Droga S8 - nowa jezdnia między Ostrowią Maz. a granicą województw

Kolejny odcinek trasy S8 oddany do użytku

Od 20 lipca na kolejnym odcinku trasy ekspresowej S8 między Warszawą a Białymstokiem możemy poruszać się dwoma jezdniami. To 9, 4 kilometrów nowej drogi od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do granicy województw: podlaskiego i mazowieckiego. Obecnie obowiązuje tam wciąż ograniczenie prędkości do 100 km/h.

Rafał Malinowski z oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku poinformował, hdy to pierwszy z mazowieckich odcinków S8 prowadzonych poprzez białostocki oddział GDDKiA przy Białymstoku. Od teraz wjeżdżając na obwodnicę Ostrowi Mazowieckiej dojedzie się do Białegostoku dwiema jezdniami. – Wówczas około 100 kilometrów oryginalnej, dwujezdniowej drogi, która umożliwia płynną, bezpieczną i wygodną jazdę – powiedział.

Na nowym odcinku obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu, która ma potrwać do końca sierpnia. Wtedy powinny zakończyć się wszystkie roboty, a niezbędne pozwolenia zostaną uzyskane. Do odwiedzenia tego czasu miejscami obowiązuje na tym odcinku ograniczenie prędkości do 100 km/h. GDDKiA informuje, że mogą jeszcze pojawiać się utrudnienia i dodatkowe ograniczenia powiązane z wykonywanymi robotami.

Kontrakt z wykonawcą dzięki ten ponad 9-kilometrowy odcinek od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej został podpisany w lutym 2016 roku. Wartość lokaty to 248, 8 mln zł brutto. W ramach inwestycji powstała dwujezdniowa kosztowna, cztery wiadukty drogowe ponad trasą główną, jedna kładka dla pieszych oraz więcej niż jeden duże przejścia dla zwierząt.

Budowa trasy S8

W budowie jest jeszcze element S8 od Wyszkowa (Mazowieckie) do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej o długości około 29 km podzielony na pododcinki: Wyszków–Poręba (tam ruch dzierży być puszczony na przełomie września i października) i węzeł Poręba-Ostrów Mazowiecka (ma być udostępniony pod koniec sierpnia).

W niedawnych latach na podlaskim odcinku trasy S8 Białystok-Warszawa oddano do użytku: 23-kilometrowy wydział Białystok-Jeżewo, 11-kilometrową obwodnicę Zambrowa oraz 15-kilometrowy odcinek od momentu tej obwodnicy do Mężenina. Trwają obecnie ostatnie operacje przy budowie odcinka o długości 14 km pośród Mężeninem a Jeżewem i na 15-kilometrowym odcinku od czasu granicy województwa podlaskiego do obwodnicy Zambrowa.

Trasa S8, która biegnie od Wrocławia przez Warszawę do odwiedzenia Białegostoku, w województwie podlaskim ma bardzo duże znaczenie transportowe. Spełnia też funkcje tranzytową między Polską, Białorusią i Litwą.