Awansujemy w rankingu «Doing Business». «Polska czempionem»  Informacje

Awansujemy w rankingu "Doing Business". "Polska czempionem"

Polska awansowała przy najnowszym raporcie Banku Ogólnoświatowego "Doing Business 2014", oceniającym warunki do prowadzenia biznesu w 189 krajach świata. Znaleźliśmy się na 45. miejscu wyprzedzając takie państwa jak Hiszpania czy Luksemburg. Jesteśmy jednak wciąż w tyle m. in. za Peru, Armenią czy Rwandą. Ranking skomentował premier Donald Tusk, który podkreślił, że wynik tenże jest szczególnie ważny ze względu na obiektywizm zestawienia. Szef rządu zaznaczył, że Polska wykonała ogromny awans, bo "kiedy przystępowaliśmy do, UE byliśmy naprawdę bardzo nisko".

W Polsce dobrze prowadzi się biznes. Wielki skok w rankingu

Na pierwszym miejscu wśród państwa najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom według raportu utrzymuje się dotychczasowy lider - Singapur.

Za nim znalazły się: Hongkong, Nowa Zelandia i AMERYCE. Polska w tym roku osiągnęła 45. pozycję jak i również względem zeszłorocznej edycji referatu przesunęła się o dziesięciu miejsc w górę. Zaś ten znaczący skok posiadała wpływ zmiana metodologii testowania Banku Światowego. Gdyby poniższa nie uległa zmianie, własny awans byłby skromniejszy a mianowicie o trzy pozycje.

Pomocna metodologia

Raport przyglądał się krajom oceniając ich w 10 kategoriach, metrów. in. takich jak naturalność otwarcia firmy, niezbędny fundusz początkowy czy rozliczenia wraz z fiskusem. Na tej podstawie je szeregował i opisywał.

1. Singapur

2. Hongkong

3. Nowa Zelandia

4. USA

5. Dania

6. Malezja

7. Korea Południowa

8. Gruzja

9. Norwegia

10. Wielka Brytania

...

45. Polska

Pierwsza dziesiątka rankingu "Doing Business 2014"

Lider w Europie Środkowej...

W sytuacji Polski, jak podkreślają autorzy raportu, doszło do reformy. Udało się wyeliminować konieczność rejestracji nowej firmy w Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, poza tym ułatwiono pozyskiwanie pozwoleń budowlanych, likwidując wymóg dostarczenia do urzędu opisu geotechnicznego.

Polska w górę po rankingu "Doing Business". Tusk: To nas nie satysfakcjonuje

Polska stała się tym samym liderem po Europie Środkowej, przeganiając o cztery miejsca uważaną do tej pory za "gospodarczego tygrysa" Słowację. "Polska była gospodarką, jaka w największym stopniu zmniejszyła zakres regulacji spośród wszystkich 185 gospodarek rankingu. To wskazuje, że integracja w ramach Unii Europejskiej podczas ostatnich 10 lat była skutecznym mechanizmem harmonizacji upoważnienia. Polska jest klasyfikowana w charakterze kraj o wysokim dochodzie, co jest znaczącym osiągnięciem w ciągu dwóch dekad" - napisano w raporcie.

Ban Światowy chwali Polskę także za usprawnienie kontaktów przedsiębiorców z wymiarem sprawiedliwości i dochodzenia roszczeń. Podkreśla, że bardzo odpowiednim rozwiązaniem było powołanie e-sądu odpowiedzialnego za rozpatrywanie najłatwiejszych pozwów z całej Lokalny, np. o zapłatę przy trybie upominawczym.

... ale zakładanie firmy stale katorgą

Gdzie najlepiej się urodzić? Polska na 33. miejscu w rankingu "The Economist"

Jednak z opisanych danych wynika, że Polska znajduje się dopiero w 116. miejscu jeśli rozchodzi o łatwość w zakładaniu nowego biznesu. To aczkolwiek i tak sukces, bo poprawiliśmy się o 8 pozycji. Według raportu w kategorii podłączenia do prądu - zajmujemy dopiero 137. pozycję. Coraz cięższe wydaje się być również płacenie podatków - spadliśmy ze 104. dzięki 113. miejsce. Poprawiliśmy się, jeśli chodzi o zezwolenie na budowę i to o aż prawie dwadzieścia pozycji - ze 104. na 88. Wciąż duże, bo aż trzecie miejsce, zajmujemy w łatwości dotarcia do kredytów.

Armenia lepsza

Polskę wyprzedziły m. in. takie kraje jak, metrów. in. Peru (42. miejsce), Cypr (39. ), Armenia (37. ) czy Rwanda (32. ). Spośród państwa Unii Europejskiej gorsza od momentu nas okazała się Belgia (52. ), Luksemburg (60. ) i Włochy (65. ).

Ukraina, jaka dokonała największych postępów wśród wszystkich krajów (znalazła się na 112. miejscu), według autorów raportu poprawiła się w 10 kategoriach, metrów. in. łatwiejsze jest tam zaciągnięcie kredytu, zmniejszono cyfrę formalności związanych z założeniem firmy, poprawiono warunki na rzecz handlu zagranicznego. Znaczną ulepszenie zanotowała także Rosja (92. pozycja).

Ostatnie obszaru w raporcie "Doing Business 2014" zajmują Libia (187. ), Republika Środkowej Afryki (188. ) i Czad (189. ).

Tusk: Wielki awans Polski

Polacy źle oceniają sytuację w kraju

Wyniki raportu skomentował dzięki specjalnej konferencji prasowej premier Donald Tusk, który podkreślił, że choć "same rankingi nie zmieniają życia ludzi", zestawienie przygotowane przez Pula Światowy ma szczególne istota, bo "jest obiektywne". a mianowicie Nie jest przygotowywany przez urzędników państwowych, przez rząd ani przez media, tylko przez instytucję, która na obiektywizmie i rzetelności tworzy swoją markę od wielu lat - wyjaśnił premier. - Po drugie metodyka tego rankingu polega na tym, że testowani są firmy, a nie statystki - dodał. - Jeśli rząd mówi dobrze o Naszym kraju, to nie jest wówczas przyjmowane ze szczególnym zapałem w polsce. A ten ranking ma podwójne znaczenie obiektywizmu - wyjaśnił Tusk.

Premier podkreślił również, że rząd "zawziął się, żeby dawać awans w rankingu". - Dzisiaj uzyskaliśmy praktycznie granicę umiarkowanej UE. To pokazuje, iż Polska wykonała wysiłek niesłychanie duży i na fart skuteczny - powiedział Tusk.

Premier zapowiedział równocześnie, że rząd będzie pracował nad tym, aby stanowisko Polski w kolejnych rankingach poprawiała się również przy innych kategoriach, takich jak łatwość podłączenia sieci energetycznej, w której zajmujemy dopiero 137. pozycję na kuli ziemskiej.

"Polska czempionem"

Podczas wtorkowej prezentacji raportu Xavier Devictor z Banku Świeckiego powiedział, że "Polska jest czempionem wśród krajów Świata Środkowo-Wschodniej" i podkreślił, hdy to już kolejny dobry wynik naszego kraju po rankingu.

- Przy ubiegłym roku Polska była krajem, który zreformował się najbardziej na ziemi. W tym roku przeskoczyła o dziesięć miejsc do góry - powiedział Devictor. Ocenił, hdy to "wyśmienity wynik".

Jego zdaniem to efekt ciężkiej pracy, determinacji i cierpliwości. Polska jest krajem, który osiągnął największe progresy w trakcie ostatnich 8 latek. Zastrzegł jednak, że wbrew postępów w rankingu, Nasze państwo nadal musi nadrabiać zaległości, m. in. w strukturze infrastruktury.