Amerykanie ujawniają, ile ich długu jest w rękach Arabii Saudyjskiej  Pieniądze

Koniec wraz z wielkim sekretem. Amerykanie ujawniają, ile ich długu ma Arabia Saudyjska

Jedna wraz z największych tajemnic świata finansów właśnie została rozwikłana. Departament Skarbu USA ogłosił, jak dużo amerykańskiego długu znajduje się w rękach Arabii Saudyjskiej.

Saudowie są posiadaczami 116, 8 mld dolarów w amerykańskich obligacjach skarbowych (stan na marzec) a mianowicie ogłosił w poniedziałek Departament Skarbu USA, kończąc tym samym z czterema dekadami sekretów.

Koniec z tajemnicą

W czyich rękach jest amerykański dług? Trump ma szokujący pomysł w jego redukcję

To określa, że Arabia Saudyjska dysponuje trzynasty co do skali portfel amerykańskich obligacji, o ile weźmiemy pod uwagę kraje zagraniczne. Największymi wierzycielami USA są Chiny (1, dwa bln dolarów) i Kraj kwitnącej wiśni (1, 1 bln). Cały zadłużenie Stanów Zjednoczonych warte jest ponad 19 bln dolarów.

Departament Skarbu ukrywał wielkość amerykańskiego długu, jaki posiada Arabia Saudyjska, od 1974 roku. Wiadomości dotyczące stanu zadłużenia podawał dotychczas łącznie dla każdego krajów eksportujących ropę naftową, jak na przykład Wenezuela, Irak i właśnie Arabia Saudyjska.

Ale ta polityka zakończyła się w poniedziałek, gdy urzędnicy ujawnili dokładne udziały poszczególnych krajów. Jak rzekł CNN Money jeden spośród urzędników, ten ruch posiada zapewnić bardziej "przejrzyste" i kompleksowe dane.

Małe państwo, duży dług

Nowy raport Departamentu Skarbu ujawnił także, że Kajmany - państwo, w którym żyje zaledwie w porządku. 60 tys. ludzi a mianowicie posiadają 265 mld dolarów w amerykańskich obligacjach skarbowych. To trzeci wynik w świecie wśród państw obcych, co odzwierciedla status tegoż kraju jako głównego nieba podatkowego. Kajmany nie pobierają podatku od osób prawniczych, co zachęca międzynarodowe przedsiębiorstwa do przechowywania tam rozległych sum pieniędzy.

Bermudy, kolejny raj podatkowy, są właścicielami 63 mld długu USA. Wcześniej Kajmany i Bermudy były skupione po grupie krajów karaibskich.

Przewidział krach na rynku ropy. Dziś wieszczy upadek giganta

Jest aczkolwiek bardzo możliwe, że Arabia Saudyjska posiada jeszcze więcej amerykańskiego długu niż suma, która została ujawniona przy poniedziałek. To dlatego, że bank centralny Arabii Saudyjskiej posiada 587 mld dolarów rezerw walutowych, a banki centralne gromadzą zazwyczaj własne rezerwy walutowe w amerykańskich obligacjach skarbowych.

Inna możliwość jest taka, że Arabia Saudyjska poszła w dowody istnienia Chin. Wielu analityków mniema, że Pekin trzyma amerykański dług na rachunkach powierniczych w Belgii - kraju, który według Departamentu Skarbu USA posiada 154 mld długu.

"Poważna" groźba

Saudyjska tajemnica nabrała większego znaczenia w ostatnich miesiącach. Od końca 2014 roku kalendarzowego Saudyjczycy wydali z rezerw walutowych 130 mld dolarów (w tym prawdopodobnie sprzedali część długu USA), żeby poradzić sobie z załamaniem cen ropy.

Dodatkowo rosnące napięcia między Stanami Zjednoczonymi an Arabią Saudyjską doprowadziło do tego, że Saudowie wystosowali groźbę. Jakim sposobem poinformowały źródła CNN, Arabia Saudyjska "poważnie" zagroziła, iż sprzeda amerykański dług, jeśli Kongres USA uchwali ustawę, która pozwoliłaby ofiarom ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku na pozywanie zagranicznych rządów.

Dumping ogromnej sumy amerykańskich obligacji w tym samym czasie mógłby doprowadzić do destabilizacji światowych rynków finansowych. Jednak zachwiałby także budżetem Arabii Saudyjskiej, co wielu profesjonalistów doprowadziło do wniosku, iż groźba była pusta.