Co to jest Bitcoin i jak to działa?

Category: Bitcoin Jest
17.02.2021

@MichaelCrider

Zaktualizowano 24 kwietnia 2020, 17:55 EDT

Bitcoin, waluta cyfrowa, od lat jest we wszystkich wiadomościach. Ale ponieważ jest całkowicie cyfrowy i niekoniecznie odpowiada żadnej istniejącej walucie fiducjarnej, nie jest łatwy do zrozumienia dla nowicjusza. Przeanalizujmy dokładnie, czym jest Bitcoin, jak działa i jaka jest jego możliwa przyszłość w globalnej gospodarce.

Uwaga redaktora: Chcemy od razu jasno powiedzieć, że nie zalecamy inwestowania w Bitcoiny. Jego wartość ulega znacznym wahaniom i jest bardzo prawdopodobne, że możesz stracić pieniądze.

Jak działa Bitcoin

Mówiąc prościej : Bitcoin to waluta cyfrowa. To koncepcja, która może być bardziej złożona, niż Ci się wydaje: nie jest to po prostu przypisana wartość pieniędzy przechowywana na koncie cyfrowym, takim jak konto bankowe lub linia kredytowa. Bitcoin nie ma odpowiedniego elementu fizycznego, takiego jak monety lub banknoty (pomimo popularnego obrazu rzeczywistej monety powyżej, aby to zilustrować). Wartość i weryfikację poszczególnych Bitcoinów zapewnia globalna sieć peer-to-peer.

Bitcoiny to bloki ultra bezpiecznych danych, które są traktowane jak pieniądze. Przeniesienie tych danych z jednej osoby lub miejsca w inne i zweryfikowanie transakcji, czyli wydanie pieniędzy, wymaga mocy obliczeniowej. Użytkownicy zwani „górnikami pozwalają na wykorzystanie swoich komputerów przez system do bezpiecznej weryfikacji poszczególnych transakcji. Ci użytkownicy są nagradzani nowymi Bitcoinami za ich wkład. Ci użytkownicy mogą następnie wydawać swoje nowe Bitcoiny na towary i usługi, a proces się powtarza.

Zaawansowane wyjaśnienie : Wyobraź sobie, że to BitTorrent, sieć peer-to-peer, z której na pewno nie korzystałeś do pobierania tysięcy piosenek na początku XXI wieku. Z wyjątkiem przenoszenia plików z jednego miejsca do drugiego, sieć Bitcoin generuje i weryfikuje bloki informacji, które są wyrażane w formie zastrzeżonej waluty.

Bitcoin i jego liczne pochodne są znane jako kryptowaluty. System wykorzystuje kryptografię – niezwykle zaawansowaną kryptografię zwaną blockchain – do generowania nowych „monet i weryfikowania tych, które są przesyłane od jednego użytkownika do drugiego. Sekwencje kryptograficzne służą kilku celom: sprawiają, że transakcje są praktycznie niemożliwe do sfałszowania, ułatwiają przenoszenie „banków lub „portfeli monet jako dane oraz uwierzytelnianie transferu wartości Bitcoin od jednej osoby do drugiej.

Zanim Bitcoin zostanie wydany, musi zostać wygenerowany przez system lub „wydobyty. Podczas gdy konwencjonalna waluta musi być wybijana lub drukowana przez rząd, aspekt wydobywania Bitcoin ma na celu uczynienie systemu samowystarczalnym: ludzie „wydobywają Bitcoiny, dostarczając moc obliczeniową ze swoich komputerów do sieci rozproszonej, która generuje nowe bloki danych, które zawierają rozproszony globalny rekord wszystkich transakcji. Proces kodowania i dekodowania tych bloków wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, a użytkownik, który pomyślnie wygeneruje nowy blok (a dokładniej, użytkownik, którego system wygenerował losową liczbę, którą system akceptuje jako nowy blok) jest nagradzany liczbę Bitcoinów lub z częścią opłat transakcyjnych.

W ten sposób sam proces przenoszenia bitcoinów od jednego użytkownika do drugiego stwarza zapotrzebowanie na większą moc obliczeniową przekazywaną sieci peer-to-peer, która generuje nowe bitcoiny, które można następnie wydać. To samoskalujący się, samoreplikujący się system, który generuje bogactwo… a przynajmniej generuje kryptograficzne reprezentacje wartości, które odpowiadają bogactwu.

Jak wydawane są bitcoiny?

