BGKN może wybudować kilka milionów mieszkań na gruntach Poczty Polskiej  Nieruchomości

Poczta Polska stawia na posiadłości. Powstanie tysiące mieszkań

Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości w zakresie programu Mieszkanie plus ma możliwość wybudować kilka tysięcy szynków na gruntach należących do Poczty Polskiej - powiedział członek zarządu Poczty Ryszard Skoworotko. Dodał, że pula może skorzystać obecnie z 16 hektarów gruntów pośród innymi w Warszawie, Lublinie, Gdańsku czy we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że rządowy system Mieszkanie plus jest opracowywany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości oraz Krajowy Zasób Nieruchomości.

BGK Posiadłości, będący spółką akcyjną Skarbu Państwa, w swoich pracach skupia się głównie w tworzeniu puli tanich domów na najem. Powstawać ów lampy mają na gruntach samorządowych i prywatnych.

Poczta Polska podpisała w maju tego roku z BGK Nieruchomości umowę ramową, po której wskazano pięć ogromnych działek pod inwestycje mieszkaniowe w ramach programu Apartament plus.

Mieszkania plus

Liczba kredytów wyhamowała. Ale i także tak szykuje się najlepszy efekt od lat

- To dwie działki w Stolicy oraz po jednej we Wrocławiu, Grudziądzu i Rybniku - łącznie o przestrzeni ponad 9 hektarów a mianowicie powiedział Paweł Skoworotko.

- W lipcu podpisaliśmy obecnie umowę inwestycyjną, której zamierzeniem jest budowa około 750 mieszkań na warszawskich Odolanach, na terenie 5, jedenastu ha, przy ul. Worcella i Sowińskiego. Jesteśmy po chwili obecnej na etapie prac dotyczących powołaniem firmy celowej, do której aportem wniesiemy nieruchomości. Drugim partnerem będzie oczywiście BGKN a mianowicie zaznaczył.

Jeśli korporacja celowa otrzyma "warunki zabudowy", to budowa na naszym terenie powinna rozpocząć się pod koniec trzeciego kwartału 2018 roku, a planowany termin zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2020 r..

Dodał, że trwają uzgodnienia robocze z miejscowością Warszawa i Urzędem Dzielnicy Wola. - Pierwotnie zakładano budowę w tym obszarze około 1, 1 tys. mieszkań, ale trzeba wówczas było skorygować, ponieważ miasteczko Warszawa opracowuje nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tegoż obszaru, zakładający na znacznej części działki przy ulicy Worcella budowę ulic, zieleń oraz inwestycję oświatową, np. szkołę - mówił.

Inwestycje komercyjne

Jak zaznaczył, uzgadniane są również metody wyjścia Poczty Polskiej wraz z spółki celowej. - Albo zbędziemy swoje udziały na rzecz BGKN, albo a mianowicie po wybudowaniu mieszkań a mianowicie możemy przejąć lokale, natomiast następnie zbywać je na własną rękę lub sprzedać je innemu operatorowi. W ten sposób zarobimy na tej posiadłości - tłumaczył.

Powiedział, że BGKN wyraził także wolę zakupu 3-hektarowej posiadłości Poczty we Wrocławiu, przy ul. Kolejowej. - W tym etapie wyłaniamy rzeczoznawcę, który ma oszacować wartość tego terenu - wskazał.

Poczta Polska a mianowicie jak mówił Skoworotko a mianowicie przygotowuje aneks do dokumenty urzędowe ramowej, która rozszerzy zasięg współpracy z BGKN na temat kolejne działki: w Stolicy, Gdańsku, Lublinie i Chełmie. - To dodatkowe 6 hektarów, na których mogą powstać lokale mieszkalne w zakresie programu Mieszkanie plus a mianowicie powiedział.

- Niektóre nasze tereny nie istnieją przeznaczone pod Mieszkanie oraz - położone są przy bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, w którym miejscu koszt gruntu będzie zbyt wysoki pod budowę budynków na wynajem w obrębie tego programu - poinformował. Wyjaśnił, że w takowym przypadku Poczta Polska również przewiduje współpracę z BGKN, ale nie w zakresie Apartamentu mieszkalnego plus. - Rozważamy wejście w inwestycje mieszkaniowe komercyjne i oczywiście wyjście spośród nich na odpowiednim kroku - dodał.

Rząd ustanawia minimalną powierzchnię mieszkań. "Ograniczamy możliwość przewałek"

Skoworotko powiedział, że korporacja dysponuje także nieruchomością po Warszawie, w "bardzo interesującym miejscu". - Planujemy po tej lokalizacji budownictwo mieszkaniowe, ale w pełni komercyjne. Prawdopodobnie już niedługo będę szukać partnera, z jakim podpiszemy umowę w tym zakresie - podsumował.

Duży zysk

Z kolei Krajowy Zasób Nieruchomości świadczy operatora inwestycji, powstających na gruntach Skarbu Państwa, także z udziałem środków globalnych. Współpraca Poczty Polskiej z Krajowym Zasobem Nieruchomości ruszyła 11 września tego roku, od wejścia w żywot ustawy o KZN.

Skoworotko przypomniał, że utworzono tzw. bank ziemi, który gromadzi nieruchomości należące w celu państwowych agencji i korporacji Skarbu Państwa i to między innymi na wymienionych mają powstać lokale w zakresie programu Mieszkanie plus.

Zdaniem członka zarządu, na nieruchomościach wniesionych do Krajowego Zasobu Nieruchomości Poczta Polska może zarobić około 30 milionów złotych. - Dysponujemy nieruchomości, które są zbyteczne, a można je dostosować na mieszkania lub przeznaczyć na cele mieszkaniowe w zakresie Mieszkania plus - przyznał.

Jeżeli KZN odrzucić będzie zainteresowany tymi terenami, Poczta Polska będzie je chciała sprzedać na wolnym rynku. Jak zaznaczył Skoworotko, na niektórych nieruchomościach wskazanych przez Pocztę stoją struktury pocztowe, pustostany, które po adaptacji mogą nadawać się na mieszkania.