Grecy załamani? Mało kto spodziewa się poprawy sytuacji  Informacje

Temat: Grecja

  • Drony pomagają walczyć z kuglarzami podatkowymi
  • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od czasu świętowania
  • Pierwsza taka wysepka w regionie. Władze prezentują na "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 Dwa razy: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Ciasto "jak włosy anielskie". Przysmaki greckiej kuchni

Ponad 80 proc. badanych odrzucić spodziewa się poprawy swojej sytuacji ekonomicznej w następnym roku - wynika wraz z sondażu opublikowanego w niedzielę w gazecie To Vima. To rezultat lepszy od momentu zeszłorocznego, gdy prawie 80 proc. badanych było nastawionych pesymistycznie.

Według sondażu jedynie 15 procent respondentów uważa, że ich sytuacja finansowa w przyszłym roku kalendarzowego się poprawi. W przeszłym roku taką opinię podzielało jedynie 7, 6 proc. badanych.

Prawie połowa

Pogorszenia swej sytuacji przy przyszłym roku spodziewa się 49, 6 procent badanych (w ubiegłym roku stało się to 76, 4 proc. ). 32, 3 % nie spodziewa się zmiany.

Grecja wypływa na prostą? Premier ogłasza obniżkę podatków

42, czterech proc. ankietowanych negatywnie ocenia konsekwencje polityki oszczędności nałożonych na Grecję przez tak zwane. trojkę zagranicznych kredytodawców państwa, czyli UE, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Kasa zapomogowa Walutowy. 35, 3 proc. widzi w tej polityce zarówno pozytywne, jak jak i również negatywne, a 13, trzech proc. - pozytywne.

17, 4 proc. badanych uważa, że zagraniczni kredytodawcy będą w stanie przeprowadzić państwo przez kryzys. Rząd może pochwalić się w tym kontekście zaufaniem 14, 5 proc., bazy - 12, 6 proc., partie polityczne - siedmiu, 6 proc., związki zawodowe - 5, 7 proc., a dziennikarze 1, dziewięć proc.

Wojsko i przedsiębiorcy

Największym zaufaniem obdarzona jest armia (43 proc. ) i przedsiębiorcy (40 proc. ), choć ani jedna z wymienianych instytucji nie ma poparcia większości respondentów.

Sondaż przeprowadził Instytut Kapa Research na przełomie sierpnia i września w reprezentatywnej próbie 1609 ludzi.

Premier Grecji Antonis Samaras zadeklarował w sobotę, że jego kraj ma już najgorsze za sobą i po okresie recesji znów wykazuje wzrost ekonomiczny. - W trzecim trymestrze 2014 roku Grecja odnotuje ponownie pozytywny wzrost (gospodarczy), po 24 kwartałach recesji - powiedział Samaras w Salonikach na otwarciu największych greckich targów.