Mówiąc prościej: wyobraź sobie, że kupujesz colę w supermarkecie za pomocą karty debetowej. Transakcja składa się z trzech elementów: Twojej karty odpowiadającej Twojemu rachunkowi bankowemu i Twoim pieniądzom, samego banku, który weryfikuje transakcję i przelew oraz sklepu, który przyjmuje pieniądze z banku i finalizuje sprzedaż. Ogólnie mówiąc, transakcja Bitcoin składa się z tych samych trzech elementów.

Każdy użytkownik Bitcoin przechowuje dane reprezentujące jego lub jej ilość monet w programie zwanym portfelem, składającym się z niestandardowego hasła i połączenia z systemem Bitcoin. Użytkownik wysyła żądanie transakcji do innego użytkownika, kupując lub sprzedając, i obaj użytkownicy wyrażają zgodę. System Bitcoin peer-to-peer weryfikuje transakcję za pośrednictwem globalnej sieci, przekazując wartość od jednego użytkownika do następnego oraz wprowadzając kontrole kryptograficzne i weryfikację na wielu poziomach. Nie ma scentralizowanego banku ani systemu kredytowego: sieć peer-to-peer realizuje zaszyfrowaną transakcję z pomocą kopaczy Bitcoin.

Zaawansowane wyjaśnienie : techniczna strona rzeczy jest nieco bardziej złożona. Każda nowa transakcja Bitcoin jest rejestrowana i weryfikowana na nowym bloku danych w łańcuchu bloków. (Dwie strony wymiany są reprezentowane przez losowe liczby, które sprawiają, że każda transakcja jest zasadniczo anonimowa, nawet gdy jest weryfikowana). Każdy blok w łańcuchu zawiera kod kryptologiczny łączący go i weryfikujący dla poprzedniego bloku.

W konwencjonalnym sensie transakcje Bitcoin są niezwykle bezpieczne. Dzięki złożonej kryptografii na każdym etapie procesu, której weryfikacja może zająć sporo czasu (patrz poniżej), sfałszowanie transakcji od jednej osoby lub organizacji do drugiej jest prawie niemożliwe. Możliwe jest jednak „kradzież bitcoinów poprzez odkrycie czyjegoś portfela cyfrowego i hasła, którego używa, aby uzyskać do niego dostęp. Jeśli te informacje zostaną znalezione poprzez hakowanie lub inżynierię społeczną, cyfrowa skrytka Bitcoin może zostać wydana bez możliwości wyśledzenia złodzieja. Ponieważ Bitcoin nie jest regulowany ani zabezpieczony w taki sam sposób, jak konto bankowe lub kredytowe, te pieniądze po prostu przepadły.

Jak zamienić bitcoiny w „prawdziwe pieniądze i odwrotnie?

Przede wszystkim Bitcoin to prawdziwe pieniądze w czysto ekonomicznym sensie. Ma wartość i można nim handlować za towary i usługi. Jest mało prawdopodobne, abyś mógł płacić rachunki lub kupować artykuły spożywcze całkowicie za pomocą Bitcoin (chociaż te usługi istnieją i rosną), ale możesz kupić zaskakującą ilość towarów online za pomocą portfela Bitcoin. W tej chwili do największych firm akceptujących Bitcoin należą internetowy sprzedawca sprzętu komputerowego Newegg, sprzedawca cyfrowych gier wideo Steam, sieć społecznościowa Reddit, a nawet bardziej ogólni sprzedawcy, tacy jak Overstock.com lub restauracje Subway. Oto lista firm, które obecnie akceptują płatności Bitcoin bezpośrednio lub za pośrednictwem kart podarunkowych.

Ale choć jest interesujący i rozwija się szybko, Bitcoin po prostu nie może w tej chwili zastąpić konwencjonalnej waluty emitowanej przez rząd: Twój właściciel prawdopodobnie nie weźmie płatności Bitcoin za czek czynszowy. Nawet jeśli masz do dyspozycji dziesiątki Bitcoinów i chciałbyś wydać zarobiony na nich zysk na nowy samochód, salon samochodowy prawdopodobnie nie ma infrastruktury, aby zaakceptować je jako płatność (chociaż prywatny sprzedawca moc!). Tak więc, jeśli masz Bitcoiny i chcesz gotówki w walucie swojego kraju lub masz walutę i chcesz ją zamienić na Bitcoin w celu kupna, sprzedaży lub inwestowania, będziesz potrzebować usługi konwersji.

Ogólnie rzecz biorąc, konwersja bitcoinów na bardziej standardowe waluty, takie jak dolary amerykańskie, funty brytyjskie, jen japoński lub euro, jest bardzo podobna do konwersji dowolnej z tych walut z jednej na drugą podczas podróży. Rozpoczynasz od jednej waluty, określasz żądaną kwotę, podajesz wartość pierwszej waluty plus opłatę transakcyjną i otrzymujesz w zamian wartość w przeliczonej walucie. Ale ponieważ Bitcoin nie ma komponentu gotówkowego i nie jest dostępny do zaakceptowania przez konwencjonalne transakcje kredytowe lub debetowe, musisz znaleźć dedykowaną giełdę rynkową.

Coinbase to najpopularniejszy rynek i giełda w Stanach Zjednoczonych. (Uwaga: to nie jest rekomendacja). Oferuje usługi kupna i sprzedaży Bitcoinów i innych podobnych kryptowalut, a także wymienia dolary amerykańskie i inne standardowe waluty fiducjarne na Bitcoiny, a także kupuje Bitcoiny za USD i 31 innych krajowych walut fiducjarnych . Firma nie pobiera opłat za wymianę między kryptowalutami, ale wymiana Bitcoinów na dolary zdeponowane na amerykańskim koncie bankowym będzie kosztować użytkownika 1,49% opłaty za przelew. Tak więc przeniesienie wartości Bitcoinów o wartości 10000 USD z własnego portfela na konto bankowe kosztowałoby 1,74 Bitcoina za rzeczywistą wartość plus 14,9 USD lub 0,00259 Bitcoin za opłatę za przelew. Jest to dość standardowy transfer dla większości zweryfikowanych rynków i giełd.

Istnieją inne opcje zamiany Bitcoin w konwencjonalne pieniądze. Coinbase i inne rynki mogą wymieniać Bitcoin na USD i inne waluty zdeponowane bezpośrednio na jednorazowych kartach debetowych lub podarunkowych, a nawet w bardziej elastycznych systemach, takich jak PayPal, generalnie za znacznie wyższą opłatą. Możesz wymieniać Bitcoiny bezpośrednio na inną osobę za gotówkę, chociaż jest to znacznie bardziej niebezpieczne niż przechodzenie przez istniejący system. (Z tego samego powodu należy zachować ostrożność w przypadku osób, które chcą wymieniać Bitcoiny bezpośrednio na gotówkę, towary i usługi. Niewykrywalny charakter systemu sprawia, że ​​jest on podatny na oszustwa – patrz poniżej.)

Wydobywanie bitcoinów ma malejące zyski

Kilka lat temu, kiedy system Bitcoin był nowy, indywidualni użytkownicy „wydobywali nowe Bitcoiny w szybkim tempie. Oprogramowanie do wydobywania bitcoinów wykorzystywało lokalne procesory, a nawet dodatkowe procesory, takie jak karta graficzna komputera, do obliczania skrótów dla następnego bloku w łańcuchu bloków. Podczas gdy liczba osób używających i „wydobywających Bitcoiny była niska, każdy użytkownik zajmujący się wydobyciem losowo potwierdzał następny blok w wyższym tempie, szybko generując nowe Bitcoiny dla swojego konta.

Ale ten boom pokoleniowy nie mógł trwać. System Bitcoin został zaprojektowany w taki sposób, aby każdy nowy blok był trudniejszy do znalezienia niż poprzedni, zmniejszając liczbę losowych bitcoinów, które są generowane i dystrybuowane. Oznacza to, że w miarę upływu czasu każde wydobycie z osobna musi pracować coraz ciężej (w przenośni – to komputer, który pracuje ciężej i zużywa więcej energii elektrycznej, a zatem kosztuje bardziej konwencjonalne pieniądze). Wraz ze wzrostem liczby pojedynczych bitcoinów zmniejsza się ilość bitcoinów nagrodzonych za pomyślnie zakończony hash. W rzeczywistości „całe Bitcoiny nie są już generowane od razu przez jednego użytkownika, są one nagradzane ułamkami Bitcoinów (które nadal są dość cenne).

