Apple będzie produkować procesory na bazie ARM

Apple podobno pracuje nad własnymi procesorami. Kurs akcji Intela spada

Apple podobno planuje samodzielnie produkować procesory w celu własnych komputerów. Na informacje zdążyła zareagować giełda. Akcje Intela w poniedziałek spadły o 6 proc.

O sprawie poinformował Bloomberg. Z informacji, do wskazane jest dotarł, wynika, że procesory Apple’a bazować będą w architekturze ARM.

Obecnie procesory do Maców Apple’a produkuje Intel. Mimo że sprzedaż produktów Apple’owi świadczy mały wycinek całych zysków firmy, to strata takiego klienta obniżyć może sławę firmy i podważyć jej hegemonię na rynku komputerowym.

Apple w ostantnim czasie pracował sukcesywnie nad możliwościami tworzenia własnych podzespołów. Firma chce kontrolować jak największą część istnienia swoich produktów: od projektowania oprogramowania przez sprzęt po usługi.

W przeciągu ostatniej dekady Apple kupił kilka małych firm zajmujących się półprzewodnikami – dawny to m. in. PA Semi czy Intrinsity. Za sprawą temu firma Tima Cooka projektuje już samodzielnie procesory wykorzystywane na przykład po iPhone’ach czy Apple Watchach.

Powrót do przyszłości

Tworzenie procesorów do komputerów, które mają już bardzo pewne i dość wyśrubowane oczekiwania, oznacza, że rosną ambicje Apple’a. Niesie to również ze sobą spore ryzyko. Apple produkował zawczasu osobiste procesory – w partnerstwie z IBM i Motorolą – ale przerzucił się na podzespoły Intela przy 2006 roku, po tym, jak procesory w komputerach firmy zaczęły nie nadążać za chipami Intela.

Gdyby Apple powrócił w celu samodzielnej produkcji procesorów, oznaczałoby to przejście z architektury x86 od Intela w architekturę ARM, która stała się standardem na sektorze smartfonów. Największym plusem notebooka działającego na architekturze ARM byłoby wydłużone życie baterii. Obecnie iPady Apple’a wytrzymują 10 godzin robocie na jednym ładowaniu – a mają mniejszą baterię od tych z komputerów.

Wymagałoby to aczkolwiek poważnych zmian w platformie MacOS. Zdaniem Bloomberga spółka Tima Cooka miałaby przesiąść się na własne procesory w komputerach w 2020 roku.

Apple rzekomo pracuje obecnie nad planem, który pozwoliłby aplikacjom spośród iPada i iPhone’a w działanie na Macach.

Intel tracił na amerykańskiej giełdzie w poniedziałek jak większość spółek technologicznych NA JUKATAN. Po informacjach Bloomberga szkolenie w trakcie dnia spadał chociażby o 9 proc. Pod koniec sesji spadek wynosił już "tylko" 6 proc.

Apple odmówił komentarza. Rzecznik Intela powiedział, iż firma "nie komentuje spekulacji dotyczących jej klientów".