Jak często aktualizuje się Twój wynik FICO?

Jak często aktualizuje się Twój wynik FICO?
Category: Konto Bankowe
16.03.2021

Jak często aktualizuje się Twój wynik FICO? Jaka jest różnica między FICO a Twoją zdolnością kredytową? Jak możesz je sprawdzić i jak często powinieneś je sprawdzać? Staramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania i być może na kilka więcej na tej stronie.

Wyniki FICO i oceny kredytowe to różne rzeczy i ważne jest, aby znać różnicę.

Wyniki FICO to jeden z rodzajów ocen kredytowych wymyślonych przez Fair Isaac Corporation w 1989 roku. Wykorzystują one równanie matematyczne, aby stworzyć wynik, którego niektórzy pożyczkodawcy używają do oceny Twojej zdolności kredytowej. Chociaż FICO 9 zostało wydane w 2014 roku, większość pożyczkodawców nadal używa FICO 8, który jest bardzo popularną wersją modelu. Nowy wynik UltraFICO zostanie wydany w 2019 roku.

Ocena kredytowa to ogólna ocena generowana przez trzy największe biura kredytowe Equifax, Experian i TransUnion. Pobierają informacje finansowe z twojego banku, kredytu hipotecznego, pożyczek, konta czekowego, kart kredytowych i każdego innego miejsca, w którym możesz mieć finanse, aby stworzyć wynik. Wynik ten wskazuje na Twoją zdolność kredytową. Im wyższa liczba, tym mniejsze ryzyko dla pożyczkodawców.

Więc FICO jest jednym z rodzajów oceny kredytowej, podczas gdy ocena kredytowa opisuje raport wygenerowany przez Equifax, Experian i TransUnion.

Jak często aktualizuje się Twój wynik FICO?

Zarówno wynik FICO, jak i ocena kredytowa są zwykle aktualizowane za każdym razem, gdy następuje zmiana. Większość banków i instytucji finansowych dostarcza miesięczne raporty na temat swoich klientów, a jeśli cokolwiek zmieni się w tym miesiącu, Twój wynik FICO jest aktualizowany. Jeśli nic się nie zmieni, nie zmieni się zbytnio lub wcale.

Niektóre produkty premium FICO mogą mieć inny harmonogram i aktualizować się co 45 dni lub 90 dni.

Typowe zmiany finansowe, które spowodują aktualizację wyniku FICO, obejmują:

 • Aktualizacje historii płatności pożyczek i kredytów.
 • Czas od ostatniej opóźnionej płatności, rachunku windykacyjnego lub pozycji w rejestrze publicznym.
 • Dodawanie lub usuwanie kont kredytowych, kont windykacyjnych i pozycji ewidencji publicznej.
 • Wzrosty i spadki sald kredytowych.
 • Zmiany w strukturze kredytów, takie jak rodzaje kredytów.
 • Długość historii kredytowej.
 • Liczba i rodzaj trudnych zapytań.

Jak bardzo zmienia się Twój wynik FICO w czasie?

Zmiana zależy całkowicie od tego, co dzieje się w Twoim życiu. Jeśli jesteś w wygodnej sytuacji i nie kupujesz na kredyt, nie ubiegasz się o pożyczki lub kredyty hipoteczne, Twój wynik FICO może się nie zmienić. Jeśli chcesz kupić nowy samochód z pożyczką lub wziąć kredyt hipoteczny, Twój wynik może się znacznie zmienić.

Kredytodawcy nie są zobowiązani do zgłaszania wszystkich Twoich transakcji do FICO, ale większość z nich to robi. W ich interesie jest, aby dane były jak najbardziej dokładne, ponieważ używają ich do oceny Twojej zdolności kredytowej. Może się okazać, że mniejsze zmiany w ogóle nie wpływają na Twój wynik i to normalne.

Jak możesz sprawdzić swój wynik FICO?

Większość finanso większych instytucji finansowych współpracuje z FICO, dlatego jest tak popularny. Możesz skorzystać z jednej z ich usług, aby uzyskać dostęp do swojego wyniku i zobaczyć swój wynik. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia jest użycie karty Discover Credit Scorecard.

Karta kredytowa Discover jest bezpłatna i nie musisz być klientem Discover, aby z niej korzystać. Wypełniasz formularz, odpowiadasz na kilka pytań w celu zweryfikowania swojej tożsamości, w tym numeru PESEL, a otrzymasz dostęp do swojego wyniku FICO. Sprawdzenie wyniku nie wpłynie na to w żaden sposób, ponieważ jest to klasyfikowane jako miękkie zapytanie, a zarówno wyniki kredytowe, jak i wyniki FICO rejestrują tylko trudne zapytania.

Jak często należy sprawdzać swój wynik FICO?

Nie ma sztywnej reguły, jak często sprawdzać swój wynik. Warto jednak mieć na to oko. Jeśli jesteś osobą o dużej wartości netto, monitorowanie wyniku przez produkt finansowy może mieć sens. Dla reszty z nas zazwyczaj sprawdzamy to przed złożeniem wniosku o kredyt, jeśli podejrzewamy, że coś jest nie tak lub mogliśmy paść ofiarą kradzieży tożsamości.

Co to jest „dobry” wynik FICO?

„Dobry” wynik FICO zależy od wielu czynników i może być różnie interpretowany przez różnych pożyczkodawców. Istnieje jednak szerokie rozumienie poziomów.

 • Doskonały wynik FICO = 800 i więcej
 • Bardzo dobry wynik FICO = 740-799
 • Dobry wynik FICO = 670-739
 • Zadowalający wynik FICO = 580-669
 • Słaby wynik FICO = 579 i mniej

Ponieważ Twój wynik FICO jest tylko jednym z aspektów tego, co pożyczkodawca sprawdza podczas oceny zdolności kredytowej, posiadanie uczciwego lub złego wyniku nie uniemożliwia nikomu dostępu do kredytu. Ten kredyt może być droższy i oferowany przez węższą grupę pożyczkodawców, ale nadal istnieje wiele kredytów dla wszystkich rodzajów wyników FICO.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy