A2 do granicy z Białorusią. GDDKiA podpisała umowę na ostatni odcinek

Temat: Motoryzacja

  • Duży ruch w autosalonach. Ów marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe sankcje za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Gdyni, do granicy z Państwem czeskim w pięć godzin. Wydaje się być umowa na ostatni odcinek A1

Ruszają przygotowania do budowy 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 do granicy z Białorusią. W piątek Generalna Dyrekcja Dróg Lokalnych i Autostrad podpisała umowę na opracowanie koncepcji programowej drogi od Białej Podlaskiej do granicy. Inwestycja ma kosztować blisko 1, 5 miliarda złotych.

- Wówczas już ostatni odcinek autostrady A2 biegnącej na wschód od stolicy, którego sfinalizowanie budowy planowane jest w 2024 roku - ogłosił Marek Chodkiewicz, wiceminister infrastruktury podczas uroczystości podpisania dokumenty urzędowe przez GDDKiA.

Radca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Kwieciński poinformował, że "wykonawcą dokumenty urzędowe o wartości 5, 7 miliona złotych jest firma Multiconsult Polska". - Dokumentacja, zawierająca m. in. uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej oraz wyniki testowań geologicznych, powinna zostać opracowana w ciągu 11 miesięcy - dodał.

Te drogi mają pozostawać oddane do użytku w 2019 roku. Pełna lista

Kwieciński wyjaśnił, że "autostrada A2 pomiędzy Białą Podlaską a Terespolem o długości 32 kilometrów będzie funkcjonować na północ od obecnej drogi krajowej numer 2. Droga będzie posiadała po więcej niż jeden pasy ruchu w każdym kierunku. Powstanie też pewien węzeł drogowy Dobryń".

Ogłoszenie przetargu na realizację tego odcinka A2 po systemie "projektuj i buduj" jest planowane w kwietniu 2020 roku pod warunkiem zapewnienia środków z Systemu Budowy Dróg Krajowych w lata 2014-2023 (z perspektywa do 2025 roku. Sfinalizowanie robót planowane jest na 2024 rok.

Inne odcinki A2

GDDKiA poinformowała, że obecnie w realizacji mieszczą się dwa odcinki autostrady A2 na wschód od momentu Warszawy, od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego, o łącznej długości 14, 8 km. Łączny wydatek realizacji na obu odcinkach wynosi około 830 miliony złotych. Odcinki mają pozostać oddane do użytku w drugim kwartale 2020 r..

Koncepcja programowa wydaje się opracowywana dla odcinków: arteria Mińska Mazowieckiego - Siedlce (37, 5 km) i Siedlce - Biała Podlaska (63, 5 km). Skojarzony koszt ich realizacji wyniesie około 4, 7 mld zł.

Cała autostrada A2 powinna być zdecydowana w 2024 roku.