Budowa dróg w 2019 roku. Lista dróg, które pozostaną otwarte - GDDKiA

Temat: Motoryzacja

  • Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach w prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli tworzyć fragmenty A1 i S3
  • Surowe kary za zawracanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Trójmiasta do granicy z Czechami w 5 godzin. Jest umowa w ostatni odcinek A1

Około 500 kilometrów oryginalnych dróg planuje oddać do ruchu w tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Rodzimych i Autostrad. Kierowcy pospieszniej mają pojechać między innymi wraz ze Szczecina do Koszalina. Nowe odcinki ma zyskać także autostrada A1 na Śląsku.

W piątek zakończyła się przerwa zimowa w drogowych inwestycjach nadzorowanych za pośrednictwem GDDKiA. Oznacza to, iż od poniedziałku firmy muszą wrócić na budowy dróg.

GDDKiA podała, hdy w realizacji jest aktualnie 113 zadań o łącznej długości blisko 1426 kilometrów. W trakcie przetargu pozostaje kolejnych jedenaście zadań o długości blisko 120 km. Po tym roku drogowcy planują oddać do ruchu 490 km nowych dróg.

Autostrada A1

W naszym roku planowane do oddania są cztery odcinki A1 na Śląsku o łącznej długości około 57 km od węzła Rząsawa (Częstochowa Północ - nazwa węzła jaka zostanie wdrożona dzięki zbudowanej autostradzie) do Pyrzowic. Jak wskazano w komunikacie, obecnie najbardziej zaawansowano będą trzy z nich od czasu węzła Blachownia (Częstochowa Blachownia) do Pyrzowic o łącznej długości 36, 6 km.

"Mobilizujemy również wykonawcę odcinka F o długości 21, 3 km żeby również ukończył prace w bieżącym roku, przynajmniej na poziomie pozwalającym udostępnić trasę kierowcom" - podkreśliła GDDKiA.

Komentarz drogowców dotyczy odcinka, na którym po poniedziałek nie pojawili się po zimowej przerwie podwykonawcy firmy Salini.

Do całkowite zakończenia prac w A1 potrzebna jest finalizacja odcinków na ternie regionu śląskiego i łódzkiego. Pojedyncze odcinki: "A" węzeł Tuszyn - węzeł Piotrków Trybunalski Południe o długości 15, 9 km, "C" Kamieńsk - Radomsko o długości 16, 7 km jak i również "D" Radomsko - zapora województwa śląskiego o długości 7 km oraz w terenie śląskiego odcinek E granica województwa łódzkiego - węzeł Rząsawa (bez węzła) o długości 16, 9 km zaplanowano do oddania nie później niż przy 2022 roku. "Na odcinek "B" Piotrków Trybunalski a mianowicie Kamieńsk nie istnieje jeszcze wykonawcy ale jeśli nie zostanie odwołań od wyboru, wciąż w marcu istnieje szansę podpisania umowy" - czytamy.

Szybciej nad morze

W województwie zachodniopomorskim pomiędzy Szczecinem a Koszalinem konstruowana jest droga ekspresowa S6. Roboty trwają na sześciu odcinkach o łącznej długości 120 km i fragmencie obwodnicy Koszalina i Sianowa.

"Zaawansowanie robót w niektórych odcinkach przekracza obecnie 90 procent i w najbliższych miesiącach będą zwłaszcza wykonywane nawierzchnie i roboty wykończeniowe. Wykonawcy wykorzystali sezon zimowy, w którym zostały dość sprzyjające warunki głównie do prac przy obiektach mostowych" - wskazano.

Zgodnie z zapewnieniami GDDKiA, oddawanie do ruchu tejże trasy planowane jest stopniowo od maja do października bieżącego roku. "Droga streści czas przejazdu między Szczecinem, a Koszalinem o nieopodal godzinę" - podano.

Ekspresówka na zachodzie

W ramach prac prowadzonych na trasie S3 powstaje obecnie odcinek od Bolkowa przez Lubawkę do granicy polsko-czeskiej, o długości około 31, 5 km. Termin wykonania odcinka od Bolkowa do odwiedzenia Kamiennej Góry to główna połowa 2023 roku, natomiast zakończenie odcinka od Kamiennej Góry do granicy państwa planowane jest w innej połowie 2021 roku. W zakresie tej inwestycji powstanie najdłuższy w Polsce drążony przy skale tunel drogowy o długości około 2, trzech km.

W wykonania pozostaje jeszcze 14-kilometrowy odcinek S3 od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ o długości nieco ponad 14 km. Wykonawca udostępnił do tego czasu częściowo do ruchu trzy węzły (Kaźmierzów, Polkowice, Lubin Północ). Obecnie naruszenie daty zakończenia robót dzięki całym odcinku wynosi aczkolwiek około 9 miesięcy. Forma zaawansowania rzeczowego szacowany wydaje się na około 75 procent.