Początkowo użytkownicy stworzyli spersonalizowane „platformy wydobywcze, które wykorzystywały stosunkowo tanie klastry gotowych procesorów i procesorów graficznych, aby zwiększyć swoje szanse na wygenerowanie bitcoinów. Teraz system jest tak popularny i tak rozproszony, że indywidualny użytkownik nie może już po prostu kupić krzyczącego szybkiego procesora graficznego i oczekiwać, że odzyska wystarczająco dużo Bitcoinów, aby pokryć jego wartość w konwencjonalnych pieniądzach. Specjalnie zaprojektowane „koparki są teraz sprzedawane w tym celu, wraz z oprogramowaniem i sprzętem zaprojektowanym wyłącznie w celu dostarczenia maksymalnej mocy obliczeniowej do systemu peer-to-peer, a tym samym tworzenia lepszych szans na ukończenie bloków. Więcej mocy obliczeniowej, więcej sprzętu, większe szanse na uzyskanie tej wypłaty… ale jednocześnie coraz więcej zasobów wydajesz na sprzęt i energię elektryczną.

W rezultacie ci, którzy chcą zarobić konwencjonalne bogactwo za pośrednictwem Bitcoin, byliby lepsi, gdyby handlowali za nie lub sprzedawali towary i usługi, zamiast próbować stworzyć system wydobywczy i stale go uruchamiać.

Specjalnie zaprojektowana koparka bitcoinów, sprzedawana komercyjnie na Amazon. Przy obecnym tempie generowania, odzyskanie wartości sprzętu w wygenerowanych bitcoinach, a także kosztów energii elektrycznej potrzebnej do jego uruchomienia, zajmuje wiele miesięcy.

W tej chwili istnieje od dwunastu do trzynastu milionów bitcoinów. Będą coraz trudniejsze do wydobycia, im więcej zostanie wygenerowanych. System ma górny limit: po wygenerowaniu 21 milionów Bitcoinów nie można już wydobywać. W oparciu o obecne trendy ostatni cały Bitcoin zostanie wydobyty w latach 40. XX wieku, a ostatnia część nagród w postaci ułamków monet będzie trwała około 100 lat. Po osiągnięciu górnej granicy wartość waluty będzie się wahać prawie całkowicie w zależności od podaży i popytu, chociaż „górnicy nadal będą mogli zarabiać Bitcoiny, pożyczając swoją moc obliczeniową systemowi transakcyjnemu i otrzymując opłaty transakcyjne.

Wartość Bitcoina waha się bardziej niż standardowe pieniądze

Jeśli czytasz ten przewodnik, to prawdopodobnie dlatego, że słyszałeś, że Bitcoin jest cenny. I to jest. Ale ta wartość zmienia się szybko, znacznie szybciej niż jakakolwiek waluta ze stabilnej gospodarki lub nawet większość akcji i obligacji. Zmiany wartości Bitcoina mogą być również ogromne: jako funkcja jego całkowitej wartości, Bitcoin zmienia się ponad dziesięć razy szybciej niż dolar amerykański.

W 2010 roku każdy bitcoin był wart mniej niż 25 centów w USD. Pod koniec listopada 2017 roku każdy Bitcoin został wyceniony na ponad 11 000 USD (zanim gwałtownie spadł do 9 000 USD niemal natychmiast). Oczywiście jest to ogromne tempo wzrostu i ogromna szansa dla każdego, kto wcześnie wszedł na pokład – początkowi górnicy bitcoinów mogą być teraz milionerami, jeśli trzymali się swoich bitcoinów wystarczająco długo. Ale te dwa punkty danych nie opowiadają całej historii: Bitcoin przeszedł przez różne spadki i „awarie, początkowo w zmiennym okresie pod koniec 2013 i na początku 2014 roku. Za każdym razem, gdy wartość odzyskała wartość, ale nie ma pewności, że obecny wzrost będzie kontynuowany lub że cały rynek kryptowalut nie upadnie.

Wartość Bitcoina wzrosła i podlegała gwałtownym wahaniom, znacznie bardziej niż w przypadku konwencjonalnych walut, akcji czy towarów.

To sprawia, że ​​Bitcoin jest wątpliwą metodą inwestycji. Chociaż prawdą jest, że wiele osób zarobiło ogromne ilości konwencjonalnego bogactwa, wydobywając i handlując bitcoinami, to bogactwo jest tak samo zmienne jak sam rynek, chyba że zostanie przeniesione na bardziej stabilne waluty lub inwestycje. Wydaje się, że wzrosty i spadki na rynku bitcoinów następują znacznie szybciej i częściej niż wahania na głównych rynkach akcji i giełdach. Obecna wysoka cena Bitcoin może być dopiero początkiem przed jeszcze większym boomem, lub może to być tymczasowa „bańka z nadchodzącym krachem, po którym nastąpi ożywienie… lub cały rynek Bitcoin może implodować jutro, pozostawiając miliony ludzi z niczym ale bezwartościowe sekwencje kryptograficzne. Nie ma sposobu, żeby wiedzieć.

