Cenzura internetu na świecie

2/3 użytkowników sieci żyje w państwach, w których sieć jest cenzurowana

Freedom House, niezależna organizacja zajmująca się wolnością sieci, opublikowała nowy raport. Wynika z niego, że 67 proc. ludzi korzystających z internetu wyrasta w państwach, w jakich cenzurowane są wypowiedzi dzięki temat rządu, wojska bądź rodziny władcy.

Najczęściej regulowane są serwisy społecznościowe. W 38 państwach dochodziło do aresztowań na podstawie aktywności w serwisach społecznościowych. 27 proc. osób pomieszkuje w krajach, w wskazane jest do aresztowania wystarczyło opublikowanie, udostępnienie lub nawet zalajkowanie materiału na Facebooku.

Freedom House zaznacza, że coraz więcej rządów interesuje się szyfrowanymi komunikatorami, takimi jak na przykład Telegram czy Signal i stara się zablokować katalogów działanie.

Wolność internetu szósty rok z rzędu oceniana jest gorzej niż w poprzednim badaniu.

Na mapie zielonym ubarwieniem zaznaczono państwa, gdzie internet oceniono jako wolny, żółtym - częściowo wolny, niebieskim - cenzurowany. Kraje oznaczone kolorem szarym nie były oceniane.

Foto: Freedom House

Najgorzej pod względem wolności internetu oceniono przede każdemu Chiny, Iran, Etiopię jak i również Syrię. Najlepiej zaś a mianowicie Australię, USA, Kanadę, Republika federalna niemiec. Polska nie była oceniana.

Tagi: internet technika Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie