Bułgarska administracja ma problem wraz z korupcją. Jest najgorzej od momentu 15 lat  Informacje

Temat: Bułgaria

  • Majątek zostanie po rękach państwa. Decyzja uderzy głównie w emerytów
  • Gigantyczna kara za zerwanie porozumienia z rosyjską spółką atomową
  • Południe Europy mniej zależne od gazu z Rosji. Ważna inwestycja
  • Bułgaria walczy o swoją sieć gazową. Zabiega o nią u Tuska i Juncekera
  • Bułgarzy wybrali Polskę zamiast Rosji. To u nas wyremontują myśliwce

Wskaźnik korupcji w bułgarskiej administracji osiągnął najwyższy poziom od kolejny lat - wynika spośród opublikowanej w sobotę analizy pozarządowego Ośrodka Badania Demokracji, który od ponad dwadzieścia lat bada zjawisko.

W corocznym raporcie ośrodka podkreślono, że w przeciągu minionych 12 miesięcy 29, 3 proc. pełnoletnich mieszkańcówrezydentów Bułgarii uczestniczyło w korupcyjnych transakcjach w różnych postaciach - dawania łapówki, prezentu lub przysługi w zamian za obsługę administracyjną.

Bułgaria też chce odszkodowań za embargo. "Polski pomidor zabójcą bułgarskiego pomidora"

Gwałtowny skok

Po 2012 r. skala korupcji zaczęła gwałtownie wzrastać i przy 2014 r. osiągnęła szczytowy poziom od 15 czasów. "Każdy rząd na wstępie kadencji używa antykorupcyjnej terminologii i stara się przeciwdziałać temu zjawisku, lecz po dwóch latach powraca do sędziwych korupcyjnych praktyk, klientelizmu i faworyzowania biznesu związanego z rządzącą partią" – twierdzą autorzy opracowania.

Według raportu sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że większość mieszkańcówrezydentów, choć w deklaracjach potępiają łapówkarstwo, praktycznie jest zdecydowana uczestniczyć w korupcyjnych schematach, by załatwić własne kwestii. Około 70 proc. obywateli wykazuje wysoką lub średnią gotowość udziału w transakcjach korupcyjnych.

Wyżej od momentu innych

Poziom korupcji w bułgarskiej administracji jest znacznie wyższy od przeciętnego po UE i stawia Bułgarię wśród krajów, mających bardzo poważny problem z naszym zjawiskiem - podkreśla się w raporcie.