Gazprom grozi blokadą gazową. Tusk: Polska jest przygotowana  Informacje

Gazprom grozi blokadą gazową. Tusk: Nasze państwo jest przygotowana

Premier Donald Tusk uważa, iż Gazprom i Rosja "naciskają na Europę" w relacji z ukraińskimi należnościami zbyt gaz. Nie sądzę, by Polska stała się obiektem blokady gazowej, ale jesteśmy przygotowani na wypadek perturbacji - zapewnił we wtorek premier.

Tusk mówił na konferencji prasowej, że Rosja i Gazprom naciskają na Europę, przede wszystkim Europę Zachodnią i koordynacje finansowe, by odzyskać od momentu Ukrainy zaległe pieniądze zbytnio gaz.

Ultimatum Gazpromu. Ukraina ma zapłacić 1, 66 mld dol.

- Różnie się wycenia aneksję Krymu. Obecnie trudno powiedzieć, kto wydaje się być czyim dłużnikiem - lub Ukraina wobec Gazpromu jak i również Rosji, czy to Rosja w świetle prawa internacjonalnego nie jest faktycznym dłużnikiem wobec Ukrainy. Choćby zatem, że zajęła jej kafelki także z infrastrukturą, również ze złożami gazu w szelfie wokół Krymu a mianowicie powiedział Tusk.

Pomoc dla Ukrainy

Premier podkreślił, że niektórzy politycy europejscy - biorąc pod atencję bezpieczeństwo gazowe własnych krajów - chcą, by Ukraina otrzymała pomoc finansową jak i również przeznaczyła ją na przełom pieniędzy dla Gazpromu. a mianowicie Moim zdaniem to wydaje się nie do zaakceptowania, jednak niewykluczone, że najbardziej uzależnione od rosyjskiego gazu państwa Europy Zachodniej będą wciąż naciskały na taki postęp wydarzeń - powiedział.

Premier podkreślił jednocześnie, hdy nie sądzi, aby Nasz kraj stała się "obiektem blokady gazowej", ale - jak zapewnił - jest opracowana na wypadek "drastycznych" perturbacji. - Nawet gdyby coś złego się wydarzyło, Ludzie z polski nie odczują tego dzięki własnej skórze - zaznaczył.

Groźby Gazpromu

Eksperci: Rosja testuje zakręcenie kurka, zimą pojawią się poważne problemy

We wtorek rzecznik rosyjskiego koncernu Siergiej Kuprijanow poinformował, że Gazprom wystawił ukraińskiemu Naftohazowi początkowy rachunek za dostawy gazu w czerwcu na 1, 66 mld dol.; kwota ta ma zostać zapłacona z góry do 2 czerwca. Dodał, że począwszy od 3 czerwca Naftohaz zostanie otrzymywać gaz dla odbiorców na Ukrainie tylko po opłaconych ilościach.

Kuprijanow przekazał, że w przeliczeniu na cały miesiąc oznacza to 3, 42 mld metrów sześciennych gazu; przy opłacie 486, 5 dol. za 1000 metrów sześciennych daje to 1, 66 mld dol. Rzecznik Gazpromu podał, że dług Ukrainy za odebrany gaz wynosi 3, 508 mld dol.

O niezwłocznym przejściu dzięki system przedpłat w dostawach gazu na Ukrainę w poniedziałek zadecydował premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Uznał przy tym, że także Komitet Europejska powinna dać Kijowowi jednoznaczny sygnał, iż długi za gaz powinny pozostawać uregulowane.

Strona rosyjska uważa, że Ukraina musi płacić za gaz z pieniędzy otrzymywanych od Internacjonalnego Funduszu Walutowego. 30 kwietnia MFW przyznał Kijowowi debet w wysokości 17, 1-wszą mld dol. Pierwszą transzę - 3, 2 mld dol. - Ukraina już otrzymała.

W zeszły czwartek minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan oświadczył, hdy jego kraj nie będzie wnosić przedpłat za ruski gaz przy żądanej przez Gazprom cenie 480 dol. za 1000 metrów sześc.