Arabia Saudyjska tnie wynagrodzenia w nawiązaniu z niskimi cenami ropy

Arabia Saudyjska posiada co raz większy kłopot z cenami ropy. Urzędników czekają drastyczne cięcia

Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na ziemi, przeżywa ciężkie momenty. W nawiązaniu z niskimi cenami ropy, pensje saudyjskich ministrów będą zredukowane o dwadzieścia proc., a deputowanych na temat 15 proc.

Deficyt budżetowy Rijadu wyniósł w 2015 r. rekordowe 96 mld dol. W tej chwili wtedy rząd zapowiedział doniosłe ograniczenie wydatków, redukcję wynagrodzeń w sektorze publicznym i obniżenie hojnych subwencji w paliwa i wodę.

Najważniejszym powodem kłopotów pieniężnych Arabii Saudyjskiej jest koszt ropy, która od niedaleko dwóch lat utrzymuje się na niskich poziomach wraz ze względu na nadpodaż surowca.

Arabia narzeka w ceny ropy, ale wówczas tylko jedna z przyczyn

Królestwo ponosi też kolosalne wydatki związane z walką o pozycję regionalnego hegemona:

  • zaangażowało się przy wojnę w Jemenie,
  • koalicję walczącą z Państwem Islamskim (IS),
  • wspiera też finansowo regionalne rządy wedle swoich upodobań.

Przypomnijmy, że dochody wraz z ropy to 80 proc. dochodów budżetowych Rijadu i 45 proc. PKB.

Deficyt budżetowy sprawił jednak w końcu, że król Arabii Saudyjskiej Salman wezwał pod koniec ubiegłego r. ministerstwo finansów do przeprowadzenia reform strukturalnych, a również do wdrożenia projektów, które pozwolą przyspieszyć rozwój gospodarczy kraju i zróżnicować źródła dochodów państwa, zmniejszając katalogów uzależnienie od cen ropy.

Arabia może mieć poważne kłopoty w przyszłości

Jak dotąd rządzący ród Saudów gwarantował sobie spokój społeczny za pomocą hojnych wydatków rządu, subwencji i ochrony zatrudnienia w rozbudowanym sektorze publicznym.

W naszym samym czasie Królestwo ograniczyło również liczbę dni wypoczynku z 42 do 36. Urzędnicy nie będą odbierać dodatków za pracę przy nadgodzinach i zwrotu kosztów dojazdu. Wszystkie zmiany dotyczą pracowników sektora publicznego.

Arabia Saudyjska miała problem od momentu dawna

Arabia Saudyjska od kilkunastu miesięcy znacznie słabnie.

W pierwszym kwartale tego r. PKB królestwa wzrósł rok kalendarzowy do roku o 1-wszą, 3 proc. – wówczas najniższy wskaźnik od głównego kwartału 2013 roku.

Podczas gdy sektory powiązane z ropą rosły o 5, 1 proc. r/r, część gospodarki niezwiązana wraz z tym surowcem kurczyła się o 0, 7 proc. - to najsłabszy rezultat od co najmniej pięć lat. Co więcej, gospodarka bez wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej, wzrosła w ujęciu r/r zaledwie na temat 0, 2 proc. – to najniższa dynamika od mniej więcej 25 czasów. A jeszcze przed tymi danymi, w maju, przedstawicielstwo Moody's obniżyła rating Arabii Saudyjskiej. Wcześniej po jednego razu pierwszy w historii, popełniła to również agencja Fitch.

Tagi: ropa Arabia Saudyjska PKB Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie