowych danych - mówi Kościński.

Zgodnie z informacjami gazety w drugiej połowie roku ruszy pilotaż, który sprawdzi, jak system powiązania płatności bezgotówkowych z e-paragonem działa przy praktyce. Według MPiT pilotaż będzie przeprowadzony przez podmioty, które porozumiały się nawzajem, zatem na tym etapie żadna zmiana w niemal nie jawi się być potrzebna.