GUS powinien publikować wskaźniki wartości nieruchomości

GUS będzie redagować, jak zmieniają się koszta nieruchomości

GUS zacznie publikację kwartalnych wskaźników odmian cen nieruchomości, co posiada m. in. pomóc świetnie konstruować programy wsparcia mieszkalnictwa. Zakłada to ustawa o gospodarce nieruchomościami, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Według przygotowanej przez rząd nowelizacji wskaźniki zmian opłat nieruchomości będą ogłaszane przez GUS odrębnie dla wszelkiego województwa nie później niźli podczas 4 miesięcy od czasu zakończenia kwartału, którego tyczą.

Poprawić zarządzanie

Bezrobocie nadal spada. Najmniej jednostek osoba bezrobotna w Wielkopolsce

Nowe rozwiązania mają, zdaniem rządu, poprawić efektywność zarządzania i gospodarowania mieniem publicznym za pośrednictwem dostarczanie wiarygodnej informacji o dynamice zmian cen posiadłości.

W konsekwencji waloryzacja deklaracji i należności obywateli obliczana ma być na bazie wskaźników zmian cen nieruchomości, tj. powiązana będzie otwarcie z sytuacją na rynku nieruchomości, a nie wraz z poziomem inflacji, jak dzierży to miejsce obecnie. Wskaźniki zmian cen nieruchomości posłużą także do monitorowania formy rynku nieruchomości, a w szczególności nieruchomości mieszkalnych, jak również pozwolą uczestnikom tego rynku dzięki podejmowanie decyzji gospodarczych na bazie o wiarygodne informacje.

- Każda nieruchomość, jaką kupuje od właściciela państwo, samorząd, czy przedsiębiorstwo, dzierży określoną wartość. Proces administracyjny związany z takim zakupieniem może trwać nawet dwa, trzy lata i po dniu, w którym dochodzi do wypłaty, nieruchomość ma już inną wartość aniżeli na wstępie. Dzięki tym rozwiązaniom administracja zastosuje ten wskaźnik wartości nieruchomości, który wydaje się najbardziej aktualny, co będzie korzystne dla sprzedających a mianowicie tłumaczył wcześniej wiceszef komisji infrastruktury Józef Racki wraz z PSL. Jak podkreślał, modyfikacje zaproponowane przez rząd będą ważne dla obywateli.

W firmach coraz lepiej. Ale rosną zatory w płatnościach

Zmiany w wyciągach

Ponadto modyfikacje przewidziane w nowelizacji mają dotyczyć wyciągów z doświadczeń o wartości nieruchomości tak zwanym. operatów szacunkowych, które rzeczoznawcy majątkowi przekazują organom prowadzącym kataster nieruchomości - starostwom powiatowym.

Wyciągi wraz z operatów szacunkowych mają okazać się przekazywane w formie multimedialnej przez ePUAP w przeciągu 2 miesięcy (obecnie istnieją to 3 miesiące) podług określonego wzoru. Zdaniem rządu zmiany te powinny uczynić do bardziej efektywnego pozyskiwania danych o rynku posiadłości, a w konsekwencji mogą mieć służyć wszystkim jego uczestnikom. Rząd będzie mógł za pomocą temu lepiej konstruować systemy wsparcia mieszkalnictwa.

Większość nowych regulacji wchodzi w życie po upływie 90 dni od dnia oferty.