W niedalekim sąsiedztwie drogi ekspresowej S3 wzrasta obwodnica Bolkowa, o długości około 17, 5 kilometrów. Jak podała GDDKiA, do niej budowa zostanie zakończona przy pierwszej połowie 2020 roku kalendarzowego.

Trasa S5

W województwach kujawsko-pomorskim i wielkopolskim trwa budowa drogi ekspresowej S5.

Obecnie w terenie Wielkopolski realizowane będą 3 odcinki z Przybliżenia do Radomicka o długości ponad 50 km, z czego na jednym odcinku (Poznań-Wronczyn) ruch odbywa się jednym pasem. Oddanie do odwiedzenia ruchu drugiego pasa projektowane jest na koniec czerwca, natomiast pozostałe odcinki (tj. Wronczyn - Kościan- Radomicko) w czwartym kwartale br.

Oddanie do ruchu tych odcinków pozwoli skrócić czas przejazdu z Rozpoznania do Wrocławia. S5 docelowo połączy Nowe Marzy (A1), Bydgoszcz, Poznań (A2) i Wrocław (A8) oraz zagwarantuje sprawną komunikację pomiędzy województwami dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

W poniedziałek GDDKiA informowała, że podwykonawcy Impresa Pizzarotti nie pojawili się w poniedziałek na odcinkach S5: Nowe Marzy – Dworzysko; Dworzysko – Aleksandrowo; Białe Błota – Szubin.

"Siódemka" w budowie

Ruszyła likwidacja bramek w A2. "Od lipca kierowcy pojadą bez utrudnień"

W ramach budowy ekspresowego zestawienia między Gdańskiem a Warszawą w ciągu drogi ekspresowej S7 budowane są 4 odcinki między Napierkami zaś Płońskiem: Napierki - Mława (14 km), Mława a mianowicie Strzegowo (21, 5 km), Strzegowo - Pieńki (23, 4 km), Pieńki a mianowicie Płońsk (13, 8 km).

Łączna wartość tych zadań to około 1, szóstej mld zł, a rozciągłość: 72, 7 km. Są one na etapie prac przygotowawczych, podczas procedury uzyskiwania decyzji Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID). Opublikowanie kierowcom tego odcinka posiada nastąpić w drugim kwartale 2021 roku, co pozwoli skrócić czas przejazdu spośród Warszawy do Trójmiasta o około 20 minut.

Droga ekspresowa S7 w południe od Warszawy do odwiedzenia Krakowa i dalej dzięki Podhale budowana jest w terenie województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. W województwie mazowieckim na odcinku Warszawa-Grójec. Planowane zakończenia robót wówczas marzec 2021 roku. Na oddaniu do ruchu tego odcinka, kierowcy od Południowej Obwodnicy Warszawy do granicy województwa mazowieckiego będą mieli do dyspozycji 122 kilometrów drogi ekspresowej.

Na terenie województwa świętokrzyskiego S7 jest budowana na odcinkach: granica województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego - Skarżysko-Kamienna i Chęciny - Jędrzejów. Adekwatnie z kontraktem roboty dzięki pierwszym z odcinków mają obowiązek zakończyć się w maju 2020 roku, ale - jak dodano w komunikacie - wykonawca już zadeklarował, że przy sprzyjających ustaleniach pogodowych udostępni ciąg podstawowy drogi ekspresowej do finiszu br.

Prace trwają także na małopolskich odcinkach: I Lubień - Naprawa, II Naprawa - Skomielna Biała, III Skomielna Jasna - Rabka Zdrój razem z odcinkiem dwujezdniowej DK47 Rabka Zdrój-Chabówka. Zakończenia robót na odcinku I będą planowane na czwarty kwartał 2019 roku, na danym odcinku II pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku i na odcinku III w drugim kwartale 2019 r..

W 2019 roku kalendarzowego planowane jest rozpoczęcie konstrukcji odcinka S7 na północ od Krakowa Szczepanowice a mianowicie Widoma. Trwa przygotowanie również projektu odcinka Widoma - Kraków, na którym prace budowlane rozpoczną się przy na przełomie pierwszego/drugiego kwartału 2020 roku.

S17 połączy Warszawę, Lublin i Rzeszów

W województwach mazowieckim i lubelskim budowana wydaje się być droga ekspresowa S17. Po 2019 roku planowane będą do oddania odcinki od węzła Lubelska do węzła Kurów Zachód, z wyłączeniem obwodnicy Kołbieli gdzie czyn może odbywać się eksperymentalnie po budowanej trasie.

"To łącznie blisko 87 km, a doliczając niecałe 9 km obwodnicy Kołbieli blisko 96 km. Przy budowie będą co prawda wciąż dwa węzły: Lubelska jak i również Zakręt (łącznie ok. 5 km trasy) ale również faktycznie czas przejazdu z rogatek Warszawy do Centrum Miasta lublin zajmie mniej niż półtorej godziny" - podkreśliła GDDKiA.

Jak dodano, przy połowie 2021 roku zrobione zostaną odcinaki na terenie województwa lubelskiego a kompletną S19 od Lublina do Rzeszowa pojedziemy w połowie 2022 roku.

Północny wschód Polski to także cenna ekspresowa S61 (Via Baltica), której 3 fragmenty ukartowane są do oddania po trzecim kwartale 2021 roku. Są to odcinki: Szczuczyn - węzeł Ełk Południe (około 23 km), supeł Ełk Południe - supeł Wysokie (około 20 km), węzeł Wysokie - Raczki (około 20 km).

Oto odcinki dróg proponowane do oddania w 2019 roku:

Miliardowe żądania włoskich firm wobec GDDKiA

A1 węzeł Blachownia - węzeł Zawodzie (odc. G) około 4, siedmiu km,

A1 supeł Zawodzie - węzeł Woźniki (odc. H) około szesnascie, 7 km,

A1 węzeł Woźniki - supeł Pyrzowice (odcinek I) mniej więcej 15, 2 km,

S3 węzeł Kaźmierzów - Lubin Północ około 14, 4 km,

S5 Białe Błota – Szubin około 9, 8 kilometrów,

S5 Szubin - Jaroszewo około 19, 3 km,

S5 Jaroszewo - Mielno około 25, 1 km,

S5 Maksymilianowo - Tryszczyn około 8, 5 km,

S5 Poznań - Wronczyn około 15, 9 km,

S5 Wronczyn a mianowicie Kościan Południe około 18, 9 km,

S5 Kościan Południe - Radomicko około 15, 7 kilometrów,

S6 Goleniów Północ - początek obwodnicy Nowogardu około 19, 8 km,

S6 Nowogard - Płoty około 20, 4 km,

S6 Płoty - Kiełpino około czternaście, 6 km,

S6 Kiełpino - Kołobrzeg Zachód około 24, 1 km,

S6 Kołobrzeg Zmierzch - Ustronie Morskie z budową obwodnicy Kołobrzegu w ciągu DK11 około 18 km,

S6 Ustronie Nadmorskie - początek obwodnicy Koszalina i Sianowa około dwudziestu czterech, 1 km,

S6/S11 obwodnica Koszalina i Sianowa na S6 wraz spośród S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zmierzch około 12, 2 km,

S7 granica województw mazowieckiego/świętokrzyskiego - Skarżysko-Kamienna blisko 7, 6 km,

S7 Lubień - Poprawa około 7, 6 kilometrów,

S7 Skomielna Biała - Rabka Zdrój jak i również DK47 Rabka Zdrój a mianowicie Chabówka około 6, 1-wszą km,

S8 Radziejowice - Przeszkoda około 9, 9 km,

S8 Przeszkoda - Paszków blisko 11, 6 km,

S10 obwodnica Wałcza mniej więcej 17, 8 km,

S11 obwodnica Szczecinka mniej więcej 12 km,

S17 węzeł Lubelska - arteria Kołbieli około 15, dwóch km,

S17 obwodnica Kołbieli - obwodnica Garwolina około 13 km,

S17 obwodnica Garwolina - koniec obwodnicy Gończyc około 12, 2 km,

S17 koniec obwodnicy Gończyc - granica województw mazowieckiego i lubelskiego około 13 km,

S17 zapora województw - węzeł Skrudki około 20, 2 kilometrów,

S17 węzeł Skrudki - węzeł Kurów Zachód około 13, 2 km,

S51 Olsztyn Wschód - Olsztyn Południe, wydział między węzłami Olsztyn Południe i Olsztyn Jaroty około 4, 9 km,

S61 obwodnica Suwałk mniej więcej 12, 8 km,

DK25 obwodnica Inowrocławia (łącznik) około 4, 9 kilometrów,

DK28 obwodnica Sanoka około 6, 9 kilometrów,

DK44 obwodnica Skawiny, od ulicy Energetyków do odwiedzenia włączenia do DK44 poprzez rondo czterowlotowe około dwa, 2 km,

DK46 obwodnica Myśliny około trzech, 1 km,

DK50/79 obwodnica Góry Kalwarii około 9 km.