Wykonalna ekonomia

Category: Twoje Pieniądze
17.02.2021

W kierunku logicznych, zrównoważonych systemów gospodarczych

 • Dom
 • Zrozumieć pieniądze
  • Co to są pieniądze?
  • Skąd się biorą pieniądze?Gospodarka oparta na długuDlaczego luka majątkowa pogarsza się? Lepsze pomysłyO tej witrynieKontaktBibliografiaSkąd się biorą pieniądze?Jeśli gospodarka ma używać pieniędzy, musi ich być – ktoś musi je dostarczyć do systemu. Skąd pochodzą pieniądze, których używamy? Odpowiedź na to zależy od tego, jakie to są pieniądze. W rzeczywistości mamy dwa główne rodzaje pieniędzy, z których korzysta społeczeństwo USA, i pochodzą one z dwóch różnych źródeł.

   Prawdopodobnie zauważyłeś, że bardzo niewiele osób używa bardzo dużo gotówki. Większość transakcji „gotówkowych dokonywana jest za pomocą kart debetowych, czeków lub przelewów elektronicznych – pieniędzy liczbowych. Pieniądze zaangażowane w te transakcje to tylko zapisy na koncie; nie są używane żadne dolary ani monety. Chociaż możesz łatwo zamienić jeden rodzaj pieniądza na drugi, w rzeczywistości są to dwie różne formy pieniądza, które są tworzone na zupełnie różne sposoby. Tylko bardzo mały procent pieniędzy w USA to gotówka. Większość pieniędzy, zarówno tutaj, jak i na całym świecie, to pieniądz liczbowy, pochodzący z systemu bankowego zwanego Bankiem Rezerwy Cząstkowej. (Nie uciekaj! To nie jest takie skomplikowane!)

   Cząstkowej rezerwy bankowej

   Koncepcja Bankowości Rezerwy cząstkowej pochodzi z wcześniejszej ery, kiedy znacznie większa część istniejących pieniędzy stanowiła gotówka lub złoto. Głównym przeznaczeniem banku w tamtym czasie było przechowywanie istniejącej gotówki.

   Od tego czasu praktyka bankowa bardzo się rozwinęła, ale podstawowe zasady bankowości opartej na rezerwie cząstkowej zostały zachowane i zbudowane na nich, a (uwaga!) Nie działają, szczególnie we współczesnym świecie.

   Bankowość z rezerwą cząstkową, jak nauczano w szkole (i nadal jest nauczana w wielu miejscach), jest systemem, w którym bank przyjmuje depozyty klientów w postaci gotówki lub złota, a następnie może pożyczyć część pieniędzy, które są zdeponowane, zachowując tylko ułamek tego jako rezerwę. Stąd termin Bankowość Rezerwy Cząstkowej .

   Powodem jest to, że większość ludzi pozostawia pieniądze w banku przez większość czasu, więc jeśli nie ma wszystkich pieniędzy, nie ma to znaczenia. Rezerwa ma pokryć sytuacje, w których osoby z depozytem chcą wypłacić pieniądze z banku. Tradycyjnie wymagana część rezerw to 10%. Bank może pożyczyć 90% środków, które ma zdeponowane. To, co nazywa się „run on the bank, to sytuacja, gdy kwota wpłacających gotówki, którzy próbują wypłacić, jest większa niż kwota dostępna w banku.

   Pomysł, jak się powszechnie rozumie, jest taki, że ten system jest korzystny dla społeczności, ponieważ podczas gdy deponenci nie używają swoich pieniędzy, ktoś inny może go użyć do rozszerzenia działalności lub zakupu domu. To właśnie usłyszeliśmy od postaci Jimmy’ego Stewarta w It’s a Wonderful Life . Kiedy pojawia się bieg na oszczędności i pożyczkę, George Bailey mówi: „Źle myślisz o tym miejscu, jakbym miał pieniądze z powrotem w sejfie. Nie ma pieniędzy. Twoje pieniądze są w domu Joe – tuż obok twojego – oraz w domu Kennedy’ego, domu pani Menklin i setce innych. Tak to się zwykle rozumie – nie używasz teraz pieniędzy, więc ktoś inny może z nich skorzystać i wszyscy odnoszą korzyści.

   Jednak… ten proces bankowości opartej na rezerwie cząstkowej ma wpływ na podaż pieniądza. Ten system – tak jak go uczono, bez usprawnień opisanych poniżej – ma ogromny wpływ na podaż pieniądza do gospodarki. Poniżej znajduje się bardzo uproszczony przykład tego, jak bankowość z rezerwą cząstkową tworzy nowy pieniądz.

   Ułamkowa rezerwa pieniężna w „To wspaniałe życie? ModelAby zademonstrować pieniądz z rezerwą cząstkową, przyjrzymy się prostemu przykładowi teoretycznemu. Zbierzemy wszystkie banki w jeden i po prostu będziemy pracować z „bankiem. Zaczynamy od zera i przypuszczamy, że Alicja przychodzi do banku i wpłaca 100 000 dolarów w walucie. Bank ma teraz 100 000 USD na depozycie, z czego może pożyczyć 90% lub 90 000 USD.

   Bank pożyczył Pete’owi 90 000 dolarów. Pete płaci Joe 90000 dolarów za łódź, a Joe, zamiast nosić 90 000 dolarów w teczce lub wkładać ją pod materac, zdeponuje ją w banku.

   Oto, gdzie robi się interesująco.

   W tym momencie bank ma 190 000 dolarów depozytów i uważa, że ​​nowy depozyt jest zupełnie nowy. Dlatego pożyczenie 90% tej nowej wpłaty jest bezpłatne. Teraz pożycza Fredowi 81 000 dolarów, które Fred płaci Lois za usługi projektowania i dekoracji w jego biurze biznesowym. Lois oczywiście wpłaca 81 000 dolarów do banku. Po raz kolejny bank uważa, że ​​ma na depozycie zupełnie nowe, świeże, wolne od długów pieniądze. Teraz mamy:

   100 000 $ Alice

   90 000

   $ Joe 81 000 $ Lois 271 000

   $ Razem

   Dzięki tym trzem krokom podaż pieniądza wzrosła ze 100 000 do 271 000 USD. Zwróć uwagę, że Alice, Joe i Lois uważają, że pieniądze, które mają na koncie, to ich własne pieniądze bez żadnych zobowiązań ani długów. Pete i Fred mogą dokonywać lub nie dokonywać comiesięcznych płatności za swoje długi, ale jeśli chodzi o depozyty Joe i Lois, to nie dotyczy banku ani właścicieli kont. Ich zdaniem te pieniądze to prawdziwe pieniądze, darmowe i jasne.

   Jeśli będziesz kontynuować ten proces, aż ponownie wpłacona kwota spadnie prawie do zera, ostatecznie 100 000 USD zamieni się w około 1 000 000 USD. W wyniku tego procesu powstało 900 000 dolarów długu ze 100 000 dolarów waluty. W ten sposób otrzymujemy podaż pieniądza, która jest w 90% oparta na długu i 10% w walucie.

   Jeśli przypiszemy rzeczywiste liczby i uwzględnimy dług na wykresie, nasz system wyglądałby mniej więcej tak:

   Z tą metodą zarabiania pieniędzy jest kilka poważnych problemów. Najbardziej oczywiste jest to, że wymaga to zadłużenia ludzi, aby gospodarka miała jakiekolwiek pieniądze. A jeśli ludzie zmęczą się zadłużeniem i zaczną go spłacać?

   Kiedy spłacasz pożyczkę w banku, pieniądze nie powstają. Kwota, którą płacisz z tytułu kapitału, nie trafia na niczyje konto, nawet w banku. Służy do anulowania tej kwoty długu i przestaje być pieniądzem.

   Jeśli mamy podaż pieniądza, która w 90% jest oparta na długach, to każdy spłacający swoje długi wygasiłby 90% dostępnych pieniędzy. Sposób „rozwiązania tego problemu polega na ciągłym udzielaniu nowych pożyczek. Konieczne jest ciągłe zaciąganie pożyczek, aby podaż pieniądza nie kurczyła się.

   Kreowanie pieniądza przez dług jest uznawane przez główny nurt ekonomii i sektor bankowy. Mogą nie robić nic wielkiego z informowania wszystkich o tym, ale przyznają, że te zasady obowiązują w naszej gospodarce. Te 100 000 dolarów gotówki, od których zaczęliśmy, to tak zwana baza pieniężna . Proces zarobienia na tym miliona dolarów nazywa się mnożnikiem pieniędzy .

   To, co naprawdę robią banki – to wspaniałe życie w bankuPowyższy przykład nie jest oczywiście tym, co się dzieje. Szczególnie w dzisiejszych czasach istnieje kilka zasadniczych różnic między tym a rzeczywistością.

   Największą różnicą jest to, że kiedy bank udziela pożyczki, generalnie nie daje pożyczkobiorcy gotówki. Wypisują czek lub dokonują wpisu na konto. Pieniądze liczbowe. Działa trochę inaczej niż gotówka.

   Jeśli istnieje wymóg dotyczący 10% rezerwy, oznacza to, że banki muszą utrzymywać rezerwy równe 10% depozytów klientów. Rezerwy mogą być gotówką w ich skarbcu lub pieniędzmi na ich rachunku rezerwowym w banku centralnym. Wracając do naszego przykładu, kiedy Alicja przychodzi ze swoimi 100 000 $ w gotówce, bank dokonuje wpisu na konto, że Alicja ma 100 000 $ w depozycie i umieszcza w skarbcu 100 000 $ w gotówce.

   Teraz… mogą przyjrzeć się temu na podstawie tego, że muszą zatrzymać co najmniej 10 000 dolarów tej gotówki, aby pokryć rezerwy depozytu Alicji, a resztę mogą pożyczyć. Ale mogli też spojrzeć na to z innej strony. Mają w skarbcu 100 000 $ w gotówce, czyli 10% czego? – milion dolarów. I mają tylko 100 000 $ na depozycie. W związku z tym mają teraz miejsce na kolejne 900 000 USD depozytów, aby nadal mieścić się w wymaganej rezerwie. Mogą tworzyć te depozyty, udzielając pożyczek. Tak na to patrzą.

   Tak więc w uproszczonym przykładzie, którego używaliśmy, po prostu włożyliby 100 000 dolarów gotówki do skarbca i zaczęli udzielać pożyczek, aż osiągną 900 000 dolarów. Nie wysyłają gotówki za drzwi, a potem czekają, aż Joe i Lois wrócą do banku z teczkami pełnymi gotówki. Kiedy pożyczają Pete’owi 90 000 dolarów, aby zapłacił Joe za łódź, po prostu przeszli do sedna i dokonali wpłaty na jego konto.

   Druga ważna różnica polega na tym, że w codziennych operacjach banku transakcje odbywają się przez cały czas. Pieniądze napływają i wychodzą. Ludzie dokonują wpłat i wypłat, a bank udziela pożyczek. Niektóre transakcje są dokonywane w gotówce, a inne w postaci pieniędzy. Jak zatem bank ma śledzić, ile pieniędzy może pożyczyć?

   W rzeczywistości nie zawracają sobie głowy śledzeniem tego. Urzędnicy ds. Pożyczek nie siedzą przed zaciągnięciem pożyczki przed ekranem komputera i czekają, aż gotówka w skarbcu osiągnie określony poziom. Po prostu pożyczają pieniądze zgodnie z jakimkolwiek planem lub ofertą promocyjną, którą mają w danym momencie. Pod koniec dnia lub tygodnia bank podsumowuje, aby sprawdzić, czy ma rezerwy równe wymaganemu procentowi depozytów. Jeśli nie mają wymaganej kwoty rezerwy, aby zrównoważyć pieniądze, które już „pożyczyli, których tam nie było, to co robią, aby to naprawić, to pożyczają. Pożyczają go od innego banku, który ma nadmierne rezerwy lub pożyczają go od Federal Reserve Bank.

   Więc tak naprawdę ze wszystkich praktycznych powodów banki tworzą nowe depozyty z niczego, a następnie dostosowują liczby do zasad. Kiedy idziesz do banku po kredyt hipoteczny, bank „pożycza pieniądze, których nie ma. Powstaje dopiero wtedy, gdy podpiszesz umowę stwierdzającą, że ją spłacisz, a bank dokona wpłaty na wskazane konto. Teraz to pieniądze.

   Różnica między tym i fałszowaniem-tam jest różnicaTak, banki tworzą pieniądz z niczego, ale pamiętaj, że kreacja pieniądza przez banki jest zawarta w podstawowej zasadzie bankowości opartej na rezerwie cząstkowej, zgodnie z modelem It’s a Wonderful Life. Gdy tylko powiemy, że George Bailey może wyjąć pieniądze deponentów z sejfu i pożyczyć je Joe i pani Menklin na zakup ich domów, daliśmy bankom możliwość tworzenia pieniędzy. Tworząc depozyty z niczego, wszystko, co zrobili, to logiczne i wydajne usprawnienie procesu.

   Istnieje również zasadnicza różnica między tym, jak bank robi to, a ty lub ja drukujemy trochę pieniędzy na zakup samochodu. Po pierwsze, zgodnie z obowiązującym prawem w danym kraju jest to zgodne z prawem, a ty i ja nie możemy drukować pieniędzy. Ale jest duża dodatkowa różnica. Kiedy bank tworzy pieniądze, tworzy je jako depozyt na czyjeś konto. Z punktu widzenia banku depozyt ten jest zobowiązaniem, zasadniczo długiem, jaki bank jest winien deponentowi. Jest to równoważone umową pożyczki, która jest aktywem banku – podpisaną umową, że pieniądze zostaną mu wypłacone w przyszłości. Jeśli chodzi jednak o stronę zobowiązań, deponent może przyjść w dowolnym momencie i poprosić o te pieniądze w gotówce lub wypisać czek, który przeleje je do innego banku. W bilansie banku nasz mały scenariusz wyglądałby mniej więcej tak:

   Banki tworzą pieniądze, które mogą wykorzystać, pożyczając je na oprocentowanie, ale nie tworzą pieniędzy, które mogą po prostu mieć. Zasadniczo tworzą IOU, które ich klienci mogą wykorzystać jako pieniądze.

   Banki są zadłużone, jak wszyscy inni, ale mają pewne wyraźne zalety w zakresie umów pożyczkowych. Płacą niewielkie odsetki lub nie płacą wcale, a ich IOU są wykorzystywane jako pieniądze, co oznacza, że ​​większość ich długu nigdy nie musi zostać spłacona – przynajmniej tak długo, jak długo system działa. Kiedy bank udziela pożyczki, tworzy aktywa, które generują duże odsetki i zobowiązanie, które prawie nic nie kosztuje.

   Mogą również wykorzystać swoją siłę kreacji pieniądza do zakupu innych aktywów finansowych. Kiedy bank kupuje papier wartościowy Skarbu Państwa, proces jest bardzo podobny do tego, co ma miejsce w przypadku kredytu hipotecznego. Bank tworzy zobowiązanie w formie czeku lub depozytu i otrzymuje aktywa w postaci papierów wartościowych Skarbu USA, które są w istocie umową pożyczki obiecującą spłatę kwoty głównej wraz z odsetkami (podobnie jak umowa pożyczki hipotecznej).

   Dlaczego banki mogą zbankrutować

   Możesz pomyśleć, że podmiot, który może tworzyć pieniądze z powietrza, nie może zbankrutować. Powodem jest to, że stworzone pieniądze są zobowiązaniem, a aktywa równoważące się z ich zobowiązaniami to w większości umowy pożyczkowe od pożyczkobiorców. Kontynuując nasz mały scenariusz z góry, jeśli Pete nie spłaci swojej pożyczki, a bank będzie musiał przejąć obskurną łódź pokrytą pąkli, ta część ich bilansu może wyglądać tak:

   To nie jest dobre dla banku.

   Bank oczywiście posiada własne środki pieniężne lub inne aktywa, wobec których nie ma żadnych zobowiązań. W rachunkowości nazywa się to kapitałem własnym. (Zobaczylibyśmy, że gdybyśmy spojrzeli na cały bilans, a nie tylko na małą sekcję, która dotyczy naszego scenariusza). Dopóki ich łączne aktywa są nadal większe niż ich łączne zobowiązania, mogą zaabsorbować kilka niewypłacalności i nadal być uważane za zrównoważone lub zdrowe.

   Ale jeśli wiele z ich aktywów zacznie nagle tracić na wartości z powodu niewypłacalności, mogą znaleźć się w sytuacji, w której ich łączne aktywa będą mniejsze niż łączne zobowiązania. Mają więcej długów, niż mogliby spłacić, co oznacza, że ​​są niewypłacalni. To jest punkt, w którym zostają połknięci przez Morgan Chase lub wykupieni przez rząd.

   Aby zapoznać się z wynikami tego systemu kreacji pieniądza, zobacz Gospodarka oparta na zadłużeniu .

   Ostatnia modyfikacja: 31 sierpnia 2017 r

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy