Chińczycy tankują w Iranie pomimo sankcji  Informacje

Temat: Iran. Program atomowy

  • Życie kobiet w Iranie bez tajemnic. "To mężczyzna musi zrobić 1-wszy krok"
  • Berlin obiecuje pomoc niemieckim firmom po decyzji Trumpa
  • Firmy boją się nowych sankcji wobec Iranu. "Zaczęły się wycofywać"
  • Unia bierze w obronę europejskie firmy. "Jesteśmy gotowi odpowiedzieć proporcjonalnie"
  • Chciały obejrzeć spotkanie. Musiały przebrać się za mężczyzn

W styczniu chiński tankowiec wziął przy Iranie ładunek ropy naftowej, po raz pierwszy od czasu, gdy sankcje Starego kontynentu Europejskiej nałożone na Teheran w lipcu ubiegłego r. położyły kres możliwości ubezpieczania takich przewozów.

Z danych dotyczących przewozów morskich wynika, że chiński supertankowiec Yuan Yang Hu, potrafiący przewozić do 2 mln baryłek ropy, w dniach 20-21 marca stał przy porcie na irańskiej wyspie Chark, an obecnie płynie do Chin. Statek należy do Dalian Ocean - agencji państwowej firmy żeglugowej China Ocean Shipping Company (COSCO).

Antagonista "Imperium" i "bicz Boży dzięki bogaczy". Ameryka o Chavezie

Agencja Reutera odnotowuje, hdy nie wiadomo na wypadku, jak rozwiązano kwestię polisy tego rejsu. Według pośrednika branży ubezpieczeniowej, który zastrzegł sobie anonimowość, ubezpieczenie jak i również reasekurację tankowca załatwiono w Chinach. Szczegóły nie będą jednak znane.

Nie mogąc znaleźć ubezpieczycieli dla swoich statków z motywu sankcji, w ciągu przeszłych dziewięciu miesięcy Chiny korzystały głównie z usług irańskiej firmy NITC, która dostarczała irańską ropę do chińskich rafinerii.

Przełom?

Jeśli Chiny wprowadziły system ubezpieczeniowy, umożliwiający ich statkom powrót do transportowania irańskiej ropy, chińskie rafinerie mogą o wiele zwiększyć jej import a mianowicie przewiduje Reuters. Chiny będą największym partnerem handlowym Iranu i największym nabywcą irańskiej ropy. W 2012 roku kupowały jej ok. 440 tys. baryłek dziennie.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły surowe sankcje dzięki Iran, mające pozbawić ów kraj wpływów z ropy i zmusić go przy ten sposób do wstrzymania programu atomowego. Zachód podejrzewa, że celem tego programu jest produkcja broni nuklearnej; władze w Teheranie twierdzą, że jest to plan cywilny.