Giełdy: Donald Trump nowym prezydentem USA. Branża obronna wystrzeliła  Pieniądze

Te spółki wystrzeliły po zwycięstwie Trumpa. Inwestorzy dostali paliwo

Jeden sektor szczególnie zyskuje po zwycięstwie Donalda Trumpa. Wówczas przemysł obronny, a powodem jest wzrost zaniepokojenia na świecie w związku z obietnicami, jakie padały z ust prezydenta elekta. Na amerykańskich giełdach zyskują akcje firm z branży zdrowotnej a także finansowej.

Amerykańskie giełdy, po początkowej nocnej, nerwowej reakcji na wieść na temat zwycięstwie kandydata republikanów, otworzyły się z niewielkimi zmianami wobec dnia poprzedniego.

W Nowym Jorku indeks Dow Jones Industrial zdobywa 0, 8 proc., S&P 500 rośnie o 0, 8 proc., a Nasdaq Comp idzie w górę 0, 7 proc. Najwięcej zyskały sektory zdrowotny (+2, 9 proc. ) i finansowy (+2, 5 proc. ).

Europejski zestawienie przemysłu obronnego (Aerospace and Defence Index) wzrósł aż o 4, 4 proc. Od początku środowych notowań na europejskich giełdach zdobywały akcje brytyjskiego BAE Systems, koncernu przemysłu zbrojeniowego jak i również lotniczego, a także francuskiej firmy elektronicznej Thales.

Około godz. 16 przy przypadku tej drugiej wzrosty osiągnęły poziom prawie pięć proc.

Zalążek: Bloomberg Notowania akcji Thales w środę Jeszcze większą ilość zyskiwał zaś BAE Systems. Akcje koncernu ok. godz. 16 rosły o sześć, 39 proc.

Źródło: Bloomberg Notowania akcji BAE Systems w środę

"The Wall Street Journal" zwraca uwagę, iż na pierwszy rzut wzroku wydaje się to dziwaczne.

Zwłaszcza jeżeli rozchodzi o BAE Systems, w przypadku którego 38 proc. przychodów stanowią zyski wraz ze Stanów Zjednoczonych. Donald Trump obiecał w kampanii pracę dla rodaków, przez jakie możliwości pod większą presją mogą się znaleźć inwestorzy i stracić mogą zagraniczne koncerny.

Obietnice wyborcze

Płaca minimalna, podatki, opieka medyczna. Sprawdź, co planuje Trump

Okazuje się, hdy uwagę inwestorów przykuwa coś innego, mianowicie dwie zastępcze polityki nakreślone przez Trumpa w trakcie tegorocznej kampanii.

Po pierwsze, typowo dla Partii Republikańskiej, obiecał powiększenie wydatków wojskowych, co ma możliwość oznaczać więcej środków na rzecz amerykańskich producentów.

Ważniejsze jednak okazują się ataki prezydenta elekta na NATO. Sojusz wzmacnia bezpieczeństwo Świata w obliczu "zimnej wojny" z Rosją Władimira Putina. Przejęcie władzy w Białym Domu przez miliardera podsyca zatem niepokój, że prezydentura Trumpa to potencjalne zagrożenie radykalnej zmiany dotychczasowej polityki USA, która pozostawała w bliskich relacjach ze Zepsutym Kontynentem - czytamy po "WSJ".

Jeśli Stary kontynent nie może już liczyć dzięki amerykańską pomoc wojskową, w stosunku do problemów na granicach wraz z Rosją i na Bliskim Wschodzie, będzie musiała podwyższyć własne wydatki. Donald Trump oświadczył w toku kampanii, hdy Stany Zjednoczone powinny doniośle ograniczyć skalę swojego wysiłku w Sojuszu Północnoatlantyckim. Znaczy to, że w łagodniejszym scenariuszu prezydent elekt zostanie zobowiązywał członków NATO do podnoszenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB.

Stąd też, według gazety, wzrosty europejskich koncernów zbrojeniowych, które mogą osiągać nowe zamówienia.

Wzrosty w Azji

Zamieszanie dostrzegalne jest również w Azji. Donald Trump jeszcze w trakcie kampanii stwierdził, hdy w obronie przed Koreą Północną większą rolę mają obowiązek odgrywać Japonia i Korea Południowa. Jednocześnie zapowiadał wycofanie amerykańskich żołnierzy z ludzi państw.

To spowodowało, że po ogłoszeniu efektów wyborczych w górę aż o 18 proc. poszybowały akcje japońskiego Tokyo Keiki, który odpowiada za wytwórczość kompasów żyroskopowych. Zyskiwał także Ishikawa Seisakusho, produkujący miny morskie. W tym sytuacji akcje skoczyły o 14 proc.

Zalążek: Bloomberg Notowania akcji Tokyo Keiki w środę Podłoże: Bloomberg Notowania akcji Ishikawa Seisakusho w środę

Wzrosty widoczne były również w przypadku południowokoreańskiego Korea Aerospace Industries. Akcje wytwórni wojskowych i cywilnych maszyn latającyh oraz śmigłowcow wzrosły na temat 1, 9 proc.

Źródło: Bloomberg Notowania akcji Korea Aerospace Industries w środę

"The Wall Street Journal" mówi, że zwycięstwo Trumpa spowodowało, iż świat czuje się mniej bezpiecznie.