Huragan Irma dotarł na Florydę - ofiary i straty

Huragan Irma dotarł na Florydę. Są w pierwszej kolejności ofiary

Potężne fale nadmorskie nacierające na wyspy obok wybrzeży pod wpływem wichury, która dochodzi do 215 km/h i zrywa dachy, woda wdzierająca się po głąb lądu i trzy ofiary śmiertelne - faktycznie w niedzielę rano rozpoczął się atak potężnego huraganu Irma na Florydę.

Według prognozy władz stanowych Irma może wyrządzić w Florydzie szkody "na miarę nieznaną od 25 lat". Jeden z najbogatszych stanów USA przygotował się niezwykle starannie na jej spotkanie. Są jednak już na wstępie ofiary Irmy.

Ofiary huraganu Irma w USA

W gęstej ulewie poprzedzającej czoło huraganu, przypuszczalnie wskutek straty widoczności, w hrabstwie Hardee zginęły dwie osoby podróżujące samochodem osobowym, a trochę wcześniej na terenie hrabstwa Monroe na Los Cayos wicher zepchnął na drzewo samochód dostawczy, w jakim zginął inny kierowca.

Już w niedzielę po południu (czasu polskiego) ponad 825 000 odbiorców w półwyspie nie miało prądu. Policja zaapelowała do wszystkich mieszkańców na rejonach Florydy, które - jak na przykład się przewiduje - ma możliwość atakować huragan, aby zrezygnowali z podróży.

Według kolejnego biuletynu amerykańskiej Krajowej Agencji ds. Huraganów Irma w najbliższych godzinach zaatakuje z całą mocą zachodnie wybrzeże Florydy. Miastom Sarasota, Fort Myers i Tampa grozi zalanie.

W związku z podniesieniem się poziomu wód morskich u dołu naporem wichru południowo-zachodniemu wybrzeżu Florydy grożą wkrótce fale o wysokości ponad pięciu metrów.

Floryda szykuje się na huragan

Władze Florydy i prezydent USA Donald Trump wezwali w niedzielę rano ludność stanu, by ewakuowała się z w najwyższym stopniu zagrożonych terenów, zwłaszcza w zachodniej i południowej partii stanu, i skorzystała wraz z schronień oraz innych bezpiecznych miejsc przygotowanych przez władze. Do niedzieli rano rodzimego czasu skorzystało już z nich przynajmniej 130 000 osób i wciąż w dużych ilościach przybywają nowi mieszkańcy.

Gubernator Florydy postawił w stan gotowości w związku z nadciągającym huraganem siedmiu 000 członków Gwardii Narodowej i 30 000 policjantów. Już w sobotę zostały zamknięte dla ruchu lotniska w Miami, Fort Lauderdale, Tampie i Orlando. Wydany przez gubernatora Florydy nakaz obowiązkowej ewakuacji tyczy się niemal jednej trzeciej frakcji mieszkańców Florydy - 6, 3 milionów osób.

Huragan Irma spustoszył Karaiby

Przed uderzeniem we Florydę Irma, która zaatakowała wybrzeże amerykańskie po przejściu nad wschodnią i środkową Kubą, zabiła na Karaibach 25 osób. Przypomnijmy, że Irma może być najbardziej kosztownym huraganem w historii.