110 mln euro grzywny gwoli Facebooka w związku z przejęciem WhatsApp  Tech

Temat: Facebook

  • Kiepskie rezultaty Facebooka. Akcje zanurkowały
  • Technologiczni giganci a podatki. Jak wiele trafiło do polskiego fiskusa?
  • "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły także prywatne wiadomości użytkowników Facebooka
  • Szef Facebooka przyznaje. Jego dane też wyciekły do Cambridge Analytica
  • "To był należący do mnie błąd". Zuckerberg przeprosi przed Kongresem. Jest oświadczenie

110 mln euro grzywny nałożyła Komisja Europejska dzięki firmę Facebook w zależności z niedokładnymi informacjami, które to ten internetowy gigant dostarczył Brukseli w 2014 r., kiedy urzędnicy Komisji wydawali zgodę na przejęcie poprzez niego komunikatora WhatsApp.

- Dzisiejsza decyzja świadczy silny sygnał dla firm, pokazując, że muszą ów kredyty przestrzegać wszystkich aspektów rozporządzenia UE o fuzjach, włączając w to obowiązek dostarczenia dokładnych informacji - oświadczyła cytowana w komunikacie unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Facebook posiada prawie dwa miliardy ludzi. Ale zbliża się do granicy możliwości

Zielone światło

3 października 2014 roku KE, która ma za zadanie pilnowanie konkurencji w Unii Europejskiej, dała zielone światło dla nabycia aplikacji WhatsApp przez Facebooka za 22 mld dolarów - pisze AFP.

Jak jednak dopatrzyła się KE, po toku procedury zatwierdzającej przejęcie, Facebook dostarczył Brukseli nieprecyzyjne dane o możliwości połączenia kont użytkowników serwisów Faceebook i WhatsApp. Informację, hdy numer telefonu użytkownika komunikatora można połączyć z profilem na portalu społecznościowym, Nasza klasa ogłosił publicznie w pod koniec lata 2016 roku.

Koniec sprawy

- Błąd w dokumentach dostarczonych w 2014 roku nie był zaplanowany i KE potwierdziła, że nie miało to wpływu na wynik rozpatrywania fuzji - powiedział w czwartek rzecznik Facebooka Aled Williams, cytowany przez AFP. Podkreślił, że Facebook działał po dobrej wierze, a czwartkowy komunikat KE "zamyka sprawę".