Detoks organizmu - dlaczego wydaje się być niezdrowy?

Detoks to jeden z najgorszych sposobów, by zacząć nowy rok. Czemu?

Po świątecznym przejedzeniu i sylwestrowym szaleństwie wielu z nas zamierza, że od stycznia rozpocznie zdrowy tryb życia. Niektóre osoby decydują się na bardzo ostre potraktowanie swojego ciała i tzw. detoks. Kieruje nimi przekonanie, że kilka dni czy tygodni z brakiem jedzenia, za to popijania wyłącznie soków owocowych przywiedzie cudowne rezultaty.

Każdy marzy o tym, by był jeden prosty środek na to, by wyzbyć się w krótkim momencie wszystkich toksyn, które nagromadziły się w naszym organizmie poprzez cały 2017 r. To nie jawi się być niemożliwe, aczkolwiek na pewno nie uda się tego zrobić od czasu razu. Z odpowiednimi narzędziami już się urodziliśmy a mianowicie są to wątroba a także nerki. Te organy oczyszczają stopniowo nasz organizm spośród niedobrych substancji, których dostarczamy wraz z jedzeniem i piciem.

To jedyny rodzaj detoksu, jakiego chcemy. Ten, który większość z nas kojarzy z okresem głodówki i picia jedynie wody oraz soków wraz z świeżych owoców i warzyw nie tylko nie daje oczekiwanych rezultatów, lecz także może być szkodliwy dla zdrowia.

Lekarze jak i również dietetycy nigdy nie rekomendują detoksu jako sposobu dzięki schudnięcie czy oczyszczenie organizmu

Koncepcja detoksu jako diety odchudzająco-oczyszczającej narodziła się około 1940 r. jako "dieta lemoniadowa" (oryg. Master Cleanse). Wymyślił ją Stanley Burroughs i opisał jako sposób dzięki "naturalne oczyszczenie organizmu". Metoda nigdy nie została uznana przez żadnego lekarza bądź specjalistę do spraw żywienia.

W książce "The Master Cleanser" Stanley Burroughs radzi, by codziennie popijać od 6 do 12 szklanek wody wymieszanej spośród sokiem z cytryn, pieprzem cayenne oraz syropem klonowym, oraz dodatkowo ze środkiem przeczyszczającym przed pójściem spać. Nie trzeba okazać się dietetykiem, by domyślić się, jak fatalne skutki gwoli naszego organizmu może posiadać taka dieta-cud.

Stosowanie detoksu może doprowadzić do odwiedzenia zaburzeń odżywiania

Od czasów Stanleya Burroughsa narodziło się wiele wariacji odnośnie tematu diety lemoniadowej. Wszystkie one opierają się jednak na z gruntu mylnym przekonaniu, że można zastosować krótkotrwały rygor żywieniowy, by pozbyć się skutków wielomiesięcznych zaniedbań. Tymczasem to niemożliwe.

Detoks wydaje się niebezpieczny pod wieloma względami - to szok na rzecz naszego organizmu, który drodzy tak gwałtownych zmian, powoduje osłabienie oraz sprzyja prdukowaniu niezdrowych nawyków żywieniowych, jak może doprowadzić do zaburzeń odżywiania. Specjalistka z jakiejś z klinik leczenia zaburzeń odżywiania w Nowym Yorku zdradziła nam, że połowa pacjentów przyznała, iż stosowała dietę sokową czy pokrewne metody "oczyszczania organizmu".