Co zrobić, jeśli Twoja karta kredytowa została zużyta

Category: Twoja Karta
17.02.2021

Kiedy Travis Longmore odwiedził Stany Zjednoczone, nie spodziewał się, że dane jego karty kredytowej zostaną skradzione. Co więcej, nie spodziewał się, że jego bank mu nie uwierzy.

Longmore’s to typowy przypadek ściągania kart kredytowych. Złodzieje używają małych urządzeń, które skanują i przechowują informacje z paska magnetycznego karty. Następnie tworzą fałszywą kartę kredytową ze skradzionymi informacjami.

„Otrzymałem e-maila z banku z informacją, że sądzą, że moja karta została obciążona nieuczciwymi opłatami – mówi Longmore, 32-letni fotograf podróżniczy z Australii. „Ale kiedy poszedłem i spojrzałem na transakcje, o których mówili, to były te, które faktycznie dokonałem.

Kiedy Longmore zerknął na swoje ostatnie zakupy, zauważył zakupy warte około 2000 dolarów dokonane w Pensylwanii, gdy był w Nowym Jorku. Kiedy zadzwonił do wydawcy karty, nie sądził, że opłaty były fałszywe, ponieważ w transakcji była obecna karta. „Musiałem im udowodnić, że byłem w Nowym Jorku, kiedy odbywały się transakcje – mówi Longmore. „Po jakimś czasie uwierzyli mi i zwrócili pieniądze.

Longmore opisuje siebie jako ostrożnego w korzystaniu z karty kredytowej. Ale podobnie jak większość ofiar przeszukiwania kart kredytowych, nie ma pojęcia, gdzie skradziono jego dane. Aby uchronić się przed szumowaniem, ważne jest, aby zrozumieć, jak to działa i na co zwrócić uwagę.

Niestety, nie ma niezawodnego sposobu, aby zapobiec przejrzeniu karty kredytowej. Możesz jednak zmienić pewne nawyki, aby uniknąć narażania karty na niebezpieczne sytuacje.

Sprawdź czytnik kart na dystrybutorze paliwa i bankomacieUrządzenia szumujące mogą być trudne do wykrycia, jeśli nie zwracasz uwagi. W większości przypadków skimmer może wyglądać dokładnie tak, jak oryginalny czytnik kart. Jeśli jesteś przy dystrybutorze benzyny, sprawdź czytnik kart przy następnej pompce, aby upewnić się, że wygląda tak samo, jak ten, którego zamierzałeś użyć. Jest mało prawdopodobne, aby oszust zainstalował skimmer na wszystkich pompach.

Korzystając z bankomatu, sprawdź, czy nie ma manipulacji. Jeśli coś wygląda nie tak, jak na przykład inna kolorystyka, niedopasowany materiał lub czytelnik wygląda na źle wyrównany, skontaktuj się z bankiem i skorzystaj z innego bankomatu lub dokonaj wypłaty w jednym z oddziałów banku.

Użyj gotówkiNiezależnie od tego, czy jesteś w restauracji, dystrybutorze czy sklepie spożywczym, rzadko możesz pomylić się z gotówką. Może to zapewnić Ci spokój ducha zwłaszcza w restauracjach, gdzie serwer przetwarza Twoją kartę poza zasięgiem wzroku. Chociaż posiadanie gotówki zawsze wymaga więcej wysiłku, może to uniemożliwić Ci zajmowanie się potencjalną nieuczciwą działalnością.

Złóż wniosek o kartę z chipem EMVJednym ze sposobów, w jaki firmy obsługujące karty kredytowe są zwalczanie oszustw typu skimming, jest dodawanie chipów EMV do swoich kart. W przeciwieństwie do paska magnetycznego z tyłu karty kredytowej, chip EMV szyfruje dane karty i generuje unikalny kod transakcji za każdym razem, gdy używasz karty. Ponieważ kod zmienia się za każdym razem, gdy dokonujesz zakupu, kopiowanie go nie pomaga złodziejowi.

Chociaż wielu sprzedawców detalicznych nie ma jeszcze oprogramowania i / lub sprzętu do przetwarzania chipowych kart kredytowych EMV od czerwca 2015 r., Prawdopodobnie nastąpi to wkrótce. Dzieje się tak, ponieważ cztery główne sieci płatności kartami kredytowymi w USA planują przenieść odpowiedzialność za oszustwa popełnione przy użyciu karty na sprzedawców, którzy nie dokonają niezbędnych aktualizacji w następujących terminach:

karta MasterCard American Express Odkryć 1 października 20151 października 2015Październik 20151 października 20151 października 2017 r1 października 2015Nie dotyczyNie dotyczy1 października 2017 r1 października 2017 rPaździernik 20171 października 2017 r
Wiza Detaliczne terminale usługowe Bankomaty Stacje benzynowe / Automatyczne dystrybutory paliwa
Miej oko na swoje kontaChociaż nie ma pewnego sposobu na całkowite uniknięcie przeszukiwania, możesz zminimalizować szkody, jeśli tak się stanie, zwracając uwagę na saldo karty kredytowej. Nerdowie zalecają częste sprawdzanie konta online, zwłaszcza w okresach, gdy częściej używasz karty. Jak często zależy od Ciebie, ale złodzieje zwykle działają szybko, więc nie pozwól, aby upłynęło zbyt wiele czasu bez przeglądania ostatnich transakcji.

Ben Luthi jest autorem pracującym w NerdWallet, witrynie poświęconej finansom osobistym. Email: [email chroniony] . Twitter: @benluthi .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy