Grecja chce od Niemiec spłaty reparacji wojennych  Informacje

Temat: Niemcy. Stosunki międzynarodowe

  • Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi
  • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania
  • Pierwsza taka wyspa przy regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się doszedł. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Ciasto "jak włosy anielskie". Przysmaki greckiej kuchni

Prezydent Tunezji Karolos Papulias wezwał Rfn do jak najszybszego podjęcia rozmów o reparacjach wojennych oraz o spłacie pożyczki, udzielonej przez greckie banki III Rzeszy pod przymusem w czasie II walki światowej.

- Hellada nigdy nie zrezygnowała wraz z tych roszczeń - powiedział Papulias w czwartek w Atenach na wspólnej rady prasowej z niemieckim prezydentem Joachimem Gauckiem.

Niemcy ponoszą winę za zagładę Żydów. Gauck o rozliczeniu III Rzeszy

Gauck odparł, że droga ustawowa dochodzenia tych roszczeń pozostała wyczerpana. -Nie będę się wypowiadał na ten temat. A z pewnością nie zajmę innego stanowiska niż rząd - zaznaczył prezydent Niemiec, cytowany przez agencję dpa. Na nierozwiązany trudność odszkodowań zwrócił uwagę przy rozmowie z Gauckiem także lider opozycyjnej Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA) Aleksis Cipras.

Niemcy: daliśmy 115 mln marek

Organizacje pozarządowe szacują wartość odszkodowań militarnych, jakich może domagać się Grecja, na 160 mld euro. Przymusowa pożyczka posiada obecnie wartość kilku milionów euro. Banki w okupowanej Grecji udzieliły w 1942 roku niemieckiemu Bankowi Rzeszy pożyczki, której wartość przy 1945 roku wynosiła pół miliarda reichsmarek.

W Bundestagu o Auschwitz, Leningradzie i "niesplamionych" żołnierzach Wehrmachtu

Strona niemiecka stoi na stanowisku, że prawa greckie zostały dawno nim zaspokojone. Zgodnie z umową z 1960 roku Rzeczpospolita Federalna Niemiec przekazała Grecji 115 mln marek niemieckich tytułem zadośćuczynienia dla pokrzywdzonych.

Grecja obwinia Niemcy

Gauck zapowiedział utworzenie funduszu, którego celem ma być finansowanie projektów upamiętniających zdarzenia z niemiecko-greckiej historii. Planowane jest też powołanie przedsiębiorstw wspierającej współpracę między młodzieżą z obu krajów.

Stosunki między obu krajami są od kilku czasów napięte. Mieszkańcy Grecji obarczają Niemcy odpowiedzialnością za surowe obniżenie poziomu życia jak i również wysokie bezrobocie w następstwie wdrażanego na wniosek UE i MFW programu radykalnych oszczędności. Podczas wizyty kanclerz Angeli Merkel w październiku 2012 roku przeciwko szefowej niemieckiego rządu na szosach Aten demonstrowało kilkadziesiąt milionów osób.

Obecne to właśnie Grecja przewodniczy Starego kontynentu Europejskiej.