Gruza: walka z patologiami po VAT musi objąć także e-commerce  Pieniądze

Nowe pomysły na wyższe wpływy z VAT-u. Uderzą także handel przy internecie

Walka z patologiami w VAT musi ogarnąć też segment e-commerce a mianowicie zapowiada wiceminister finansów Ryszard Gruza. Resort finansów rozważa wprowadzenie dla internetowego gospodarki tzw. podzielonej płatności. Ekspedient będzie mógł dowolnie rozporządzać kwotą netto, ale VAT pozostanie na specjalnym koncie.

Paweł Gruza, wiceminister finansów odpowiedzialny za uszczelnienie systemu podatkowego, zapowiedział zapoczątkowanie od nowego roku nowych regulacji. Mają one wywołać, ograniczenie "patologii" związanych z wyłudzaniem VAT-u. Projekt dzierży powstać "bardzo szybko, dzięki początku maja".

Podzielna płatność

Jak zapowiada Gruza, bardzo istotnym elementem przemian będzie mechanizm split payment, czyli podzielonej płatności. Wówczas rozwiązanie proponowane w raporcie Komisji Europejskiej sprzed paru lat. Przedsiębiorca kupujący artykuły bądź usługi będzie miał szansę dokonać płatności z wyszczególnioną kwotą VAT, która będzie miało wpływ na specjalne subkonto własnego dostawcy.

Kiedy zostanie niższy VAT? Morawiecki posiada wobec tego podatku inne projekty

W jakimś przypadku sprzedawca będzie miał szansę dowolnie rozporządzać kwotą netto, ale VAT pozostanie na dedykowanym temu koncie. Dostarczyciel, który otrzymał część zapłaty na wydzielone subkonto VAT będzie mógł opłacić wraz z niego należności z tytułu VAT dla swoich sklepów lub do urzędu skarbowego.

- Ta ergonomia, którą opracowujemy na szczeblu technicznym ze środowiskiem bankowym, gwarantuje maksymalizację płynności spółek. Ewentualny uszczerbek płynności będzie zminimalizowany poprzez umożliwienie przepływu pieniądza z subkont VAT, o ile służą one opłacaniu faktury dostawców - zapewnił wiceminister finansów.

Jak dodał, z subkonta podatnik nie będzie miał możliwość regulować inne niż VAT należności wobec fiskusa.

-  W pierwszej fazie tego nie przewidujemy, nie zaakceptować widzimy takiej potrzeby. Oryginalnie system będzie dobrowolny, z kolei docelowo chcemy objąć nim branże generujące największe zmartwienia w VAT, czyli te objęte odwrotnym obciążeniem. Rozważamy wnioski derogacyjne do Komisji Europejskiej w tej kwestii - dodał.

Od kiedy nowe regulacje

- Chcemy, by dobrowolny układ split payment wszedł po życie 1 stycznia 2018 roku., po czym byłyby do niego sukcesywnie włączane - jako obligatoryjne a mianowicie poszczególne branże, co będzie uzależnione od zgody Komisji Europejskiej - wyjaśnił Gruza.

Jak dodał, ze wstępnych rozmów wynika, iż nie będzie szczególnych kłopotów z uzyskaniem tego wariantu zgody w Brukseli.

Przegląd prasy: Rząd ma zamiar coraz lepiej ściągać podatek VAT

Jednocześnie zaznaczył, że "w tym momencie" nie jawi się być rozważane wprowadzenie powszechnej podzielonej płatności.

Handel internetowy

Kolejny obszar tyczy się e-commerce, gdzie ujawniają się duże nieszczelności systemu - coś znacznie więcej aniżeli tylko dotyczące obrotu we wnętrzu kraju, ale także powiązane z napływem towarów np. z Azji.

- Obserwujemy, że dochodzi w celu nadużywania przepisów celnych lub podatkowych. Łączne kwoty uszczupleń są bardzo istotne, zaś ponadto nieprawidłowości te zaburzają uczciwą konkurencję na naszym własnym rynku - powiedział.

Zaznaczył, że są "zaawansowane koncepcje, które niedługo odnajdą swój wyraz w regulacjach", ale jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach.

- Brytyjczycy myślą o wprowadzeniu split payment w kanale e-commerce, stanowić może my podążymy tą samą drogą - powiedział Gruza.

Wyjaśnił, hdy w e-commerce niewykluczone wydaje się być wprowadzenie split payment po rozliczeniach między firmami, co "będzie można łatwo zaadaptować" w handlu także pośród firmami a konsumentami.

Pomysły na VAT

Jak zaznacza Gruza, podatek VAT wyłudzany w kraju galopem jest transferowany za granicę, do jurysdykcji, z wskazane jest skradzione pieniądze już nie wrócą. Ministerstwo ma posiadać "lepsze narzędzia selekcji, które transakcje kontrolować pod kątem udziału w karuzeli VAT i by w wypadku potrzeby dało się zablokować konkretny przelew". Umożliwi to układ informatyczny

STIR, który ma wejść w żywot znacznie wcześniej niż split payment.

Kolejnym etapem kontroli VAT będzie centralna baza faktur.

- W sprawie centralnej bazy faktur jesteśmy na poziomie robót wewnątrz resortu. Dotrzymujemy wszelkich starań znaleźć kompromis między szybkością użycia zmian, szczelnością systemu jak i również jego kosztami. Chodzi o to, żeby utworzenie bazy miało jakim sposobem najmniejszy negatywny wpływ na przedsiębiorców i całość gospodarki, aby jak najmniej wdawać się w procesy fakturowe firm, an efekt uszczelniający jak i również zwiększenie bezpieczeństwa obrotu są zmaksymalizowane - zaznaczył wiceminister Gruza.

Jego w mniemaniu, centralna baza faktur zostanie realizowana etapowo w 2018 r. Na warsztacie ministerstwa jest też wprowadzenie kas fiskalnych on-line.