Mocne strony Bitcoina

Nie oznacza to jednak, że Bitcoin nie będzie miał swojego miejsca w przyszłości. Porozmawiajmy o niektórych zaletach i wadach Bitcoina w porównaniu z tradycyjną walutą.

Anonimowość i prywatność

Zakupy bitcoinów między indywidualnymi użytkownikami są całkowicie prywatne: dwie osoby mogą wymieniać Bitcoiny lub ułamki monet między portfelami po prostu poprzez wymianę hashów, bez nazw, adresów e-mail lub innych informacji. A ponieważ sieć peer-to-peer używa nowego skrótu dla każdej transakcji, jest mniej więcej niemożliwe powiązanie jednoczesnych zakupów z pojedynczym użytkownikiem. Charakter szyfrowanej sieci peer-to-peer sprawia, że ​​jest ona bezpieczna również z zewnątrz: nikt inny nie może zobaczyć Twoich osobistych zakupów lub rachunków bez wcześniejszego uzyskania dostępu do Twojego portfela.

Brak wymaganych opłat transakcyjnych (na razie)

Konwencjonalne zakupy bezgotówkowe obejmują opłaty transakcyjne: zapłać kartą kredytową Visa, a Visa obciąży sprzedawcę kilka centów w celu zweryfikowania transakcji. Oczywiście koszt tej opłaty jest przenoszony na Ciebie w postaci wyższych cen towarów i usług.

W tej chwili nie ma obowiązkowych opłat transakcyjnych za Bitcoin. Poszczególni użytkownicy i sprzedawcy mogą przesyłać swoje zakupy do sieci peer-to-peer i po prostu czekać, aż zostanie zweryfikowany w następnym bloku. Jednak ten proces może zająć trochę czasu (i trwa dłużej, im częściej używana jest sieć). Aby przyspieszyć transakcje, wielu sprzedawców i użytkowników dodaje opłatę transakcyjną, aby zwiększyć priorytet transakcji w bloku, nagradzając użytkowników w sieci peer-to-peer za szybsze ukończenie procesu weryfikacji.

Gdy globalna podaż Bitcoinów osiągnie swój limit 21 milionów monet, opłaty transakcyjne staną się główną metodą zarabiania bitcoinów przez górników. W tym momencie przypuszczalnie większość transakcji będzie obejmować niewielką opłatę po prostu jako funkcję szybkiego zakończenia zakupu.

Brak centralnego organu zarządzającego ani podatków

Ponieważ Bitcoin nie jest uznawany za oficjalną walutę w żadnym kraju, kupowanie i sprzedawanie samych Bitcoinów oraz używanie ich do zakupu towarów i usług nie jest regulowane. Więc wszystko, co kupujesz za pomocą Bitcoinów, nie podlega standardowemu podatkowi od sprzedaży ani żadnemu innemu podatkowi, który normalnie ma zastosowanie do tego przedmiotu lub usługi. Może to być ogromnym dobrodziejstwem ekonomicznym, jeśli jesteś wystarczająco bogaty i zainteresowany, aby robić dużo interesów wyłącznie w Bitcoin.

Nie podlegając większości praw monetarnych, Bitcoin jest w rzeczywistości systemem barterowym. Wyobraź sobie swoją obecną podaż Bitcoinów jako gigantyczny stos ziemniaków: jeśli wymienisz dziesięć tysięcy ziemniaków na nowy telewizor, rząd nie zażąda podatku obrotowego w postaci ośmiuset ziemniaków. Po prostu nie jest przystosowany do obsługi transakcji, które nie są wykonywane we własnej walucie.

Należy jednak mieć świadomość, że wszelkie konwencjonalne zarobki uzyskane z handlu bitcoinami będą traktowane w zwykły sposób. Jeśli więc przelejesz bitcoiny o wartości 10000 USD na swoje konto bankowe za pośrednictwem rynku Bitcoin, będziesz musiał zgłosić to jako dochód z podatków. Handel Bitcoinem nie unieważnia również innych standardowych wymogów podatkowych: nawet jeśli kupisz nowy samochód za pośrednictwem Bitcoin od prywatnego sprzedawcy, nadal będziesz musiał zarejestrować ten samochód w rządzie i płacić podatki w oparciu o jego wartość rynkową.

Słabości Bitcoina

Więc jeśli Bitcoin jest taki wspaniały, dlaczego nie wszyscy go używają? Cóż, oczywiście ma też pewne wady, zwłaszcza w obecnym czasie.

Możliwa ingerencja rządu

Za każdym razem coś nowego przychodzi i wyzwanie status quo, rząd ma zamiar wziąć udział, aby upewnić się, że sprawy pozostają sposób ich miało być. Faktem jest, że rząd USA i inne rządy przyglądają się Bitcoinowi z różnych powodów. W ciągu ostatnich kilku dni rząd USA zaczął przejmować niektóre konta na największej giełdzie Bitcoin. W przyszłości prawdopodobnie pojawi się więcej.

Brak suwerenności monetarnej

Być może największą słabością bitcoina jest to, że nie jest to „uznana suwerenna waluta – to znaczy, że nie jest poparta pełną wiarą żadnego organu zarządzającego. Chociaż może to być postrzegane jako siła, fakt, że Bitcoin jest walutą fiducjarną, która jest akceptowana tylko na podstawie postrzeganej wartości innych użytkowników bitcoinów, czyni go wysoce podatnym na destabilizację. Mówiąc najprościej, jeśli pewnego dnia duża liczba kupców, którzy akceptują bitcoin jako formę płatności, przestanie to robić, wówczas wartość bitcoina drastycznie spadnie.

Obecna wysoka wartość Bitcoin jest funkcją zarówno względnego niedoboru samych bitcoinów, jak i ich popularności jako środka do inwestowania i generowania bogactwa. Jeśli zaufanie do rynku Bitcoin zostanie nagle i drastycznie zmniejszone – na przykład, jeśli jeden z głównych rządów ogłosi nielegalne używanie Bitcoinów lub jedna z największych giełd Bitcoin zostanie zhakowana i utraci całą przechowywaną wartość – wartość waluty spadnie, a inwestorzy straci ogromne sumy pieniędzy.

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych nie uznaje bitcoina za konwencjonalną walutę, ale uznaje jego status jako towaru, takiego jak akcje i obligacje. Podobnie US Internal Revenue Service traktuje własność bitcoinów i opodatkowuje je jako takie, jeśli zostaną zadeklarowane. Żaden inny kraj nie zadeklarował, że bitcoin jest uznaną walutą, ale zaangażowanie w bitcoin i inne kryptowaluty różni się w zależności od miejsca. Niektóre kraje badają bitcoin jako rosnący rynek towarowy, niektóre zajmują to samo stanowisko, co Stany Zjednoczone deklarując ich aktywa, a niektóre wyraźnie zakazały ich używania do transferu towarów lub usług (chociaż środki egzekwowania tych zakazów są ograniczone).

Brak zabezpieczeń

The Bitcoin network has no built-in protection mechanisms when it comes to accidental loss or theft. For instance, if you lose the hard drive where your Bitcoin wallet file is stored (think corruption or drive failure with no backup), the Bitcoins held in that wallet are lost forever to the entire economy. Interestingly, this is an aspect which further exacerbates the limited supply of Bitcoins.

Dodatkowo, jeśli Twój plik portfela zostanie skradziony lub narażony na szwank, a zawarte w nim Bitcoiny zostaną wydane przez złodzieja przed prawowitym właścicielem, mechanizm ochrony podwójnych wydatków wbudowany w sieć oznacza, że ​​prawowity właściciel nie ma żadnej możliwości regresu. W przeciwieństwie do np. Kradzieży Twojej karty kredytowej, możesz zadzwonić do banku i anulować kartę, Bitcoin nie ma takiego uprawnienia. Sieć Bitcoin wie tylko, że bitcoiny w zainfekowanym pliku portfela są prawidłowe i odpowiednio je przetwarza. W rzeczywistości istnieje już złośliwe oprogramowanie zaprojektowane specjalnie do kradzieży Bitcoinów.

Rynki Bitcoin są podatne na ataki lub oszustwa. Główne giełdy, takie jak GBH i Cryptsy, zostały zamknięte, a wszystkie Bitcoiny powierzone ich opiece zostały prawdopodobnie skradzione przez operatorów. Pochodzący z Japonii Mt. Gox, dawniej obsługujący ponad połowę transakcji Bitcoin na planecie, został zamknięty po kradzieży setek tysięcy Bitcoinów. Incydent z 2014 roku spowodował ogromny (ale tymczasowy) spadek wartości Bitcoinów na całym świecie.

Ograniczona liczba jednoczesnych transakcjiSystem blokowy Bitcoin wymaga połączenia i potwierdzenia z sieci peer-to-peer w celu weryfikacji. Ponieważ każdy blok zawiera ograniczony zapis transakcji i górny limit liczby nowych transakcji, które można zapisać, istnieje ograniczenie liczby osób, które mogą w danym momencie kupować i sprzedawać w systemie. Ponieważ coraz więcej sprzedawców i osób używa Bitcoin do prowadzenia działalności, liczba transakcji na sekundę wzrasta, a sieć peer-to-peer staje się zatłoczona, a niektóre operacje bez opłat transakcyjnych wymagają godzin, aby wyczyścić. Podczas gdy konwencjonalne systemy płatności, takie jak karty kredytowe, mogą po prostu rozszerzyć swoje połączenia i moc obliczeniową, aby przyspieszyć przetwarzanie, izolowany charakter bitcoinów peer-to-peer nie pozwala na skalowanie z globalnym systemem finansowym.

Czarny rynek

Główną zasadą projektowania systemu Bitcoin jest to, że nie ma jednego organu zajmującego się przetwarzaniem transakcji. W rezultacie żaden pojedynczy użytkownik nie może zostać zablokowany w systemie. Połącz to z nieodłączną anonimowością transakcji, a otrzymasz idealny środek wymiany do niecnych celów.

Bitcoin stał się idealnym środkiem do handlu nielegalnymi towarami i usługami. Kwintesencją sprawy jest Silk Road, ciemna strona internetowa, która umożliwia użytkownikom anonimowy handel przedmiotami, takimi jak narkotyki i fałszywa identyfikacja, a wszystko to kupione za Bitcoin ze względu na jego niewykrywalną naturę. Historia nielegalnego handlu Silk Road nie skończyła się nawet po tym, jak amerykańska Agencja ds. Zwalczania Narkotyków i Departament Sprawiedliwości zamknęły witrynę i przejęły jej cyfrowe zasoby w 2013 r. Agent Secret Service został oskarżony o kradzież ponad 800 000 dolarów bitcoinów od śledczych, którzy zatrzymali przejętą cyfrową walutę na licytację na rzecz organów ścigania.

Chociaż nie jest to do końca słabość Bitcoina (w końcu handlarze narkotyków używający gotówki nie podważają wartości samej waluty), niezamierzoną konsekwencję jego wykorzystania do wątpliwych celów można uznać za jedną. W rzeczywistości Departament Skarbu USA zastosował niedawno zasady prania pieniędzy na giełdach bitcoinów.

Tematy debat i kontrowersji

Na koniec pozwólmy sobie na trochę kontrowersji wokół Bitcoina. Chociaż te tematy rozmów są interesujące, większość wszystkiego w tej sekcji to przypuszczenia i należy je traktować z przymrużeniem oka – po prostu uważamy, że warto je zauważyć, aby uzyskać pełny obraz historii Bitcoin.

Enigmatyczny programista

Głównym projektantem specyfikacji bitcoina jest „osoba o imieniu Satoshi Nakamoto. Osoba jest tu umieszczona w cudzysłowie, ponieważ Nakamoto nie powiązał „swojej tożsamości z osobą znaną publicznie. Satoshi Nakamoto może być pojedynczym mężczyzną lub kobietą, sprzedawcą internetowym lub grupą ludzi, ale tak naprawdę nikt nie wie. Po zakończeniu pracy nad projektowaniem sieci Bitcoin ta osoba lub osoby w zasadzie zniknęły.

Teoretyzowano, że wiele osób i zespołów programistów jest „prawdziwym Satoshi Nakamoto, bez jednoznacznego dowodu na to, że którykolwiek z nich był w momencie pisania. Kimkolwiek on, ona lub oni są, Szacuje się, że Satoshi Nakamoto jest w posiadaniu bitcoinów wartych miliardy dolarów amerykańskich po aktualnych kursach rynkowych.

Opór ze strony inwestorów konwencjonalnych

Wielu ekspertów od standardowych rynków pieniężnych i inwestycji uważa Bitcoin za zły wybór do inwestowania pieniędzy. Ekstremalna zmienność Bitcoin w porównaniu z inwestycjami, takimi jak akcje, obligacje i standardowe towary, sprawia, że ​​większe i starsze instytucje są ostrożne. Ponadto niektórzy inwestorzy i badacze uważają Bitcoin i inne kryptowaluty za przemijającą modę (bańkę gospodarczą), a tym samym za niezwykle ryzykowny sposób inwestowania, lub za oszustwo samo w sobie, za „schemat Ponzi na korzyść Satoshi Nakamoto i inni wcześni inwestorzy.

Z drugiej strony możliwe jest, że niektóre z tych stwierdzeń zostały sformułowane specjalnie w celu manipulowania wartością Bitcoin: JP Morgan Chase został oskarżony o publiczne zakwestionowanie wartości Bitcoina za pośrednictwem oświadczeń dyrektora generalnego, jednocześnie inwestując w niego w tym samym czasie. Jak wspomniano powyżej, zachowaj ostrożność, handlując Bitcoinem, jako sposób na zakup towarów lub usług lub inwestowanie.

Bitcoin Cash Fork i inne kryptowaluty1 sierpnia 2017 r. Długie debaty między zwolennikami bitcoinów i spory dotyczące sposobu rozwiązania jego problemów doprowadziły do ​​podziału waluty. Standard Bitcoin został złamany na dwie części, oryginalny system nie został naruszony, a nowy standard Bitcoin Cash został dodany. To było mniej jak podział na giełdzie, a bardziej jak rozwidlenie oprogramowania. Każda osoba lub organizacja, która posiadała Bitcoin w dowolnej ilości, natychmiast posiadała równą ilość Bitcoin Cash, a sprzedaż i transfery obu walut następowały normalnie po podziale. Podobnie jak oryginalny Bitcoin, Bitcoin Cash jest całkowicie cyfrowy i nie ma żadnego fizycznego komponentu w świecie rzeczywistym (pomimo nazwy).

Z punktu widzenia oprogramowania podział jest twardym rozwidleniem. Oddzielny system peer-to-peer Bitcoin Cash pozwala na osiem razy więcej transakcji na blok, co czyni go lepszym (ale niekoniecznie równym) konkurentem dla kart kredytowych i debetowych do ciągłej sprzedaży online i osobiście. Operatorzy Bitcoin Cash mają nadzieję, że stanie się on powszechnie akceptowaną walutą dla standardowych zakupów, takich jak kawiarnie czy supermarkety.

Ze względu na nowszy system, Bitcoin Cash nie skorzystał z gwałtownego wzrostu wartości, jakiego doświadczył oryginalny Bitcoin Cash. W chwili pisania tego tekstu Bitcoin Cash (BCH) kosztuje około 325 USD za sztukę, mniej niż 10% wartości oryginalnego Bitcoina. To niekoniecznie jest złe dla nowego standardu: waluta o mniejszym zakresie wahań rynkowych i wolniejszym, bardziej stabilnym tempie wzrostu może być atrakcyjna dla firm. Ale w tej chwili transakcje Bitcoin Cash nie są obsługiwane przez żadnych znanych sprzedawców, poza istniejącymi giełdami kryptowalut i portfelami.

Bez większego wsparcia ze strony dużych internetowych lub fizycznych sprzedawców detalicznych Bitcoin Cash nie wydaje się być tak skuteczny, jak oryginalny Bitcoin. Bardziej prawdopodobne jest, że rozwidlony standard dołączy do stale rozszerzającej się listy konkurencyjnych kryptowalut bez żadnej znaczącej aplikacji poza samym rynkiem kryptowalut. Te konkurujące waluty wykorzystują systemy peer-to-peer podobne do oryginalnego Bitcoina, ale z istotnymi zmianami w metodach i terminach kryptograficznych. Przykłady obejmują Litecoin, Ethereum i Zcash.

Żaden z konkurentów Bitcoina nie osiągnął żadnego znaczącego ułamka jego obecnej wartości, a wsparcie ze strony sprzedawców detalicznych spoza rosnącej i nieco spekulacyjnej niszy giełd kryptowalut jest minimalne.

Bitcoin i kryptowaluty to fascynujące osiągnięcia, oznaka dążenia uczestników epoki informacji do zmniejszenia zależności od systemów ekonomicznych i prawnych, które wspierają instytucje sprzed XXI wieku. Z pewnością dorobił się wielu fortun w swoim krótkim istnieniu… i stracił więcej niż kilka. Długoterminowa żywotność Bitcoina jako środka do bogactwa nie została jeszcze określona.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy