Długi młodych Polaków. Raport KRD, marzec 2018

Młodzi Polacy toną w długach. Mają pół miliarda zobowiązań

Młodzi Polacy mają więcej długów. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że osoby w wieku 18-25 lat mogą mieć 535 mln zł długu. Na liście dłużników jest 152 tys. takich ludzi. Główny powód to niespłacane pożyczki, nieuregulowane rachunki za telefon i mandaty za jazdę na gapę.

KRD podaje, że w ciągu ostatniego roku zadłużenie młodych rodaków wzrosło o 62 proc. Średnia wysokość długu nie przekracza 3, pięć tys. zł.

Zobacz też: Polki jak i również Polacy mają niemal 25 mld zł długów. Po statystykach przodują mężczyźni

Długi młodych Polaków

Okazuje się, hdy zadłużenie młodych Polaków cały czas rośnie. Na skraj 2016 roku łączna suma długu wynosiła 309 mln zł. Ze spłatą deklaracji nie radziło sobie wówczas 110 tys. osób w wieku 18-25 lat. Rok później liczba dłużników przekraczała 146 tys. ludzi.

W bazie informacji Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, na zarania marca notowanych było 152 tys. dłużników w stulecia od 18 do 25 lat. Łączna wartość deklaracji tych osób przekracza 535 mln złotych.

- Długi młodych Polaków rosną razem z nimi. Zadłużenie 18-latków to tylko jednej mln zł, zadłużenie 22-latków to 65 mln zł, a zadłużenie 25-latków sięga ponad 167 mln zł. 55 proc. długu w tej kategorii przypada na osoby w wieku 24-25 lat – wskazał cytowany w komunikacie prezes KRD Adam Łącki. Rekordzistką po niepłaceniu jest 24-latka wraz z Wrocławia, jaka ma do oddania 625 tys. zł.

Zobacz też: Polaków moralność finansowa. Rodzinie spłacimy długi na końcu

Foto: KRD

Profil młodego dłużnika

KDR podaje, że najwięcej dłużników przebywa w mieście, "a przynajmniej podaje taki link przy zaciąganiu zobowiązania". Niemal co piąta osoba mieszka na wsi. Najwięcej dłużników pochodzi z dużych aglomeracji i właśnie tam zaciągana jest największa liczba zobowiązań. Dotyczy to przede wszelkim osób, które opuściły rodzinną miejscowość i przeprowadziły się do dużego miasta, by rozpocząć tam studia.

Najwięcej, bo 63 proc. zadłużonych młodych Polaków, to mężczyźni. Ich łączne pożyczka wynosi blisko 339 mln zł. 201 mln złotych to zobowiązania wobec przedsiębiorstw windykacyjnych i funduszy sekuratyzacyjnych. Prawie 84 mln złotych to zaległe rachunki w stosunku do operatorów komórkowych. Młodym Polakom zdarza się także jeździć komunikacją miejską bez biletu. Ich podróże na gapę wyceniono już w sumie na 47 mln złotych.