Dlaczego masz różne wyniki kredytowe

Category: Wynik Fico
17.02.2021

Jeśli kiedykolwiek kupiłeś ocenę kredytową „trzy w jednym lub pobrałeś swoje bezpłatne wyniki kredytowe z wielu witryn w ciągu jednego dnia, być może zauważyłeś, że Twoje wyniki kredytowe są różne dla trzech biur kredytowych. Posiadanie różnych ocen kredytowych jest normalne; oto dlaczego tak się dzieje.

Modele punktacji

Istnieją dziesiątki modeli oceny zdolności kredytowej, z których każdy może dawać inną ocenę zdolności kredytowej. Na przykład, każde z trzech biur kredytowych używa własnego modelu do obliczania zdolności kredytowej; ponadto biura współpracowały przy tworzeniu VantageScore. FICO, jedna z najbardziej znanych firm zajmujących się oceną zdolności kredytowej, posiada własny model oceny zdolności kredytowej. Banki i inne służby kontrolne mogą również mieć różne modele oceny zdolności kredytowej.

Biura informacji kredytowej i FICO okresowo publikują nowe wersje swoich modeli oceny zdolności kredytowej. Wskaźniki przyjmowania nowych modeli mogą być powolne, dlatego wielu pożyczkodawców nadal korzysta ze starszych modeli.

Dane raportu

Biura informacji kredytowej zbierają dane niezależnie od siebie i zazwyczaj ich nie udostępniają. Co więcej, Twoi wierzyciele i pożyczkodawcy mogą przekazywać dane tylko do jednego lub dwóch biur kredytowych. Tak więc Twoje raporty kredytowe Equifax, Experian i TransUnion mogą wyglądać inaczej w zależności od informacji zawartych w każdym raporcie kredytowym.

Każde biuro informacji kredytowej oblicza Twoją zdolność kredytową na podstawie danych ze swojego pliku kredytowego. Na przykład Experian oblicza Twoją zdolność kredytową na podstawie danych z Twojego raportu kredytowego Experian. Tak więc, jeśli masz konto windykacyjne, które pojawia się w raporcie kredytowym TransUnion, ale nie w raporcie kredytowym Experian, Twoja ocena kredytowa TransUnion może być niższa.

Z którego pożyczkodawcy korzysta?

Kredytodawcy zwykle nawiązali relacje z jednym lub kilkoma biurami informacji kredytowej. Możesz zapytać pożyczkodawcę, w którym biurze kredytowym kupuje on wyniki kredytowe (mogą ci powiedzieć, ale nie muszą), ale zazwyczaj nie możesz poprosić pożyczkodawcy o skorzystanie z określonego biura informacji kredytowej w celu uzyskania wyniku.

Większość pożyczkodawców korzysta z wyniku FICO opracowanego przez FICO, firmę znaną wcześniej jako Fair Isaac. Możesz kupić wynik FICO w oparciu o raporty kredytowe Equifax, Experian i TransUnion na myFICO.com.

Wyniki, których nie znasz

Oprócz ocen kredytowych, które możesz kupić, firmy mają dostęp do kilku innych ocen kredytowych specyficznych dla branży, ale nie możesz ich kupić bezpośrednio. Na przykład, istnieje ocena ubezpieczenia samochodu, ocena bankructwa i ocena kredytu hipotecznego. Te wyniki nie będą pasować do niczego, co kupujesz online, ponieważ są dostosowane do tej branży. Ogólne oceny kredytowe, które otrzymujesz online, służą wyłącznie celom informacyjnym.

Czy warto sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Chociaż ocena kredytowa, którą sprawdzasz, prawdopodobnie nie pasuje do wyniku otrzymanego przez pożyczkodawcę, nadal ważne jest, aby sprawdzić swoją zdolność kredytową. Twój wynik daje ogólne pojęcie o tym, na jakim poziomie znajduje się Twój kredyt, to znaczy, czy masz dobrą lub złą zdolność kredytową. Otrzymasz dobre wskazanie, czy musisz poprawić swój kredyt, czy też szanse na zatwierdzenie karty kredytowej lub pożyczki są na Twoją korzyść. Jeśli to możliwe, przejrzyj co najmniej jedną ocenę kredytową dla każdego z trzech raportów kredytowych, aby mieć wyobrażenie o swoim pełnym obrazie kredytowym.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy