Ile kupiliśmy samochodów w I półroczu 2017 r.

Kupujemy, aż miło. Boom na rynku motoryzacyjnym w Polsce

Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że z naszych salonów w pierwszym półroczu tego roku wyjechało 247 tys. nowych samochodów osobowych, o ponad 17 proc. więcej niż rok wstecz. Czerwiec był 27. miesiącem wzrostu z rzędu przy naszym kraju. W niezłej formie jest również handel w Unii Europejskiej, gdzie od stycznia do czerwca br. zarejestrowano ponad jedenastu mln osobówek (+4, 7 proc. r/r). Większym szczęściem cieszą się samochody nasze.

W samym czerwcu liczba nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w naszym kraju wyniosła 41 890 sztuk, co znaczy wzrost o 8, sześć proc. r/r. - Półroczne wyniki potwierdzają, że ubiegłoroczny i jednocześnie najwyższy w tym stuleciu rezultat handlu samochodów to nie jednorazowy pik, ale początek wzrostowego trendu. Co prawda czerwiec był pierwszym miesiącem polski z jednocyfrową dynamiką, ale i tak okazał się najlepszym czerwcem od kilku lat - mówi Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems.

Według faceta warto zwrócić uwagę dzięki ponadrynkową dynamikę rejestracji aut z napędem elektrycznym i hybrydowym, które stanowią znakomitą alternatywę wobec diesli, w szczególności dla osób najczęściej poruszających się po mieście. W pierwszym półroczu Polacy kupili 400 aut elektrycznych, czyli o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej w tym samym czasie i 8, 5 tys. hybryd (+82, 5 proc. r/r). - W relacji z różnego rodzaju doniesieniami, zarówno z rynku naszego, jak i państw UE, jak na przykład Francja czy Rfn, liczymy, że pozytywny trend w tym obszarze będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach a mianowicie dodaje Opala.

Bardzo dobre półrocze w Polsce

W ciągu sześciu miesięcy owego roku, jak wynika spośród danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polacy zarejestrowali 247 014 nowych samochodów osobowych, czyli o 17, 2 proc. więcej niż przy ciągu pierwszego półrocza 2016 roku. Jeśli spojrzymy dzięki strukturę kupujących nowe wozy osobowe w polsce, to ujrzymy, że aż 67, szóstej proc. to firmy, a tylko 32, 3 proc. stanowią klienci indywidualni.

Najchętniej kupowaną marką zamienną przez indywidualnych klientów po segmencie osobówek w minionym półroczu w naszym kraju była Toyota. Drugą pozycję zajęła Skoda, wyprzedzając Opla, który uplasował się na trzecim obszarze. Firmy natomiast najchętniej kupowały kolejno Skodę, Volkswagena jak i również Toyotę.

Stabilny postęp w Unii Europejskiej

Wzrosty trzymają się coś znacznie więcej aniżeli tylko w Naszym kraju, ale w prawie kompletnej Europie. W pierwszej frakcji tego roku Europejczycy kupili 8 mln nowych osobówek (+4, 7 proc. r/r). Na zielono możemy podkreślić wszystkie najważniejsze rynki europejskie takie jak Niemcy (+3 proc. ), Włochy (+9 proc. ), Hiszpanię (+7 proc. ) i Francję (+3 proc. ).

Wyjątkiem jest Wielka Brytania z niewielkim spadkiem na poziomie 1 proc. W Unii Europejskiej najchętniej kupowaną marką od momentu stycznia do czerwca tegoż roku pozostał Volkswagen.