Brexit - jak polscy politycy zareagowali na wyniki referendum

Reakcje polityków na Brexit [WIDEO]

23 czerwca Wielka Brytania podjęła w referendum decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej. Premier Uk, David Cameron, zadecydował, że poda się do dymisji. To pan podjął decyzję o zorganizowaniu referendum. Jak na wieści o Brexicie zareagowali polscy i unijni politycy?

Wierzę w wówczas, że rząd brytyjski patrzy wkład, który Polacy wnoszą w rozwój Wysp Brytyjskich, zarówno co do gospodarczym jak i również społecznym. Będziemy czynili całokształt, aby ich prawa nie zaakceptować zostały uszczuplone – powiedział w piątek w Krakowie Andrzej Duda. Co to referendum oznacza dla Unii? Prezydent nie ma wątpliwości, co Unia europejska powinna teraz zrobić:

Wynik brytyjskiego referendum wówczas sygnał dla przywódców UE, że musimy zachować jedność i spójność; trzeba czynić wszystko, by uniknąć rezultatu domina, by społeczeństwa pozostałych krajów nie powiedziały, że nie chcą być członkami europejskiej wspólnoty.

O planach urządzenia podobnego referendum myślą już politycy we Francji i Holandii.

- Wielu obywateli przewiduje nowej, funkcjonalniejszej koncepcji suwerennych państw w silnej, zjednoczonej Europie - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Zapowiedział jednocześnie, że propozycje koncepcji "poprawionej Europy" pozostaną prezentowane na posiedzeniach rządu.

Według szefa MSZ, prawdopodobnie trzeba inaczej ulokować relację między europarlamentem jak i również parlamentami narodowymi oraz pomyśleć nad funkcjonowaniem Komisji Europejskiej.

Dzisiaj rano najważniejszy i strategiczny małżonek polityki Jarosława Kaczyńskiego opuszcza Unię Europejską. To wydaje się dla nas wielkie ostrzeżenie – oceniał sytuację Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej.

– Podkreślam, iż koncepcje federalistyczne (... ) muszą prowadzić do kłopoty, nie ma ku wstecz po prostu społecznych przesłanek – mówił Jarosław Kaczyński. – Należy dokonać reformy Starego kontynentu Europejskiej, to będzie pozytywna odpowiedź na Brexit, jaka może stać się też ofertą dla Wielkiej Brytanii – dodawał.

– Cieszę się też, hdy Polacy mogli zobaczyć jakim sposobem ważne jest referendum. Proszę państwa, 72 proc. uczestniczyło tam w wydarzeniach dotyczących swojej ojczyzny. Tutaj niełatwo jest zmusić do wyjścia z domu, bo deszczyk pada, albo jest naprawdę ładna pogoda, że nie ma sensu wyjść, bo fajnie się kaszanka smaży – podkreślał Paweł Kukiz.

– To wydaje się sytuacja bardzo trudna gwoli Wielkiej Brytanii, bo jeszcze szybciej od wyjścia spośród Unii może dojść do rozpadu Wielkiej Brytanii. Obecnie słyszymy głosy polityków, jacy mówią, że to koniec reprezentowania interesów Irlandii Północnej lub Szkocji przez Wielką Brytanię - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, w programie Kwestia o Polityce "Rzeczpospolitej".

Pozytywnym skutkiem Brexitu dla Polski może stanowić powrót do kraju 200-300 tys. Polaków, którzy stanowić może zostaliby w Ogromnej Brytanii na zawsze. Prawie milionowa rzesza nowej imigracji z Polski była istotnym powodem decyzji Brytyjczyków – mówił prof. Stanisław Gomułka, członek Narodowej Rady Wzrostu, cytowany przez PAP. Dodawał, że istnieją oczywiście negatywne konsekwencje Brexitu.

Zobacz co jeszcze mówią politycy o referendum w Uk.

Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie