Elżbieta Rafalska o zmianach po 500 plus i utracie dochodów  Pieniądze

Minister zastanawia się morzem "doprecyzowaniem" programu 500 plus

Nie będzie zmiany wyznacznik dochodowego w programie pięćset plus; wysokość świadczenia również nie ulegnie zmianie - podkreśliła minister rodziny, roboty i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Resort rozważa jakkolwiek wprowadzenie wspólnego terminu składania wniosków o zasiłek familijny i wsparcie z programu 500 plus oraz doprecyzowanie zasad dotyczących "utraty dochodów", przez co świadczenie jest przyznawane też na pierwsze milusiński.

Według wtorkowych zawiadomień medialnych Ministerstwo Rodziny, Robocie i Polityki Społecznej frapuje się m. in. ponad "doprecyzowaniem" przepisów dotyczących świadczeń 500 plus. Wiąże się to ze wzrostem ilości decyzji o przyznaniu pięćset plus ze względu na utratę dochodów.

Szefowa resortu rodziny i pracy zaznaczyła, iż obecnie odbywają się po całej Polsce spotkania do pracy z realizatorami świadczeń rodzinnych i wychowawczych.

Pieniądze z pięć stów plus wydawane rozsądnie. "Korekty nie są wymagane"

Możliwe zmiany

- Na razie mówimy wyraźnie, że na pierwsze nie będzie oraz zmiany kryterium dochodowego (... ). Wysokość świadczenia także nie ulegnie zmianie - wskazała Rafalska w radiu Wnet.

Dodała, że resort zastanawia się m. in. nad "doprecyzowaniem" przepisów odnoszących się utraty dochodu oraz ponad wprowadzaniem wspólnego terminu tworzenia wniosków o zasiłek rodzinny i wsparcie z systemu 500 plus. Powiedziała, iż ministerstwu zależy także dzięki polepszeniu obsługi świadczeniobiorców.

Rodzic, który np. stracił pracę może uwzględnić wówczas we wniosku o pięć stów plus oraz zmniejszyć swój dochód. Taki zabieg umożliwiłby otrzymanie świadczenia na pierwsze, bądź jedyne dziecko. To świadczenie przysługuje, gdy przychód nie przekracza 800 złotych na osobę lub 1200 zł w wypadku dziecka niepełnosprawnego.

Jak dowiedział się dziennik "Fakt", w drugim półroczu 2016 roku wydano 39, 7 tys. decyzji o przyznaniu 500 dodatkowo ze względu na utratę dochodów. Jak informuje gazeta, resort po przeglądzie aplikacji 500 plus będzie chciał zmienić przepisy w ten sposób, by "rodzice nie zaakceptować mogli już naciągać państwa".

Utratą dochodu nie zaakceptować będzie zmniejszenie pensji obok tego samego pracodawcy.

Jak przyznała minister Rafalska w "Dzienniku Gazecie Prawnej”, resort będzie przyglądał się zjawisku utraty dochodów, ponieważ takich przypadków zgłasza się znacznie więcej niż zdarzało się to wcześniej.

Efekt 500 plus

Rafalska zwróciła uwagę, że wynik 500 plus jest zauważalny, ponieważ - jak wskazała - w listopadzie jak i również grudniu 2016 r. liczba urodzin wzrosła o w porządku. 5-6 tys., a w skali całego roku - jak podkreśliła - stało to ponad 16 tys. dzieci więcej.

- Takiego skoku dawno nie było, ale też podkreślam, że mamy dobrą sytuację na rynku pracy i to dla młodych jednostek, dla rodzin podejmujących uchwałę nie pozostaje bez znaczenia - mówiła Rafalska.

Pod koniec ubiegłego tygodnia minister podała, że prawdziwy od 1 kwietnia 2016 r. program objął do końca stycznia 2017 r. 3, 82 mln dzieci, 2, 56 mln rodzin, a wydatki wyniosły przeszło 19 mld zł.

"11 tysięcy dzieci więcej". Ministerstwo widzi efekty pięćset plus

Pieniądze uzyskuje 55 proc. dzieci po Polsce - większość najmłodszych mieszkających w gminach wiejskich - 63 proc. jak i również 58 proc. w gminach miejsko-wiejskich i nieco mniej, niż połowa - czterdziestu osiem proc. w miastach. Na wsi programem objętych jest 1, 37 mln pociechy, w gminach miejsko-wiejskich 0, 96 mln, a po miastach 1, 49 mln.

Dzieci objęte programem

Najwięcej dzieci objętych systemem jest w woj. mazowieckim - 552, 5 tys., śląskim - 382, siedmiu tys. i wielkopolskim a mianowicie 378, 6 tys.

Świadczenie wychowawcze otrzymuje 388 tys. osób samotnie wychowujących dzieci - to przy sumie wydatki 2, 8 mld zł od zaczątku istnienia programu. Środki trafiają też do 128, jedenastu tys. rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. Rodzin wielodzietnych przy programie jest 360 tys., a wydatki na nie zaakceptować przeznaczone to 5, dwóch mld zł.

40 proc. wszystkich świadczeń przenika na pierwsze lub jedyne dziecko z uwzględnieniem czynników dochodowych - to 1 mln 524 tys. pociechy.