CD Projekt - prognozy gwoli spółki i branży producentów gier

Jak jedno zdanie wywołało rajd na notowaniach CD Projektu. Akcje przy pięć dni podrożały o 21 proc.

Przez ostatnie pięć dni notowania CD Projektu wzrosły o jedną piątą. Inwestorzy rzucili się na akcje producenta gry "Wiedźmin" na wieść o pozytywnej ocenie od Trigon DM. Broker nie zaakceptować dość, że wznowił upublicznianie rekomendacji dla spółki rozpoczynając od zalecenia "kupuj", wówczas w dodatku cenę docelową ustalił na poziomie 61 zł. Tymczasem raport sporządzono przy kursie 43, dwóch zł.

Oznacza wówczas, że według analityków cena akcji CD Projektu powinna być o niemal 18 zł wyższa, co daje 50-procentowy potencjał do postępu. Dziś (25 listopada) jeden papier na GPW kosztuje 48, 8 zł.

Foto: www.gpw.pl

CD Wzór znów w cenie

Od zarania roku notowania CD Wzór zwyżkowały o prawie 120 proc. I nie faktycznie dawno, bo we wrześniu, analitycy Domu Maklerskiego BOŚ uznali, że spółka większą ilość już nie urośnie, a dyskonto w wycenie wobec podobnych spółek zagranicznych wydaje się jak najbardziej uzasadnione, ze względu na stosunkowo niewielką liczbę posiadanych projektów, długi cykl wydawniczy i niestabilne wyniki roczne. Prognozowali też, że profit netto CD Projekt w tym roku spadnie do 206, jednej mln zł i w dalszym ciągu do 67, 6 mln zł w 2017 r.

Eksperci z Trigon DM mają inną renomę. Ich zdaniem średnioroczny zarobek CD Projektu w latach 2015-2017 r., bez uwzględniania gry "Gwint", to 221 mln zł, co zapewnia wskaźnik cena do zysku na poziomie 18 (11- proc. dyskonto do korporacji porównywalnych).

- Przy konsekwencji zdaje się, że obecna wycena CD Projekt dyskontuje porównywalny sukces "Cyberpunk 2077" do "Wiedźmin 3" jak i również nie uwzględnia ewentualnego wpływu gry "Gwint" na wyniki - napisano w raporcie.

W ocenie analityków Trigona, nowy dla firmy segment, gdzie należy "Gwint" może zostać uzupełnieniem jak i również stabilizatorem wyników, a w przypadku dużego sukcesu niesłychanie istotnym ich elementem.

Po trzech kwartałach 2016 r. grupa CD Projekt zarobiła na czysto 171, 2 mln zł jak i również pod względem zysku netto był to dla korporacji drugi, najlepszy rok przy historii spółki, po rekordowym 2015 roku, gdzie miała miejsce premiera gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon".

- Trzeci kwartał upłynął nam na przygotowaniach aż do startu zamkniętych beta testów "Gwinta": Wiedźmińskiej Gry Karcianej, które rozpoczęliśmy 25 października. W kolejnych miesiącach po studiu i w GOG-u będziemy koncentrować się m. in. na testowaniu jak i również dopracowywaniu poszczególnych elementów własnej nowej gry. Zechcemy, żeby wysoka jakość "Gwinta" przyciągała jak magnes i zachęcała graczy z całego świata do rozgrywania kolejnych partii gry – przyznał Adam Kiciński, prezes CD Projekt.

Branża gier komputerowych ma potencjał

Producenci gier komputerowych cieszą się wśród rodzimych inwestorów sporą popularnością. Lecz coś znacznie więcej aniżeli tylko. Adrian Apanel, zarządzający funduszami MM Prime TFI przypomina, że potencjał gałęzi dostrzegło także Narodowe Środek Nauki Badań i Wzrostu, które uruchomiło program "GameINN" o budżecie bliskim pięćset mln zł.

Tylko w tym roku projekt ma dofinansować młodych producentów gier kwotą rzędu 80 mln zł. Dodatkowo, w sierpniu tegoż roku została utworzona korporacja ARP Games, której zagadnieniem jest wsparcie merytoryczne oraz finansowe startupów na rynku gier video – mówi Adrian Apanel. I dodaje:

Rynek gier komputerowych ma przed sobą porządne perspektywy i duży potencjał rozwoju, dlatego oczekiwania aspektem deweloperów gier permanentnie powstają. Możliwości branży dostrzega również rząd i stara się pomóc młodym producentom wejść na rynek, który nie jawi się być prosty i trzeba w nim działać, pamiętając o silnej konkurencji z obczyzny.

Wszystko to powoduje, że warto rozważyć potencjalną inwestycję w walory fabrykantów gier video, nie zapominając równocześnie o jej specyficznej specyfice.

Ekspert zaznacza równocześnie, że polski sektor gier jest bardzo początkujący. Zachód znacznie wcześniej rozpoczął swoją ekspansję w naszym segmencie, dlatego polscy twórcy mają sporo do nadrobienia. Zwraca też atencję, że rodzimym twórcom nie zaakceptować brakuje ambicji, wiedzy jak i również umiejętności, ale nierzadko plany w istotnym stopniu opierają się na badaniach rozwojowych, dlatego wymagają znacznych nakładów finansowych.

- Skala oferowanego wsparcia może być niewystarczająca, aby dotrzymać biegu rynkowi, który rośnie w tempie 6 - 10 proc. rocznie – mówi Adrian Apanel.

Na co zwracać uwagę przed inwestycją?

Adrian Apanel przypomina, że głównym czynnikiem, który decyduje o ewentualnym studia jest produkt, dlatego wskazane jest dokonać dokładnej analizy świeżej gry m. in. przez śledzenie zwiastunów, opinii i recenzji, a zwłaszcza informacji dotyczących zastosowania innowacji technologicznych. Ale to odrzucić wszystko:

Należy nie zapominać, że w przypadku podmiotów, które odniosły już znaczny sukces, jak np. CD Projekt, wymagania są niezmiernie ogromne, co powoduje, że wszelkie niewielkie uchybienie może oznaczać gwałtowną przecenę akcji.

Ponadto, każda informacja odnośnie opóźnień publikacji nowej rozrywki powoduje dynamiczne i natychmiastowe spadki kursu ale ten moment stanowi bardzo atrakcyjną okazję do kupna działaniu. Opóźnienia często wynikają z faktu, że producenci pragną po prostu zlikwidować wszelkie nawet najmniejsze defekty.

Ekspert z MM Prime TFI przypomina także, hdy deweloperzy gier często publikują słabsze wyniki finansowe, które zazwyczaj skokowo ulegają poprawie po premierze nowej zabawy. W efekcie próba wyceny takiej spółki wydaje się zdaniem Adriana Apanela niezmiernie trudna, choć po wejściu produktu na rynek, wpływy mogą zapewnić spółce rentowność na wiele miesięcy, więcej jeszcze lat.

- Ci inwestorzy, którzy oczekiwaliby sowitych dywidend, mogą się rozwiać złudzenia. Producenci gier nie są chętni do dzielenia się swoimi zyskami – dodaje ekspert, zaznaczając równolegle, że spółki przeznaczają te dochody na dalszy postęp, co zwiększa prawdopodobieństwo pozostałych sukcesów.

Tagi: KOMPAKT Projekt RED GPW akcje spółki Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie