Chcesz zainwestować w IPO? Oto, co musisz wiedzieć, aby skorzystać z pierwszych ofert publicznych

Category: Musisz Wiedzieć
17.02.2021

Po 19 latach pracy na giełdzie USA TODAY Adam Shell udziela najlepszych porad, jak skutecznie inwestować na rynku. USA DZIŚ

Marzysz o bogactwie? Skopać się za to, że nie kupowałeś akcji Tesli, Facebooka, Zoom czy Beyond Meat, kiedy po raz pierwszy zaczęli sprzedawać akcje publicznie? Nie jesteś sam.

Bez wątpienia obstawianie odpowiednich akcji, gdy po raz pierwszy są one przedmiotem obrotu na giełdzie, może być niezwykle opłacalne. Na przykład, pomimo wątpiących, akcje Tesli gwałtownie wzrosły o 2100% w ciągu dekady od jej upublicznienia. Zoom powiększył się o prawie 1000% od IPO w kwietniu 2019 roku. Facebook, mimo że wypadł z bramki, zyskał ponad 600% od debiutu w maju 2012 roku. Firma Beyond Meat wzrosła o 163% pierwszego dnia maja 2019 roku.

Ach, jeśli inwestowanie w pierwsze oferty publiczne – lepiej znane jako IPO – było tylko takie łatwe. Niestety, inwestowanie w lusterka wsteczne polega bardziej na chodzeniu, chodzeniu, chodzeniu niż na cieszeniu się dźwiękiem zysków.

Dla wszystkich ostatecznych zwycięzców IPO, które czynią ludzi bogatymi, na często ryzykownej arenie IPO są gigantyczne klapy, które wyparowują bogactwo ludzi. Najsłynniejszym ogniem IPO był prawdopodobnie Pets.com, tracący pieniądze internetowy sprzedawca zwierząt domowych, który wszedł na giełdę w 2000 roku podczas boomu giełdowego dot-com tylko po to, by spasować dziewięć miesięcy później. Nowszym rozczarowaniem jest usługa wywoływania przejażdżek Uber, która spadła o 7% w pierwszym dniu handlu w maju 2019 r. I pozostaje o 20% poniżej oferowanej ceny.

Podczas gdy wiele IPO wywołuje wielki szum, inwestorzy muszą zachować ostrożność przed zakupem. (Zdjęcie: Getty Images)

Tak więc, podczas gdy wiele IPO wywołuje wielki szum, inwestorzy muszą zachować ostrożność i odrobić lekcje przed zakupem.

Oto wprowadzenie do tego, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w IPO:

Co to jest IPO?

IPO oznacza pierwszą ofertę publiczną.

„Jest to proces przechodzenia firmy z prywatnej spółki do publicznego obrotu, oferując akcje po raz pierwszy – mówi Ross Mayfield, analityk ds. Strategii inwestycyjnej w Baird Private Wealth Management.

IPO to dla firmy sposób na pozyskanie kapitału na rozwój działalności, spłatę zadłużenia lub strategiczne przejęcia.

Co musisz wiedzieć, zanim zainwestujesz w IPO?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest dowiedzieć się wszystkiego o nowych zapasach.

„Należyta staranność jest kluczowa przy inwestowaniu w IPO – mówi Megan Horneman, dyrektor ds. Strategii portfelowej w Verdence Capital Advisors, co oznacza przeczytanie szczegółowego prospektu (formularz SEC S-1), który spółka składa w Komisji Bezpieczeństwa i Giełd.

Będziesz chciał dowiedzieć się, w jaki sposób firma planuje wykorzystać pieniądze zebrane w ramach pierwszej oferty publicznej. Czy będzie to finansowanie nakładów inwestycyjnych? Zatrudnić więcej pracowników? Zapłacić za przejęcia? Kolejnym kluczem jest analiza kondycji finansowej firmy. Czy to zarabia? Czy jest pogrążony w długach? Jakie są jej prognozy sprzedaży i kluczowe obszary wzrostu?

Google Meet i Zoom to dwie popularne platformy do wideokonferencji, które są dość podobne, jednak istnieją pewne kluczowe różnice, które je odróżniają. (Zdjęcie: Getty Images / LeoPatrizi)

Rozsądne jest również ustalenie, czy oferowana cena – ustalona przez gwarantów – jest rozsądna, czy zawyżona. „Zrozumienie obecnych warunków rynkowych, sposobu wyceny firmy i przyszłego rozwoju – mówi Horneman. „Czy istnieje konkurencja, która może wpłynąć na przyszłą cenę?

I pamiętaj, że prawdopodobnie nie będziesz w stanie kupić akcji po oferowanej cenie, dodaje Mayfield. Prawdopodobnie będziesz musiał kupić akcje, gdy zaczną handlować, co oznacza, że ​​możesz zapłacić więcej, jeśli IPO „wyskoczy w pierwszej transakcji.

