Efekt Braciaka? Coraz więcej osób stawia nan OFE  Informacje

Temat: OFE

  • Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie została podjęta"
  • Co dalej z reformą OFE?
  • Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje modyfikacje dla pracowników
  • OFE znikną w branży. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy przekazać pieniążki Polakom"
  • Wicepremier serwuje poranną dawkę niepewności na sektorze. Giełda, złoty tracą

152 tys. osób zdecydowało o pozostawieniu części składki w Otwartych Funduszach Emerytalnych w pierwszych dwóch miesiącach wyboru. Od początku kwietnia systematycznie rośnie liczba stroskanych, którzy codziennie składają deklaracje o pozostaniu w OFE. Tylko w ostatni piątek do OFE zapisało się ponad 9 tys. osób. Tego dnia hitem internetu był film z atrakcyjnym aktorem Jackiem Braciakiem krytykującym zmiany w OFE.

W ostatnich dniach czerwca codziennie około 5 milionów osób decydowało się nan OFE, to dwukrotnie więcej niż na początku 04 - wynika z danych ZUS przekazanych TVN24 Biznes i Świat.

Premier ograbił Polaków?

W ostatni piątek do OFE zapisało się ponad 9 tys. osób. Tego miesiąca hitem internetu był także film aktora Jacka Braciaka, który w żołnierskich słowach skrytykował działania rządu Donalda Tuska i reformę programu emerytalnego. Braciak narzekał przy materiale, że Polacy nie zaakceptować interesują się tym, co robią politycy, a przecież ich postanowienia wpływają na naszą przyszłość jak i również codzienne życie. Stwierdził też, że premier ograbił Polaków ze 150 mld zł, które w efekcie reformy trafiły z OFE do odwiedzenia ZUS.

W ostatni piątek ponad 9 milionów zapisów do OFE. Rezultat Braciaka? pic. twitter. com/jeaSZZT5Ws

— Rafał Hirsch (@rafalhirsch) czerwiec 2, 2014

Wybór do końca lipca

Wyboru między ZUS an OFE można dokonać do oporu lipca. W tym czasie Rospostarte Fundusze Emerytalne nie mogą się reklamować.

Od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku ubezpieczeni mogą zdecydować, czy pragną, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Oznacza wówczas, że w sytuacji osoby, jaka zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12, 22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w Jak i również filarze, a 7, trzy proc. na subkoncie przy ZUS. Jeśli jednak zadecydujemy się na pozostanie po OFE, to 12, 22 proc. naszego wynagrodzenia zostanie trafiało do I filara (ZUS), 4, 38 proc. na subkonto w ZUS, a 2, 92 proc. do OFE.

Osiągać jak europoseł. Nawet 70 tys. zł miesięcznie

Duże zmiany

Ubezpieczony, który chce, by część jego składki emerytalnej trafiała również do OFE, musi wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS. Oświadczenie to można pobrać ze stron internetowych resortów roboty oraz finansów, jak i również ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego, a następnie wysłać pocztą. Można także przesłać oznajmienie drogą elektroniczną. Ubezpieczony musi jednak w tym celu zarejestrować się na stronie www.pue.zus.pl., a następie udać się do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić podejrzenie konta. Oświadczenie można również złożyć osobiście w dowolnym z 325 oddziałów ZUS.

Jeżeli ubezpieczony chce, aby jego składki trafiały wyłącznie do ZUS, nie musi składać żadnej deklaracji.

Nowe przepisy

1 lutego 2014 r. zmieniły się przepisy dotyczące OFE. Nakazały one przekazać w celu ZUS 51, 5 proc. wartości aktywów w portfelach funduszy, co nastąpiło iii lutego. Odpowiadało to wartości posiadanych przez OFE obligacji Skarbu Państwa oraz innych instrumentów dłużnych gwarantowanych za pośrednictwem Skarb Państwa. W papiery te OFE nie mają możliwość już inwestować. Ustawowo wprowadzony został natomiast minimalny poziom inwestycji w akcje. Sięga on 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do ukończenia 2016 r. i 40 proc. do samego końca 2017 r.

Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE, za złamanie, którego grozi kara od 1 służące do 3 mln zł. Zakaz jest związany z okienkiem transferowym. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, to znaczy w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okno na ewentualną zmianę decyzji ws. oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne pozostaną otwierane co cztery okres.

Lp. Miejsce złożenia deklaracji Liczba deklaracji Procentowy udział
1. Poczta Polska 81 635 53, 47 proc.
2. SOK (Sala Obsługi Klientów) 58 220 38, 13 proc.
3. PUE (kanał elektroniczny) 12 650 8, 29 proc.

Suwak bezpieczeństwa

Przepisy przewidują, że przez 10 czasów przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE są stopniowo przenoszone na kasa emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po zdobyciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury pozostaną przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Przepisy przewidują, że pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadła z 3, 5 do 1, 75 proc. Obniżona została też należność pobierana przez ZUS zbytnio przekazywanie składek do OFE - z 0, 12 do 0, 4 proc.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale skierował do Trybunału Konstytucyjnego morał o zbadanie, czy wydaje się zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m. in. na temat zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.