Coraz więcej chętnych na «Mieszkanie dla Młodych». A mają być kolejne ulgi  Informacje

Coraz więcej chętnych na "Mieszkanie dla Młodych". A mają być kolejne ulgi

Wpłynęło już 9 tys. 282 wniosków o dopłatę do kredytu na nabycie mieszkania w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych". Chętnych na to dofinansowanie przybywa, a resort infrastruktury planuje wprowadzenie kolejnych ułatwień, m. in. prorodzinnych.

Wysokość przyznanego dofinansowania kosztuje już 211 mln złotych - poinformował dziś BGK.

Od 2014 roku osoby do 35. r. życia z pomocą państwa mogą zaciągać kredyty na nabycie pierwszego mieszkania z sektorze pierwotnego. O dopłatę mogą ubiegać się też ludzie młodzi, którzy kupią nieruchomość od momentu dewelopera lub zbudują gmach jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Polacy osiągają coraz więcej, ale od Zachodu wciąż dzieli naszą firmę otchłań

Coraz większą ilość wiadomości wniosków

Jeżeli banki potwierdzają kredyt na zakup apartamentu mieszkalnego, to po spełnieniu warunków określonych przez MdM, Pula Gospodarstwa Krajowego przydziela dofinansowanie do takiego kredytu.

Zgodnie z przyjętą pod spodem koniec września ub. r. przez Sejm ustawą "Mieszkanie dla Młodych", rodzina bezdzietna i singiel dostaną od momentu państwa 10 proc. koszta mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma przychówek, dofinansowanie wynosi 15 proc.

Jeżeli w ciągu pięciu lat od nabycia lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można liczyć na równoczesne 5 proc. wsparcia przeznaczonego na jednorazową spłatę frakcji zaciągniętego kredytu. Dopłatą może okazać się objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio aż do: 75 m kw. jak i również 100 m kw.

Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom w dziedzinie pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje MdM. Dofinansowanie państwa dotyczy 50 m kw. lokalu.

Także w spółdzielni?

Resort infrastruktury i rozwoju przygotowuje projekt noweli ustawy "Mieszkanie dla Młodych". Chce, żeby z programu mogli także korzystać członkowie spółdzielni, podpisujący z nią umowę o budowę lokalu. Obecnie tylko spółdzielnie, działające jak programiści mogą uczestniczyć w MdM, ale nie w wypadku wnoszenia wkładów budowlanych poprzez jej członków.

Ministerstwu zależy też na zwiększeniu prorodzinnego charakteru programu. Proponuje więc, by małżeństwa jak i również osoby samotnie wychowujące dwójkę dzieci mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. W wypadku trójki lub większej ilości dzieci wsparcie wyniosłoby 25 proc.

Przyszła nowela ma ponadto rozszerzyć spis osób, które będą zdołały przystąpić do kredytu, gdy kupujący nie będzie proch wystarczającej zdolności kredytowej.