„Subemitent zazwyczaj sprzedaje akcje tylko po notowanej cenie oferty, którą można zobaczyć w wiadomościach lub dokumentach finansowych dużym nabywcom instytucjonalnym (fundusze inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe itp.) Oraz kilku osobom fizycznym – wyjaśnia Mayfield. „Jednak większość inwestorów nie uzyskuje dostępu do IPO, dopóki akcje nie trafią na otwarty rynek akcji, gdzie normalne siły kupna i sprzedaży określają cenę.

Uber spadł o 7% w pierwszym dniu handlu w maju 2019 r. I pozostaje o 20% poniżej ceny oferowanej. (Zdjęcie: Seth Wenig / AP)

Jakie są ryzyka związane z inwestowaniem w IPO?

Ryzykujesz „kupując drogo, jeśli cena oferty IPO jest ustawiona zbyt wysoko lub cena akcji gwałtownie skacze po rozpoczęciu handlu. Jest to szczególnie ważne, jeśli akcje są zawyżone, przewartościowane lub jeśli perspektywy biznesowe nie są tak różowe, jak sugeruje cena akcji.

„Długo oczekiwane IPO mogą przyciągnąć duże zainteresowanie i spowodować szybki wzrost ceny ofertowej na wczesnych rynkach, często znacznie powyżej rozsądnych poziomów – mówi Mayfield.

Co więcej, wiele IPO to nowatorskie firmy, które wiążą się z większym ryzykiem niż uznane korporacje – mówi Horneman. Nowo publiczne spółki nie mają historii handlowej ani wielu dokumentów regulacyjnych lub raportów o zyskach, które można by przejrzeć.

„Często IPO jest mniejszą firmą, która może wiązać się z nieodłącznym ryzykiem, które obejmuje małą bazę klientów, nowe linie produktów, niedoświadczone zespoły zarządzające – mówi Horneman.

Jamie Cox, partner zarządzający w Harris Financial Group, stwarza kolejne potencjalne ryzyko, z którym muszą się zmierzyć IPO: tak zwany „okres blokady. Zasada ta zazwyczaj ogranicza przedpremierowym inwestorom sprzedaż akcji do 90 do 180 dni po debiucie giełdowym.

„Wtajemniczeni mają okres blokady, który wygasa kilka miesięcy po ofercie, co może doprowadzić do spadku cen akcji w miarę ich sprzedaży – mówi Cox.

Biorąc pod uwagę, że wiele firm pozostaje dłużej prywatnymi, oznacza to, że wchodzą na giełdę po wyższej wartości rynkowej niż mogłaby mieć w przeszłości, zauważa Eric Knauss, dyrektor generalny Proteus. „Dlatego często nie ma zbyt wiele miejsca na korzyści – mówi.

Nie ma również gwarancji, że Twoja inwestycja w IPO jest pewna, dodaje Knauss.

„Nie wszystkie firmy, które debiutują na giełdzie, odnotowują wzrost cen akcji, mówi Knauss. „Niektórzy idą trochę w górę, inni bardzo w dół. Brak przejrzystych informacji to ogromne ryzyko. Jeśli interesuje Cię firma, która wchodzi na giełdę ze względu na jej długoterminowe perspektywy, czekanie od sześciu do dziewięciu miesięcy, kiedy dostępnych jest więcej informacji, może przynieść korzyści i możesz dokładniej ocenić tę możliwość .

Jakie są korzyści z inwestowania w IPO?

Najbardziej oczywiste jest wejście na parter kolejnej Amazonki lub Tesli.

„Główną korzyścią z zakupu IPO jest możliwość zainwestowania w szybko rozwijającą się firmę, potencjalnie na wczesnym etapie jej cyklu życia – mówi Mayfield. „Chociaż wiąże się to z ryzykiem, IPO mogą przynieść inwestorom olbrzymi wzrost.

Czy możesz inwestować w IPO za pośrednictwem funduszy lub ETF?

„Zazwyczaj IPO są dystrybuowane do instytucji i funduszy inwestycyjnych, które mają bezpośrednie relacje z subemitentem, aby uzyskać dostęp do IPO – mówi Horneman.

Istnieje kilka funduszy giełdowych, które inwestują głównie w IPO, takie jak Renaissance IPO ETF (IPO) i The First Trust US Equity Opportunities ETF (dawniej First Trust US IPO Index Fund). Niektóre fundusze inwestycyjne koncentrują się również na IPO. Na przykład prawie połowa (46%) portfela Federated Hermes Kaufmann Small Cap Fund (FKASX) składała się ze spółek kupionych podczas debiutu giełdowego, według danych do 30 czerwca.

Mayfield twierdzi, że zarówno fundusze ETF, jak i fundusze inwestycyjne koncentrują się na IPO, wyłącznie lub jako część szerszej strategii. „Te fundusze mogą zaoferować bardziej zróżnicowane podejście do inwestowania w IPO, mówi.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy