Ceny ropy i miedzi - 15 sierpnia 2017

Ropa na minusie, miedź bez zmian. Inwestorzy obserwują Chiny i USA

Ceny ropy naftowej zniżkują o ok. 0, dwa proc., rynek wciąż zostaje sceptyczny wobec efektywności wprowadzonego na początku roku pomysłu OPEC. Inwestorzy czekają również na cotygodniowe dane na temat zapasów surowca w USA. Natomiast ceny miedzi na giełdzie metali po Londynie pozostają bez kolosalnych zmian przy 6. 405 USD. Nastroje studzą znacznie niższe od oczekiwań dane makro z Chin i umacniający się dolar.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku wydaje się wyceniana po 47, pięć USD, po zniżce o 0, 15 proc. Notowania Brent w dostawach dzięki październik na giełdzie materiałów ICE Futures Europe w Londynie spadają o 0, 20 proc. do pięćdziesięciu, 6 USD za baryłkę.

Inwestorzy czekają już na cotygodniowe dane na temat zapasów surowca w USA. We wtorek wieczorem swoje szacunki opublikuje tematyczny instytut API, zaś w środę oficjalne dane zaprezentuje EIA, agencja Departamentu Ciepła.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się spadku stanów magazynowych o 3, 6 mln baryłek. Tymczasem EIA szacuje, że we wrześniu wydobycie surowca w USA sięgnie rekordowo wielkiego poziomu 6, 15 mln baryłek dziennie.

W ubiegłym tygodniu liczba czynnych szybów naftowych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 3 do 768 - poinformował Baker Huges. Tylu prosperujących instalacji nie odnotowano od kwietnia 2015 r.

Rynek wciąż pozostaje także sceptyczny wobec efektywności wprowadzonego na początku roku planu OPEC, zakładającego ograniczenie wydobycia przez kraje kartelu i pozostałych producentów ropy. Wzrost produkcji surowca przez Libię w lipcu (do ok. 1 mln b/d, 4letnie maksimum) sprawił, że łączne wydobycie grupy w ubiegłym miesiącu było najwyższe po tym roku.

Strony porozumienia zobowiązały się do cięcia produkcji ropy przy sumie o 1, 8 mln baryłek dziennie (b/d), z czego OPEC o 1, 2 mln b/d, a Rosja o 300 tys. b/d.

– Sprawdzianem dla rynku będzie to, czy po skończeniu sezonu letniego zapasy surowca wciąż będą spadać – ocenia David Lennox, analityk w Fat Prophets. – Póki co wysiłki OPEC i cięcia produkcji przez państwa kartelu są równoważone przez rosnące wydobycie po USA – dodaje.

Miedź i nastroje przy Chinach

Po kilku tygodniach rzetelnej passy miedzi stygną nastroje maklerów. W poniedziałek gabinet statystyczne w Pekinie poinformowało, że produkcja przemysłowa Chin wzrosła w lipcu o 6, 4 proc. rdr. Oczekiwano 7, 1 proc., po wzroście poprzednio na temat 7, 6 proc. rdr. Z kolei sprzedaż detaliczna w tym kraju wzrosła w lipcu o dziesięciu, 4 proc. rdr. Spodziewano się wzrostu o 10, 8 proc. rdr, na +11, 0 proc. przy VI.

Inwestycje przy środki trwałe na rejonach miejskich wzrosły w okresie I-VII o 8, trzy proc. rdr wobec prognoz 8, 6 proc.

Wzrostowi cen metali nie sprzyja też umacniający się dolar - oceniają eksperci. Po kilkunastu słabszych sesjach, z początku tygodnia amerykańska waluta zyskuje - we wtorek para EUR/USD zniżkuje na temat 0, 3 proc. do odwiedzenia 1, 1758, an USD/JPY idzie w górę na temat 0, 9 proc. do odwiedzenia 110, 37.

Nie mniej jednak, na branży od kilku tygodni obstaje dobra passa dla metali przemysłowych. Indeks LME śledzący notowania 6 głównych metali także ma za sobą pięć tygodni wzrostów, ustanawiając po drodze kilkuletnie maksima.

W poniedziałek dzięki zamknięciu na LME zbytnio tonę miedzi trzeba było zapłacić 6. 397 USD.