Europejski Bank Centralny o stopach procentowych i TLTRO

Europejscy bankierzy zaskakują rynek. Reakcja walut wydaje się być natychmiastowa

Europejski Bank Kierowniczy, zazwyczaj powściągliwy i działający z pewnym opóźnieniem, tym razem zaskoczył rynek, zamieniając krążące wśród inwestorów plotki po fakty. Po pierwsze, nogi procentowe w strefie € nie zmienią się do końca 2019 r., natomiast nie jak mówiono wcześniej do lata tego roku kalendarzowego. Po drugie, bank ogłosił trzecią serię programu celowych pożyczek długoterminowych TLTRO. Na te wieści euro jak i również złoty zapikowały.

"Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących a także stopy kredytu w instytucji finansowej centralnym i depozytu przy banku centralnym pozostaną w niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0, 00 proc., 0, 25 proc. oraz -0, 30 proc. " - napisano.

Europejski Bank Kierowniczy o stopach procentowych jak i również TLTRO

"Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC zostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca 2019 r., a w każdym razie tak długo, jak czasochłonnie będzie to konieczne do zapewnienia dalszego stabilnego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2 proc. w średnim okresie" - dodano.

Do tej pory bank przekonywał, że stopy nie odmienią się do lata tego roku. To wyraźny znak, że Europa ma kłopot gospodarczy. Został on swoją drogą bardzo jasno wyrażony po zrewidowanych szacunkach wzrostu PKB dla strefy euro wraz z 1, 7 proc. do odwiedzenia 1, 1 proc. dzięki koniec 2019 r.

- Ścieżka inflacji obniżona została w całym horyzoncie prognozy. Prezes Draghi w konferencji stwierdził, że ryzyka dla perspektywy gospodarczych wciąż przeważają po negatywnej witrynie. Jednocześnie EBC apeluje o fiskalne działania dla naprawy długoterminowego potencjału wzrostu - pisze Konrad Białas, podstawowy ekonomista TMS.

Pomimo wielu problemów, szef europejskiego banku centralnego uważa, hdy ryzyko recesji w strefie euro jako bardzo niewielkie.

Pożyczki TLTRO. Z czym to się hałasuje i czy do tego czasu były skuteczne?

Czego jeszcze dowiadujemy się z posiedzenia banku? EBC podtrzymał również forward guidance dla polityki reinwestycji:

Rada Prezesów planuje w dalszym ciągu reinwestować – w całości – spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych zdobytych w ramach programu skupu aktywów jeszcze przez dłuższy czas na tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym wypadku tak długo, jak długo będzie to konieczne do odwiedzenia utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej.

Bank ogłosił także trzecią serię programu TLTRO - ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących. Mają ów kredyty być przeprowadzane w ujęciu kwartalnym, począwszy od września 2019 r. do marca 2021 r. Zapadalność operacji będzie dwuletnia.

O co chodzi z tymże programem? - Mechanizm ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących eurosystemu został tak skonstruowany, aby pieniądz bezgotówkowy, który bazy otrzymały w ramach przetargu z pełnym przydziałem środków na przede wszystkim korzystnych warunkach, został wykorzystany do nasilenia działaniu kredytowej na rzecz podmiotów niefinansowych w strefie euro, czyli gospodarstw domowych i firm, a zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw - tłumaczył w "Obserwatorze Finansowym" Adam Hetmańczuk, adiunkt w Katedrze Ekonomii w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Szkopuł w tym, hdy zdaniem Hatmańczuka, choć wszechstronne efekty programu są porządne, to jednak dalekie od momentu oczekiwań.

- Doszło do wzmocnienia kondycji sektora bankowego, lecz bez jasnego wzrostu akcji kredytowej. Wprowadzenie programu TLTRO nie zaakceptować rozwiązało fundamentalnych problemów strefy euro, które mają w głównej mierze charakter systemowy i strukturalny. To tylko zwykły sposób służący "kupowaniu czasu" poprzez EBC - przekonywał. Jakie możliwości więcej, program podtrzymywał przy życiu banki-zombie, które w tej chwili dawno wolny rynek winien wyrzucić na śmietnisko opowieści.

EBC w sytuacji trzeciej odsłony programu wydaje się jednak pewny siebie. Pisze on, że "nowe operacje pomogą utrzymać sprzyjające warunki finansowania dla banków i ułatwią transmisję polityki monetarnej".

"(... ) TLTRO-III zawierać będzie wbudowane zachęty dla utrzymania sprzyjających kryteriów kredytowania" - dodano.

Podobnie jak w poprzedniej serii TLTRO, banki uczestniczące w tych operacjach mogą zaciągać w EBC pożyczki w wysokości do 30 proc. salda udzielonych pożyczek.

Stopa procentowa TLTRO-III będzie zmienna, indeksowana do stopy refinansowej EBC. Detale ws. TLTRO-III zostaną podane w późniejszym terminie.

Akcja, reakcja

Jak na wieści z europejskiego banku kierowniczego zareagował rynek walutowy? - EBC w pewnym względzie zaskoczył rynki. Spośród jednej strony wiadomo stało już od pewnego periodu o wprowadzeniu programu TLTRO i oczekiwano, że EBC nie zmieni stóp procentowych w tym roku. W tej chwili mamy jednak jasną deklarację ze strony wytycznych - stopy procentowe nie zmienią się do samego końca bieżącego roku kalendarzowego. Oprócz tego EBC komunikuje wprowadzenie dwuletniej serii pożyczek TLTRO od września bieżącego roku - piszą eksperci XTB.

- Draghi poinformował, że ECB nie podejmował dyskusji o cięciu stóp, ani wznowieniu systemu QE (co zresztą byłoby trudne do uzasadnienia i realizacji), a dzisiejsza postanowienie nt. TLTRO była jednomyślna. ECB wpisał się tym samym w "gołębią" narrację większości banków centralnych na ziemi - dodaje Dorota Sierakowska z DM BOŚ.

Reakcja na EUR/USD była i jest wyraźnie negatywna. To oznacza, że wspólnicy wyprzedają obecnie euro. Wspólna waluta osłabiła się w stosunku do dolara ok. godz. szesnascie. 30 o 0, 7 proc. Z kolei złocisty względem dolara osłabł na temat 0, 9 proc.